YAZARLAR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olduğunuzda  çok yakınınız sizin için ;’ Haşmet Bey ‘den daha merhametlidir’ demişti   de   içimiz rahatlamıştı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin o dönem, Hayvan hakları ile ilgili daire başkanının yaptığı tüm uygulamalar o kadar çok hayvanın canını yaktı ve 17 yıllık oturmuş  bir uygulamayı , öylesine görev verdiği veterinerin de gayretleri ve katkıları ile her şeyi tersine çevirdi ki sizin bu uygulamalara  sessiz kalmanızı ve desteklemez görünüp, ama  hamile ve doğuramayan 2 kedinin sezeryan yapılmayarak hekimsiz ve o dönem hastanesiz bir barınakta sabaha kadar yavruları ile ölmesini  duymanıza  rağmen  o hekimleri hala görevde tutmanız   bizi şaşırtmıştı.  Seçimler nedeniyle  bu acımasızlığı  kapattığınızı ve gelecek başkanın uygulamasına bırakarak , karışmak istemediğinizi  düşünmüştük.

Büyükşehir Belediyesi’nin benzini ,  bu ekip tarafından su gibi harcandı.Yaralı hayvanların veterinerlerin evlerine taşınıp, sonra gece yarısı 50 Km ötedeki  acilsiz barınağa taşınmaları,  önce şoföre sorulup, hayvanın durumunu öğrenme gafletleri,  gündüz  ise yaralı ve hastaların Tatlıcaktaki Hayvan Pazarı’na taşınıp, orada klinik olmamasına rağmen elleri ile konan teşhisle yine Konya turuna çıkarılmaları ve  aynı kişilerin fakülte hocalarına  ithamları!

Hepsi  ama hepsi  için  bize ; seçimlerden sonra tamamen düzelecek ,  denmişti.

Bu ithamı yapan ,’ RESİMLERE BAKARAK TEŞHİS KOYAN ‘ , MEZUN OLDUĞU ÜNİVERSİTENİN KARİYERLİ , PROF OLARAK  GÖREV YAPAN   ÖĞRETİM ÜYELERİNE DE HADLERİNİ AŞARAK , UYGULAMALARI GEREKEN TEDAVİLERİ BİR YAZI GÖNDEREREK  ANLATAN’ veteriner hekimlerin  amaçlarını hala anlamış değiliz!

Bütün bunlar olurken size  tüm olumsuzlukları yansıttık ve siz , daire başkanlığına da  görevli hekimine de  barınakta 2 kedinin ölümüne neden olan o hekime de gerekli soruşturmayı yaptırdınız mı ?

Bir hukukçu olduğunuz  için merak ettik!

Gelelim Karatay Belediye başkanı olduktan sonraki  tutumunuza .

Karatay Belediyesi’nin görevli veteriner  hekimleri   telefonlarımızı asla açmıyorlar. Vatandaş da aynı şikayetle bize ulaşıyor.

Selçuklu ve Meram belediyelerinin veteriner hekimleri ile ne vatandaşımız ne de bizler böyle bir sorunu 17 yıl boyunca yaşamadık.  Her sorunu veteriner hekimleri Sayın Mehmet Ekici ve Sayın Sami Akıncılar ile çözüyoruz ve asla başkanlarına ulaşmaya gerek kalmadan  bu iki hekim gereğini büyük bir liyakat anlayışı ile , gönüllülerle , Sivil Toplum Temsilcileri İle danışarak çözüyorlar. Bu her iki hekim başkanları değişti ama çalışma tarzları , mesleki saygınlıkları ve etik anlayışları değişmedi.

DEMEK Kİ SORUN BİZDE DEĞİL!

Resmi bir görevi sizin adınıza sürdüren bir belediye görevlisinin böyle bir lüksü var mı?

Vatandaşı cezalandırmak gibi bir niyetleri mi var?

Ama hangi vatandaşları?

