YAZARLAR

Geçen yıl sonu Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan virüs dünya genelinde ölümlere ve kaosa sebebiyet vermeye devam edecek görünüyor. Virüs konusunda birçok komplo teorileri ortaya atılmakta ve tartışılmakta. Toplum ve fert olarak yapmamız gereken uzmanlar tarafından yapılan uyarıları dikkate alarak gereken hassasiyeti göstermek. Bu şekilde hem hastanelerin iş yükünü zamana yayarak tedavi ihtiyacı olanların gerekli tedaviyi almasını sağlayacağız hem de etkin tedavi alamadığı için ortaya çıkan ölümlerin önüne geçeceğiz.
Virüs sebebi ile ülkeler ve dünya bazında oluşan ekonomik yükün ise piyasalara para pompalayarak aşılmaya çalışılacağı görünüyor. Ülkemizin en az hasarla bu krizi atlatması için alınması gereken tedbirlerin -ileride olması muhtemel adımları da dikkate alarak- hızla alınması ise büyük önem arz ediyor.
Çin’in birçok firma tarafından üretim üssü olarak seçilmesi ve krizin Çin’de üretimi durma noktasına getirmesi bizim açımızdan bir fırsata dönüştürülebilir. Bu konunun ciddiyetle ele alınarak hem Ortadoğu hem de Avrupa’nın üretim ihtiyacını karşılayacak bilgi, birikim, nüfus ve kabiliyetimiz var. Coğrafi olarak bölgeye yakın olmamızın avantajları da kullanılarak, para bolluğunun oluşacağı bu dönemde üretim odaklı ve katma değerli üretim yapacak tesislerin finansmanının sağlanması ve hızlıca üretime başlamasının sağlanması önemli.
Bunun sağlanabilmesi için sınır güvenliğimizin ve komşularımızla olan ilişkilerimizin ivedilikle sağlam temellere oturtulması ise her şeyden önemli hale gelmekte. Bunun için gerekli tüm adımların atılması gerekiyor. Son mülteci krizi tekrar gösterdi ki, Suriye krizinin yükünü almak istemeyen Avrupa, Suriye’de süregelen krizin çözülmesi için her zamandan daha istekli olacaktır. Bu konuda kolayca ikna edilerek ellerini taşın altına koymaları sağlanabilecektir.
Diğer taraftan her zaman belirttiğimiz gibi kapsamlı bir çalışma ile belirlenecek sektörlerde verilecek özel teşvikler ile Konya’mız ülkenin tekstil, makine, tarımsal üretim, yazılım vb konularda Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya en büyük adaydır. İstihdam oluşturarak hem il, hem de ülke anlamında gelir artışının artması ihracat gelirlerini dolayısı ile birçok lokomotif sektörün canlanmasını sağlayacaktır.
Siz değerli okurlarımdan son bir ricam olacak! Ülke olarak Corona virüsü ile mücadelede elbirliği ile çalışmamız şart. Mümkün olduğunca virüsün yayılma hızını düşürmek için kişisel hijyen kurallarına dikkat ederken, toplumsal olarak paniğe kapılmadan hareket etmemiz önemli. Bu konuda yetkililerden gelecek uyarıları dikkate almalarını, ortalıkta dolaşan asılsız söylenti ve paylaşımlara itibar etmemelerini önemle rica ediyorum.
Hepinize sağlık, huzur, mutluluk dolu günler diler saygılar dilerim.
Dr.S.Kamil AKIN
İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi

> Yeni Meram >Yazarlar > Değerli Hemşerilerim;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.