YAZARLAR

Ana ve babaların en önemli görevlerinden biri de çocuklarını iyi ahlak, vatanına milletine yarayan şekilde yetiştirmektir. Çocuk yetiştirmek pek sanıldığı kadar kolay ve basit değildir. Eskiden ana ve babaların çocuğunun üzerinde yeni nesle nazaran daha fazla etkisi vardı. Çocuğu terbiye etmek, okutmak, tahsil yaptırmak daha kolaydı. Çocukta ana ve babasına karşı daha fazla saygılı hareket ederdi. Bir noktada ana ve babada daha rahattı. Yemekleri hep birlikte yerlerdi. Çocuklar ortaya konan yemeğe hiç itiraz etmezdi etmesi de mümkün değildi. Her şeyden evvel huzurlu bir yaşantı mevcuttu. Evin reisi babaydı. Baba ne derse o olurdu. O güzelim ortam şimdi ikinci planda kaldı. Son yıllarda teknoloji o güzelim ortamı tamamen bozdu. Yeni bir ortam ortaya çıktı.
Şimdi gelelim yeni ortama. Yeni gençliğin düşüncesinde eskiye kıyasla muazzam fark vardır. Ana ve baba şu noktada birleşiyor. Ben yemeyim çocuklarım yesin, ben giymedim çocuklarım giysin, ben görmedim çocuklarım yaşasın, ben sıkıntılı yaşadım çocuklarım sıkıntı çekmesin gibi bir görüş içindedirler. Bu yeni sistemin ne kadar zor olduğunun farkına varıyorlar. Ama dönüşü zor olduğu açık seçik bilinmektedir.
Yüce dinimiz bu konuda neler söylüyor. Kötülüklerin kasırga gibi silip süpürdüğü günümüzde Müslüman çocuğunu İslam’ın muhteşem terbiyesi ile yetiştirmeye, onlara Allah’ı Peygamberi, Kur’an’ı öğretmeye kayıtsız şartsız mecburdur. Aksi halde imtihanını kazanması, huzur ve saadete ermesi mümkün değildir.
Güzel sözlerden
Sevgi dostlara saygılı olmakla güçlenir. (HZ. ALİ)
Sevmek insanın kendi kendini aşmasıdır. (OSCAR WILDE)

> Yeni Meram >Yazarlar > GÜNÜMÜZDE ÇOCUK YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.