Yolda  gündüz ve gece  Karatay , Selçuklu, Meram  ilçelerinde araba çarpmış veya susuzluktan ve açlıktan ayağa kalkamayan  kediyi, köpeği hemen alıp, arabasına koyarak  fakülteye yetiştiren ve yardımcı olmalarını bekleyen vatandaşa teşekkür etmek gerekirken :

  • Fakülteye götürürsen parasını sen ödersin , biz ödemeyiz ! Bunun açıklaması nedir?

Vatandaş gece yarısı veterinerinizi nasıl bulacak?

Bulunca da evine mi bırakacak?

Gece 23. 00 ‘den sonra da  büyükşehir bakacakmış! Onun saatini de zaten bilen yok!

Vatandaş bu merhametli davranışı nedeniyle   mi  cezalandırılıyor ?,Yoksa bu zavallı canların tedavilerini üstlenmemek için bahane mi yaratılıyor?

İnsaf ! Sayın Başkan biraz insaf! Sadece evet sadece 4 yılda bir  sıra geliyor. Dört yılda bir size sıra geliyor ve siz bunu  öylesine sorun ettiniz ki inanamıyorum ve benim tanıdığım başkan,  koltuğa oturunca nasıl bu kadar değişti  ,diyorum!

Gündüz telefonları açmayan, açtığı zaman da bu yaralıyı çalıştığı yere getirin diye zavallı canı yaralı vaziyette  Konya turuna çıkartan bu uygulamayı  siz nasıl yorumlarsınız?

Gece hayvanı vatandaş buldu.

Veteriner hekiminizi nasıl bulacak?

Nasıl arayacak?

Tatillerde, resmi tatillerde veteriner hekiminizi bulacak, gece yarısı arayacak, can çekişen hayvan  arabasında  gezecek , öyle mi?

Bir  basın açıklaması yapılsın  ‘  Konya halkı yaralı hayvanların yardımına koşmayın , fakülteye götürmeyin, bizi arayın, bulun , bize teslim edin!’ diyerek 24 saat ulaşılacak telefon numaralarınızı bildirin.

İşte bütün bunlar  ; hayvanların tedavilerini yapmamak, bu canların yardımına koşmamak için üretilen bahanelerdir.

Doğaya saygılı iseniz , sadece Karatay ilçesindeki insanların belediye başkanı değilim, tüm canlardan sorumluyum diyorsanız:

  • Belediyenizin , yaralı hayvan taşıma ambulansının olması gerekmez mi?
  • Kedi kafesi diye , sorumlu hekimlerinizin aracınıza koyduğu kapağı kırık kedi taşıma aracından haberiniz var mı?
  • Bu taşıma kapları belediyenizi, iflas ettirmez. Gece kaçırdıkları düşük yapan kediyi dernek elemanımız , ağaca tırmanıp, yakalayabildi!
  • Hayvanat Bahçesinde kurulduğu günden beri ; getirilen, ölen hayvanların sayısı ve ölüm nedenleri ile ilgili bilgileri paylaştığınızda ölüm nedenleri ile ilgili otopsi raporlarını istediniz mi?
  • Çünkü bu suçsuz yere kapatılan mahkumların , can güvenliğinden sorumlu  olanlardan da hesap sormak zorundasınız .

Evet , Sayın Başkanım  sadece oy veren kesimin başkanı değilsiniz, en zor olan  ise  konuşamayan, derdini anlatamayan sadece masumca yardım isteyen canların da başkanısınız .

Bu arada ilk kez Karatay  Belediyemizin  Çevreden  sorumlu son derece nazik ve  saygılı,  her arayışımızda yaralı ve hasta canlarımıza ulaşan , telefonla kendisine  ulaşmamızı sorun etmeyen, saat sınırı koymadan bizim ulaşmamızı sağlayan ,  Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Toknal ‘ı  atayan Sayın Mehmet Hançerliye ve onunla yola devam  ederek derneğimizin sonunda liyakat sahibi bir muhataba kavuşmasını sağlayan siz  Sayın Başkanımı’a da teşekkür ederiz.

Biz sonunda liyakat sahibi birisine ulaşabiliyoruz ama  duyarlı vatandaşa, belediyeye yardımcı olan vatandaşa  bunu yapmaya hakkınız yok!

