YAZARLAR

Zaman zaman gözlemlediğimiz yanlışları, elimizden geldiğince uygun bir üslupla aktarıp çözüm bekleriz..
Fakat kimi zaman uyarılar dikkate alınırken, bazen hayati önem taşısa bile nedense umursanmaz..
2005 yılı Aralık ayında öyle önemli bir uyarı yaptım ki, hatta bunu hem köşemde yazdım, hem de Yeni Meram Gazetesi’nin birinci sayfasına manşetti bu uyarı..
Bu tarihten 3 yıl sonra aynı uyarıyı bir daha yaptım ve bakın bugün bir daha yapıyorum..
Uyarıda; büyük alışveriş merkezlerinin altındaki kapalı otoparklara, LPG’li, yani oto gaz tüpü bulunan araçların alınmasının çok büyük facia olabileceğini anlattık..
Yaptığım araştırma sonucunda, Uzmanlar bunun çok tehlikeli olduğunu ve araçta bulunan LPG deposunun patlaması halinde üzerindeki binanın taşıyıcı kolonlarını tahrip ederek binanın çökmesine neden olacağını söylüyorlar, dedim.
Kısaca tüm zamanların Valileri, Emniyet Müdürü, Belediye Başkanları ve Kaymakamlar dahil işin hiçbir muhatabı “Bu uyarıyı görmedik” diyemez..
“Oraya koskoca (LPG’li araç giremez) levhası astık yetmez mi ? veya ”Dur bakalım, önce bir patlasın, bina yerle bir olsun, şöyle 150-200 kişi ölsün. Bizde o binanın enkazını kaldırıp, (Ölmezsen tabi) yerine yeni bir bina yapalım da, o zaman LPG’li araç almayız” durumları yaşanmasın sonra..
Bilindiği gibi bahsettiğimiz mekanlara Bakan, Milletvekili, Vali, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, asker, polis, memur, işçi, köylü, çiftçi, esnaf, kısaca her kesimden vatandaş geliyor…
İş olduktan sonra yırtınsak ta faydası yok. Hatırlarsınız, bir tarihte Karapınar İlçesi yakınlarında, yolun dar olmasından dolayı meydana gelen trafik kazasında 49 kişi yanarak, bağıra bağıra öldükten sonra yolun genişletilme durumuna dönmesin sonra bu iş.
“Kapalı alanda patlayan tüp, kuvvetli basınç meydana getirir. Basınç kuvvetli olunca yakınındaki diğer tüplü araçlara da sirayet eder ve onlarında patlamasına neden olur. Bu da facia demektir. Binanın taşıyıcı kolonları zarar görür ve belki de binlerce insanın bulunduğu bina çöker”
Göreve yeni gelen İl Emniyet Müdürü Sayın Şükrü Yaman’ın konuya duyarlı olacağını umuyorum..
Not: Büyük şehirlerde ki benzer iş merkezlerinin altındaki otoparklara LPG’li araçları almıyorlar, şahidim..

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya facianın eşiğinde ..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.