YAZARLAR

Korona virüs yaşamımıza girdiğinden beri hepimizin hayatlarında ciddi değişimler meydana geldi. Günlük rutinlerimiz değişti. Çift ilişkimiz de bu değişimden nasibini aldı. Birçok işyeri çalışanlarına evden çalışmaları için izin verdi. Dolayısıyla çiftler artık belkide hiç olmadıkları kadar 7/24 birlikteliklerine vesile oldu ki bu da tüm dünyada başlı başına bir problem haline gelmiş durumda. Halihazırda şuan yürüttüğümüz online seanslarımızda bireysel terapiler çift terapisine dönmüş durumda. Bu da aynı evde yaşayan çiftlerin yaşadığı problemleri yakından takip etmeme yardımcı oldu. Çiftler aynı çatı altında dört duvar arasında saatler günler hatta aylar geçiriyor ve bu da en küçük bir problemin diğerinin gözüne batmasına ve büyük kavgalar çıkmasına neden oluyor. Şimdi gelin bu problemleri önlemek adına altın değerinde önerilerden bahsedelim!

1- Kişisel Özel alan ve Özel zaman tayin edin

Yaşanan en büyük problemlerin başında Özel alanın işgali var. Çiftler sürekli dip dibe olmaktan şikayetçi bu nedenle çiftlerin her birinin kendine has bir alan belirlemesi, kendine has bir hobisinin olması ve bu alanda yalnız şekilde günde en az 20 dakika tek başına vakit geçirmesi ve hobisini gerçekleştirmesini öneriyorum.Bu bireyin kendiyle başbaşa kalmasına, sakinleşmesine ve kafasını toplamasına yardımcı olacaktır. Tabi burada çiftlerden diğerinin bu alana ve hobiye saygılı olması çok çok önemli.

2-Ortak bir hobi geliştirin

Malesef en dikkatimi çeken sorunlardan biri çiftlerin ortak eğlendikleri bir hobi olmaması. Bu durum paylaşımı azaltıyor ve çiftler yanyana olsa da kaliteli vakit geçirememek etkileşimin olmamasına neden oluyor. Birlikte gülmek, birlikte heyecanlanmak çiftler için terapidir. Bu nedenle her ikisinin de hoşlandığı bir hobi keşfedip günlük rutin halinde gerçekleştirmek günün güzel geçmesini sağlayacaktır.

3- Özbakıma dikkat edin

Özbakım; karantina sürecinde benim gözlemimce oldukça atlanan bir mesele. Özbakım kişinin kendine duyduğu saygının göstergesidir. Sabah yataktan enerjik kalkabilmek için özbakım rutinleri geliştirmek çok önemli. Özellikte tüm gün pijamayla gezmek özsaygıyı oldukça kötü etkilerken çiftlerden diğerinin de kendini kötü hissetmesine sebep olabilir bu nedenle mutlaka gün içinde giyilecek kıyafetlerin farklı olması sağlanmalı ve kişisel temizliğe de özen gösterilmelidir.

4- Süprizler Yapın!

Karantina sürecinde her günün bir önceki günü tekrarlaması kaçınılmaz gibi görünse de günlerimizi renklendirmenin en güzel yollarndan biri süprizler yapmak. Evet bu süpriz eşinizin görebileceği yerlere minik notlar bırakmak da olabilir sevdiği bir kahveyi yapıp yanına bir çikolata bırakmak da. Bunu yapmak eşinize iyi geldiği kadar size de iyi gelecektir. Şuna inanıyorum mutlu etmek ortamdaki enerjiyi güzelleştirdiği için dolaylı olarak bu iyi enerjiden en çok faydalanan siz olacaksınız!

5- Tartışmaları yönetin

Elbette her çift tartışır. Fakat karantina döneminde bu sorun çığ gibi arttı. Bunun için tartışma çıkmadan önce önlemler almak ve
Bu sorunu çözebilmek adına konuşmak ve anlaşmak çok önemli. 7/24 beraber olunan evde seslerin yükselmesi, küslükler ve kırgınlıklar bağışıklık sistemini de oldukça kötü etkilemekte. Eğer çift bunun önüne geçemiyorsa büyük kavgalar yaşıyorsa bir uzmandan yardım almalı ve online danışmanlık ile çözüm yollarını öğrenmelidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Karantinada Çiftler İçin 5 Altın Öneri!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.