Gelelim sahipli hayvanların  tedavilerine ;

Köpeğini gezdirmeye çıkarmış. Elinden kaçıyor ve arabanın altında kalıyor.

Belediyeyi arıyor:

  • Sahipli ise gelemeyiz!

Arabası  yok! Ticari araç kan revan içindeki  canlıyı, almıyor!

Soruyoruz ? Ölsün mü?

Dernek devreye giriyor ve ‘ Aldırırız ama masrafını üstleneceksiniz?’ Diyoruz.

‘Masrafın ödenmediği zaman da o hayvancağız barınağa  gider , size verilmez!’ uyarısını da yapıyoruz.

Bu bir insan olmanın, erdemidir. Hiçbir canlı yaralı bir durumda bırakılamaz!

Bu davranış,  insanlığa da yakışmaz ve Yüce Tanrı bunun hesabını günü gelince sorar.

Vatandaşa nasıl söylersiniz ?’ Siz yaralı hayvanı alıp , hemen veteriner fakültesi aciline getirirseniz, sevk vermeyiz!

Fakülteye de ; Vatandaşın getirdiğini almayın , tedavi parasını ödemeyiz!’

SEVMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ, BARİ YAŞAMA HAKLARINA SAYGI DUYUN.

Bu nasıl bir anlayış ki ….., kırıklar içindeki, kanlar  ve yaralar içindeki hayvanın resmi , watsap’tan  hekiminize gönderiliyor . ‘ Vatandaş bulmuş, getirdi’ denilince  de’ Sevk veremem!’ deniyor.

Siz de bu anlayıştaki hekimlerinize Hayvanat Bahçesi’ndeki onlarca hayvanı  emanet edebiliyorsunuz?

Hiç Aslım çöplüğüne gittiniz mi ? Sayın Başkan !

Oradaki perişanlığı gördünüz mü ? Sayın Başkan!

Bir damla su yok!  Yavrular kokuşmuş yemeklerden hastalanmış ve çoğu ölmüş!

Biliyorum  oraya sandık konulmuyor!

Ama  bu canların  canını yakanları da ,   kendi ilçelerindeki sahipsiz canlar için  , haftada 3 gün  Meram ve Selçuklu Belediyeleri gibi hiç aksatmadan beslenme odaklarına mama  dökenleri de  Yüce Tanrı görüyor . Dökmeyenleri de görüyor!

Yaralı hayvanı bulup getiren vatandaşın,  büyük bir özveriyle kurtarmaya çalıştığı   hayvan için :

-Yaralıyı sen getirdin, haydi bakalım , parayı da sen ödeyeceksin ! Diye bir ceza veremezsiniz!

Asıl cezayı, ihbar telefonlarını açmayan, fakülteye bırakılan  köpeği ‘ Aldıracağım!’ diyerek  aldırmayan,’tedavisini yapmayın!’ diyerek ölüme terk ettiren,  himayeniz altındaki sorumlulara vereceksiniz.

Barınak alacakmış !  Barınak hala  bu saçmalıklara neden olan hekimin talimatıyla mı  almıyor?

Yoksa başka nedenlerle mi?

Tedavisi biten canlarımızı almak zorundadır.Şu anda  barınak  ne yapmaya çalışıyor? Onu da yetkilileri araştırsın!

Resimdeki kafeste  sizin görevlinizin adı   ve söylemi  yazıyor .  Gelene kadar da zavallı ölüyor, alınmıyor da !   sonuçta ….., ölüyor!

Tedavileri biten kedileri  iki derneğin  önerisi ile nekahat dönemleri için Haydosev  Derneğinin kliniğine aldırıyoruz ve iki dernek  ilan yoluyla bu kedileri sahiplendiriyor.

Bunları yapanları, bu canların canıyla oynayanları cezasız bırakamazsınız!

Vatandaşın kan revan içinde bıraktığı canlıya; Sizin görevliniz’ Tedavi etmeyin  , biz alırız! ‘talimatını veremez! Bunlardan haberinizin olduğunu da sanmıyorum.

