YAZARLAR

Siz değerli okurlarımla birlikte bugün bir çıkarım yapmak istiyorum. Pandemi süreci neredeyse 1 yıldır devam etmekte ve bizler gördük ki bu sürecin bitmesi tamamıyla bir muamma olup bir çıkmazın içerisine saplanmış durumda.

Efendim bu süreci bitesi yok dedik lakin elbette dünyada yaşanan bütün salgın hastalıklar gibi eninde sonunda bu salgın sürecini atlatacağız. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur ki bu süreç bittikten sonra neler olacak? Gelin bu sorunun cevabını birlikte değerlendirelim.
Pandemi dönemi ile hayatımıza giren ve çıkan onca konuyu birlikte ele alalım; Özellikle büyük küçük demeden kitlesel olarak insan gücü gerektirmeyen bütün işlerin artık uzaktan yapıldığını görür olduk. Uzaktan mesai uygulaması ile çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden işlerini bilgisayar tablet üzerine yaptıklarını hepimiz gördük. Bu durumu ön gören birkaç büyük çaptaki holdinglerin Pandemi süreci bittikten sonrada aynı şekilde uzaktan mesai yöntemi ile çalışmalarına devam edeceklerini açıkladılar. Bu alınan karara çoğu şirketin dahil olacağı düşüncesi beni, o zaman bu devasa ofisler ne gerek kalacak ki? Sorusuna yöneltiyor. İnsanlarımızın bu büyük devasa yapıları artık hiçe sayılıp, kullanılmaz virane yerler mi olacak?

Yine insanoğlunun abartarak yaptığı alışveriş merkezlerini yazımıza dökelim: Her şehirde onlarca olan ve gereklilik gözüyle bakılan insanların bazen sadece vakit geçirmek adına gittiği bu alışveriş merkezleri artık sizce de önemini yitirmedi mi? İnsanlar artık oturdukları yerden alışverişlerini yapar hale geldi. Kıyafet endüstrisin de onlarca seçenek arasında boğulmaktansa cep telefonlarından istediği seçeneği yorulmadan seçen bu insanoğlunun bu büyük alışveriş merkezlerine çokta gereği kaldı mı? Bu fikriyatı da siz değerli okurlarımın düşüncesine sunarım?
Geçirilen bu dönemde en çok zararı gören esnafların ise kendilerine bir çıkar yol arayıp online marketçiliğe dönüşü yaparak, ürünlerini online satış mağazalarından satışa çıkarması elbette ki esnaflarımız için bir çözüm yolu arayışı idi. Bu süreç elbette ki bitecek ve bu sürecin sonunda maddi yönden değil, düşünce, yenilikçi fikir yönünde kafa aşındıran esnaflarımızın kazanacağı düşüncesindeyim.

Bütün bu dijitalleşmenin sonucunda insanoğlu elbette çaba harcamadan, yorulmadan kendine vakit ayırır bir şekilde yaşamına devam edecek. Fakat unutulmaması gereken husus şudur ki insanlık “tembelleşecek”, sabır duyguları sömürülecek, zaman etütleri değişecek belki de öteleyip durduğumuz Hindistan gibi az gelişmiş ülkelerde uygulanan “kast sistemi” soyut bir şekilde var olup insanları; Hizmet eden, hizmet alan, guruplar şeklinde sınıflandıracak. Kim bilir… Yaşayıp göreceğiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Dijitalleşme başlıyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.