YAZARLAR

14 Ekim tarihinde Barış Pınarı harekatı nedeniyle yazdığım yazıya Kaderin Kalemi  başlığını vermiştim.  Benim gözlemime göre tarih yeniden yazılmaya başlamış ve yüzyıllık emperyalist oyun çöplüğe atılmak üzere yola çıkmıştı.

Bugün yeniden aynı başlığı kullanıyorum.

Çünkü büyük emperyalist Amerikan sistemi de çöküyor ve tarihin çöplüğüne doğru yola çıkıyor.

Amerikan sistemi malum olduğu üzere doların küresel rezerv para olması ve bunu sağlamak için petrolün dolarla satılması esasına dayanıyor.  Dünyanın her tarafına yerleşmiş Amerikan silahlı gücü esasında bu sistemi korumak için görev yapıyor.  Yani ABD askerinin birinci ve vazgeçilmez görevi doları korumaktır.

18 trilyon dolarlık Amerikan gayri safi milli hasılasının yaklaşık 10 trilyon doları küresel finans operasyonlarından elde ediliyor.  Bu rakamlar bize reel ekonomik güç açısından Amerika’nın çok daha geride olduğunu açıkça gösteriyor.

Bugün itibariyle ABD bütün küresel sistemi domine eden bir güç.  Bu bildiğimiz bir şey.  Zaten asıl sorunda burada.  Küresel sistemi domine eden güç kendi içinde büyük bir çöküşün eşiğinde.

Ekim sonu itibariyle Amerikan kamu borcu dehşet verici.

(Bu yazıda devletleri borçlandıran asıl gücü ele almayacağım.  Merkez Bankaları üzerinden neredeyse bütün devletleri esir alan asıl güç.  Takdir edersiniz ki bu konu köşelere sığmaz. )

Çok detaya girmeden bazı rakamları vereyim.

Ekim sonu itibarıyla ABD’de federal hükümetin borcu 23 trilyon 8 milyar dolara yükseldi.

Obama döneminde yaşanan küresel resesyon ve zordaki bankaların kurtarılması federal borcun hızla yükselmesine yol açtı. 2008 sonunda federal borcun toplam GSYH’ye oranı yüzde 68 iken, sadece 1 yılda borcun GSYH’ye oranı yüzde 90’a çıktı. 2014 yılında ise federal borcun toplam ekonomiye oranı 1945’ten, yani 2. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana ilk kez yüzde 100’ün üzerine çıkarak yüzde 101’i gördü.

Trump göreve geldiğinde borcun toplam ekonomik büyüklüğe oranı yüzde 103 seviyesindeydi. 2017’de Kongre federal hükümetin borç tavanını yükseltti. Geçen yıl ise Trump yönetiminin getirdiği vergi indirimleri hükümetin borçlanma ihtiyacını artırdı. Bu yıl sonunda borç/GSYH oranının yüzde 106’ya ulaşması bekleniyor.

ABD’de federal hükümet sadece temmuz-eylül döneminde borçlarının faizi için 584 milyar dolar 66 milyon dolarlık ödeme yaptı. Böylece bu yıl 9 ayda yaptığı toplam faiz ödemesi 1 trilyon 732 milyar doları aştı. 2018’deki toplam faiz ödemeleri 2 trilyon 162 milyar dolar olmuştu. Türkiye’nin 2018’de toplam milli hasılasının 784 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında faiz ödemelerinin büyüklüğü daha net anlaşılıyor

> Yeni Meram >Yazarlar > KADERİN KALEMI /2
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.