Vatandaşa  teşekkür etmelisiniz. Aracınızın  yakacağı  benzini  önlemiş ve  kampüse yaralıyı kendisi taşımış.

Sayın Mustafa Özkafa , Sayın Mehmet Şen,  Sayın Adem Esen,  Sayın Mehmet Hançerli , Sayın Tahir Akyürek  , Sayın Mustafa Özkan ve Sayın  Uğur İbrahim Altay    başkanlarımız ,  protokolda adları yazılmıyor diye 28 ilçeden  gelen yaralı at, eşek, kedi, köpek   ve  yaban hayvanlarının  parasını ödemeyiz, demediler., Hepsi ödediler.

Şimdi, sadece yaban hayvanlarının tedavilerini Orman ve Su işleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü yapıyor ve  hiç itiraz etmiyorlar , konusu bile olmuyor.

Belediye Başkanlığı  koltuğu  sadece insana hizmet için verilmez.

O koltukta oturan kişi  hem doğaya hem de doğadaki canlara sahip çıkmak zorundadır.

O getirdi, bu getirdi diye bir canlının hayatı söz konusu ise bunun üzerinde pazarlık yapılmaz!

Konya Büyükşehir Belediyesi  , 28 ilçe ile  sorunu çözene kadar madem  Karatay belediyesi bu kadar  merhametsizce bir karar alıyor,  o zaman Sayın Uğur İbrahim Altay başkan,  sorun çözülene kadar  28 ilçenin canlarının tedavi  giderlerini  öder  ya da hepsini ölüme terk edersiniz.

Dünyanın  her köşesinde , her  yerinde biraz insaf, birazcık merhamet, birazcık Tanrı sevgisi ve yaratana saygı  varsa, canlılara yardım edilir , insan ve hayvan ayırımı gözetilmez. Bu davranışı ve bu zulmü Yüce Tanrı’nın bizlere emaneti olan bu sessiz canlarımız hak etmiyorlar.

Bunun hesabını   ancak onların yaratıcısı zamanı gelince   hepimizden  soracaktır.

Sarayönü’nden getirildi , Ilgın’dan getirildiler, Beyşehir’den, Seydişehir ‘den getirildiler  . Fakülte kapısında onca yolu kırıklar içinde geliyorlar ve saatlerce sizin görevli hekiminiz’ Bakmayız, sevk vermeyiz!’Dedi diye bekliyorlar, kan kaybediyorlar . Sonunda fakülte hekimleri kıyamıyorlar, tedaviye alıyorlar,  sonra da sevk gelmiyor, bu zavallılar kafeslerde kalıyorlar.

BARINAK GELİP ALMIYOR, SİZ SEVK VERMİYORSUNUZ, FAKÜLTE  VİCDANLI  , ETTİĞİ YEMİNE SADIK HEKİMLERİNİN GAYRETİ VE ÖZVERİSİ İLE TEDAVİYİ  YAPIYOR   AMA   TABURCU YAPAMIYOR, KAFESTE BEKLETİLİYORLAR!

SAHİ NE YAPMAYA ÇALIŞILIYOR?

Bu içinize siniyorsa  bu  uygulamaya devam edin!

Oysa size yakışan şu olmalıydı.

-Konya Büyükşehir Belediyemiz , 28 ilçe belediye başkanı ile görüşerek, onlardan gelen yaralılarla ilgili sorunu çözene kadar ,  bizden önceki başkanlar gibi biz de ödemeye devam edelim !

Sizden beklentimiz de buydu.

Umarım bu kararınızdan dönersiniz.

Bu kimsesizlerin kimsesi olmak sizi yüceltir ve Yüce Tanrı  da  bunu mutlaka  görür.

25 yıl boyunca , bu yaratanın emanetine yapılan eziyetlerin karşılıksız kalmadığını gördüm ve yaşadım.

MERHAMET EDENE MERHAMET EDİLİR.

 

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > KARATAY BELEDİYE BAŞKANI SAYIN HASAN KILCA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.