YAZARLAR

Bu dış güçler de çok olmaya başladı! Baktılar Türkiye güçleniyor, ne yapsak ne etsek çelme taksak diye kara kara düşünüyorlar. Biz arada bir aya gidiyoruz, ya Türkler de giderse…
Yok yok acilen bunlara komplo kurmalıyız. Ya dedeleri gibi küllerinden yeniden doğarlarsa. .
“Vallahi beni versinler dünyanın başına iki haftada düzeltilirim. Korona morona da kalmaz. Hiç bir yerde olmayan WhatsApp videolarından neler öğreniyoruz neler!”
Çevrede duyduğum bu güçlü iddialar, hayaller, kurgular… Yurdum insanı deyip, beni gülümsetiyorlar sağ olsunlar. Yıllardır bu dış güçlerin hiç işi gücü yok, hep bizle uğraştılar zaten. Bu halde olmamızın nedeni dünya gündemini takip edemediğimizden…
Top tüfek devri kapandı. Devletler artık teknoloji satın alıyor. Yakın gelecekte yapay zeka, otomasyon geliyor. İyi hoş ama aynı zamanda işe yaramayan insan topluluğu bizi bekliyor.
Gündemimizde hâlâ olmayan, yakın gelecekte eğitim ne olacak? Öğretmen, avukat, imalat işçileri ne olacak? Bunlar çok uzak değil.
Geçenlerde bir uzman “devlet böyle bir durumda vatandaşına para verir” dedi. Ürkütücü bir durum bu. Çünkü insan fıtratının mayasında üretmek, çalışmak var. Şöyle düşünelim, Porsche araba almak için kendinize 3 yıl hedef koydunuz. Çalıştınız sonunda aldınız. Porsche’ ye biniyorsunuz. Üç beş ay sonra sizin için hiç bir esprisi kalmıyor. Sıradanlaşıyor, araba işte deyip geçiyorsunuz. Heyecanınız kayboluyor artık. Sizi canlı tutan şey Porsche’ ye ulaşıncaya kadarki kısmıydı. O süreçte verdiğiniz çaba ve gayretti.
Yakın gelecekte oluşacak işsizlik ordusuna devlet baksın da; totale baktığımızda mutsuz, umutsuz insan topluluğu olacak. Çünkü fıtrata aykırı bir durum…
Günümüzde artık üniversiteli olmanın bir kıymeti harbiyesi yok. Lisans, ön lisans, doktora yapanlar da açıkta kalabiliyor.
Gençler; gençlik yılları hazine değerinde, en kıymetli zaman dilimi. Gençliğin vermiş olduğu enerjiyle içiniz fıkır fıkır kaynarken beyin, zihin, kalp sürahinizi bol bol doldurun ki, yaşamınız buram buram kalite koksun. Tabii ki hatalarınız, günahlarınız olacak. Önemli olan bunu minimum seviyeye indirebilmek. Bunun içinde anne babalarımızın deneyim tecrübelerine ihtiyacınız var. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yol belli, yolcu belli…
Kendinizi ve kendinizi bulabileceğiniz şükürle dopdolu bir ömür diliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > HEYECANINIZ KAYBOLMASIN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.