YAZARLAR

Günlerden bir gün şeytanın yolu bir köye düşmüş. Keyfi yerinde olan şeytan, sırtını bir ağaca dayamış ve buzağısı kenarda iple kazığa bağlı olan ineği sağan genç bir kadını uzaktan izlemeye başlamış. Kendi kendine demiş ki, herkes bir suç işler sonra da suçu benim üzerime atar. Şunlara bir iyilik yapayım da bundan sonra bir daha suçu benim üzerime atmasınlar, demiş.

Şeytan, kadını epeyce izledikten sonra yerinden kalkıp kazığa bağlı buzağının ipini biraz gevşetmiş. Boynundaki ipi gevşeyen buzağı bir iki hamle yaptıktan sonra ipten kurtulmuş. Koşarak sütü sağılan annesini emmeye gitmiş. Süratle annesinin yanına gelince süt kovasına çarpmış ve bütün sütler yere dökülmüş. Sağdığı sütün yere döküldüğünü gören genç kadın sinirine hakim olamamış, eline geçirdiği odunu buzağının kafasına vurmasıyla yavru kanlar içinde yere yıkılmış. Yavrusunu yerde kanlar içinde ölmüş gören inek annelik içgüdüsü ile kadına saldırmış, oracıkta kadını yere serip öldürmüş.

Bu arada gürültüleri duyan kadının kayınpederi hemen dışarıya çıkmış. İneğin gelinini öldürdüğünü görünce o da sinirine hakim olamamış, elindeki tüfekle ateş ederek ineği öldürmüş. Silah sesini duyan koca koşup gelmiş. Karısını yerde cansız yatar, babasını da elinde tüfekle görünce, ne olduğunu sorma ihtiyacı hissetmeden belinden silahını çekip, tek atışta babasını öldürmüş. Kısa bir süre sonra gerçeği öğrenen genç adam bu kadar acıya dayanamayacağını düşünüp, bir kurşun da kendi kafasına sıkarak canına kıymış.

Bütün bu olayları bir kenardan izleyen şeytan, bir iyilik yapayım dedim bu kadar olayın yaşanmasına sebep oldum. Şimdi bu yaşanan felaketi de bana yüklerler. Buzağının ipini gevşetmekten başka ben ne yaptım, diyerek oradan uzaklaşmış.

Aklını kullanmadan hareket edenler her zaman öfkelerinin kurbanı olurlar
Şeytanın buzağının ipini gevşetmesi sonucu çıkan olaylar sinirle kalkanın nasıl zararla karşılaşacağına güzel bir örnektir. Düşünmeden, aklını kullanmadan hareket edenler her zaman öfkelerinin kurbanı olurlar.
Şeytan kibrinden dolayı Rabbimize itiraz edince cennetten kovulmuştu. Rabbin varlığını ve Rab oluşunu inkâr etmeyen İblis, kıyamete kadar insanları yoldan çıkarmak için mühlet istemişti. Rabbimizde istediği mühleti ona vermişti. O da insanların sağından, solundan, önlerinden, arkalarından gelerek onları yoldan çıkaracağım demişti. Evet, şeytan her tarafımızdan çok yönlü bir saldırı ile istikametimizden şaşırtmak, Rabbimize isyan ettirmek için gayret göstermektedir. Cilalandırılmış tuzaklarla bizleri tuzağa çekmeye çalışmaktadır. Aklımızı, fikrimizi iyi kullanmadan beynimizi başkalarının düşüncelerine ipotek edersek, iyiyi, doğruyu, güzeli arama gayretini göstermeden kolaycılığa kaçarak kararlarımızı başkalarının kararlarına göre verirsek hayatımız telafisi imkânsız pişmanlıklarla geçer. Şeytanın geleceğimizi mahvedecek ipi gevşetme iyiliklerine aldanmadan aklımızı kullanalım, beynimizi çalıştıralım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kıssadan Hisse: Şeytanın ipi gevşetmesi…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.