YAZARLAR

Günümüz belediyeciliğinde hizmet çeşitliliği olabildiğince artmış durumda. Belki bir 50 yıl evvelki yerel yönetimlerde belediye hizmeti olarak öncelikle yol yapımı, su ve kanalizasyon en önde gelen hizmetlerdendi. Bu ana hizmetlere ilave olarak ulaşım geldi. Daha sonra parklar, kültürel geziler, sosyal yardımlar, eğitim faaliyetleri, konut edindirme vb. yüzlerce hizmet sıralanabilir. Belki de son yılların en gözde hizmetlerinden hobi ve hayvanat bahçelerine varana kadar bir dizi hizmet. Ayrıntıya girersek satırlar ve sahifeler yetmez. Bu bağlamda bazı yerel hizmetler bazı beledilerle özdeşleşmiş durumda. Hemşehrilerimiz de gayet iyi bilirler ve farkındalar. Kütüphane ve eğitim denilince akla en önce gelen belediyelerden bir tanesi Selçuklu Belediyemizdir. 663. 280 kişilik nüfusuyla birçok il nüfusundan daha büyük, Konya’mızın en büyük merkez ilçeleri arasında yer alıyor.
Kendine özgü hizmet markalarını da oluşturmuş bir yeni ilçe. Konya’mızın yeni yüzü, gelişme yeri, genç nüfusun ve iş yerlerinin fazlasıyla yer aldığı bir yerleşim yeri.
SEDEP Projesi ile eğitimde gündeme gelmiş bir belediyemiz var. Bugünkü Milli Eğitim sisteminde belki de sadece öğretimin verildiği bir anda eğitim açığını kapatan bir proje. Üniversiteler, Milli Eğitim ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortaklaşa yürütülen bir proje. “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi” SEDEP.

Çocuklarınızı ve gençlerinizi en teknolojik bilgilerle donatsanız “öğretseniz” özünü bilmedikten sonra ne anlam taşır? Bu manada Selçuklu Belediyemiz bir açığı kapatıyor ve “eğitim” boyutuna bütün imkânları ile giriyor. 24 Şubat Perşembe günü Selçuklu Belediyemizin “Eğitim ve Kültür Faaliyetlerinin Lansman” programına katıldık. Belli ki çok hazırlıklı ve donanımlı, üzerinde çalışılmış projelerin zikredildiği bir program oldu. Belki de programın özü ve sebebi de Sayın Başkan Ahmet Pekyatırmacı’nın eğitimci yazar Nurettin Topçu’nun bir sözü ile vurgulandı.

Nurettin Topçu Bey’e sormuşlar. “Siz ne iş yapar, ne vazife görürsünüz?”. “Bizim vazifemiz karakter yapmaktır, şahsiyet oluşturmaktır” demiş. Bunun farklı bir söylemi de belki de şudur: Maneviyatını bilen, bilgili, deneyimli, donanımlı, geçmişteki değerlerine saygılı, memleketine hizmet noktasında özverili insan yetiştirmek olmalıdır. Yine Sayın Başkan’ın ifadesi “Çünkü biliyoruz ki, Selçuklu demek eğitim demek, Selçuklu geçmişten geleceğe medeniyet demek”.
Elhak, doğru.
Bir de bu eğitim ve kültür faaliyetlerinin çocuklarımıza ve gençlerimize ulaştırılması için farklı yerlerde, farklı branşlarda hizmet binalarına ihtiyaç vardı. Bu binalardan yapılıp tamamlananlar olduğu gibi, inşaat halinde olanlar da var.
Bu binalar kapsamında çocuklarımızın doğa ile iç içe olmalarını sağlamak maksadıyla “Sille Tabiat Okulu” projesi var. Avrupa’da birçok ülkede ve Çekya’da öğrenciler bitki yapraklarına bakarak bitkinin ne olduğunu biliyor. Bizde bırakın yapraktan bitkinin bulunmasını, buğdayla arpanın farkını bilen yetişkin bile nadir görülür.

Ahmet Keleşoğlu Sanat Tasarım Atölyesi’nde ise çok farklı meslek alanlarında işinin ehli usta öğreticiler tarafından el becerileri kursları, robotik kodlama ve inovasyon eğitimleri verilecek.
Selçuklu Belediyesi ile İl Trafik Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak projesi ile Trafik Eğitim Parkı projesi gencecik yavrularımıza uygulamalı trafik eğitimi verilmekte.
Bir diğer proje ise KOP İdaresi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek olan “Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi”. 4-10 yaş grubu çocuklarımıza hizmet verecek bir kütüphane.

Selçuklu’da proje çok, müjdeli ve yeni proje de çok maşallah.
-Pandemi sürecinde uzaktan eğitim destek merkezileri kurulacak
-Hatice Hatun Külliyesi ve Çocuk Mektebi, 4-6 yaş grubundaki çocuklara hizmet verecek.
-Selçuklu Sosyal Gelişim ve Sanat Merkezi Pojesi. Burada ise evlatlarımızın becerilerine göre mesleklerine yönlendirilmesi ve iş atölyeleri olacak.
-Selçuklu Şehir Kütüphanesi. 60 bin kitaplık, her kesimin yararlanabileceği bir kütüphane.
-Selçuklu Belediyesi Sanat Akademisi. Her türlü sanatsal faaliyetin icra edileceği alan.

Çok geniş olan kültür ve eğitim alanındaki bu hizmetlerde özetin özetini ancak verebiliriz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımıza yapılan yatırım zayi olmaz. Toplumların en büyük ihtiyacı iyi yetişmiş, birikimli, donanımlı nesil yetiştirmek. Selçuklu Belediyemiz bu işi fazlasıyla yapıyor, önemsiyor. Başta Sayın Başkan olmak üzere, proje ortaklarına ve tüm emektarlara teşekkür ediyoruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > EĞİTİMDE SELÇUKLU MODELİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.