YAZARLAR

Aracı olsun olmasın neredeyse tüm vatandaşların bir şekilde işinin düştüğü ancak özellikle son yıllarda yoğunlaşan trafik ve araç sayısı nedeniyle yetersizliği iyice ayyuka çıkan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi sonunda yeni yerine kavuşuyor. Dahası bunun için temel atıldı ve yol haritası belli oldu.
İşte bunun yol haritasının detayları için geçtiğimiz hafta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’nin en büyük sanayi taşıma projelerinden biri olan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin Konya Yeni Sanayi Sitesi’ne taşınmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda Başkan Altay, A’dan Z’ye sürecin tüm ayrıntılarını içtenlikle paylaştı. Vatandaş dışardan baktığında ‘Eski Sanayi Yeni Sanayi’ye taşınıyor’ gibi görülen olayın hiç de öyle olmadığı kamuoyuna yansıtılmış oldu.
Yıllardır süregelen ve yılan hikayesine dönen Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin durumu sonunda akıbetini bulmuş oldu. Emek, çaba ve gayretin inanılmaz büyük olduğu bu proje, uzun süredir üzerinde çalışılan ve ‘iğneyle kuyu kazmak’ gibi bir şey olmuş.
Yani olay ‘yeniyi yap, eskiyi yık’ olayı değil. Normalde yeniyi yapmak hep sorunlu olur ama bu sanayi olayıyla olayın seyri değişmiş oldu. Düşünün 800 bin metrekarelik bir alanda 2 bin 850 hak sahibiyle masaya oturup ikna etmek kolay bir şey değildir. Bugün 20-30 evin bulunduğu bir parselin tek bir binaya dönüştürülmesi bile yıllar alıyor, bunu en iyi müteahhitler bilir. Kimi arsa sahibi farklı istekte kimisi ise çok daha farklı istekte bulunur. Elbette bunu normal bir firma olarak değerlendirmiyorum ancak belediye de olsanız sonuçta anlaşmak esas oluyor. Olayın hukuki boyutu vs. gibi ayrıntıları olduğunu unutmamak gerekiyor. İşte tüm bu badirelerden geçilerek başarılmış bir olay yeni sanayi olayı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın ‘milat’ olarak yorumladığı “Eski Sanayi ve Karatay Sanayi mevcut durumu ile adeta yaşamı sonlanmış, bir ölü haline gelmişti ama cenaze merasimi gerçekleştirilememişti, biz de bunu gerçekleştirdik elhamdülillah” diyerek özetlediği Yeni Sanayi Sitesi eskisinin yaklaşık 2 buçuk katı büyüklüğünde olacak.
Ama gelin görün ki bu bile eleştiriye hedef oluyor.
İşte benim anlamadığım konu ve yazımın ana teması da budur.
Basın toplantısı haberinden sonra gerek sosyal medyada gerekse de bize ulaşan vatandaşların eleştirileri bazı noktalarda hala dar görüşlü olunduğunu gösteriyor.
Şehrin göbeğinde trafik keşmekeşliği ve atıl görüntüsü ile gelişmişliğe yakışmayan bir sanayinin kaldırılıp daha ferah, daha derli toplu yürüyüş yolları, bisiklet yolları, otopark alanları ve eğitim kurumu alanları olan sanayinin bu şehre yakışmayacağını düşünebilmek gerçekten acı bir olaydır. Başkan Uğur İbrahim Altay’ın ifadesi ile 2 bin 850 kişi ile başlanan işe, 2 bin 550 kişiyi taşıyarak yani yüzde 90 oranda başarılı olunması ve bu süreçte herhangi bir kırgınlık, herhangi bir tartışma ve hiçbir sorunun yaşanmaması bu şehrin birlikteliğini, beraberliğini gösteren en net fotoğraftır.
Bugün alkışlanıp takdir edilecek bu projeyi basit görüp eleştirmek kolay iş, bu nedenle olayı basit görenlere “buyurun siz yapın” dense eminim ki ortada kimseyi göremezsiniz. Bu tür hizmetler asfalt dökmeye, park bahçe yapmaya benzemiyor. Benim şahsen olayı küçümseyip eleştirenlere şu sözüm olacak “Eleştiri yaparken elinizi vicdanınıza koyup öyle eleştiri yapın.”
Bu arada toplantıda özellikle sorduğum belediyenin yeni binasının akıbeti konusuna Başkan Altay, farklı alternatif bölge çalışmaları olduğu ve yıkılacak olan sanayilerin alanına birkaç projenin olduğunu söyledi ancak bence proje oluşturmaktansa belediyenin yeni binasını bu alana yapmak daha mantıklı olacaktır.
Dedim ya şehrin göbeği diye, işte o şehrin göbeğine Konya’ya yakışacak güzel ve gelecek düşünülerek detaylandırılacak bir belediye binası çok yakışacaktır. Ulaşım sorunu olmayan ve lokasyon olarak büyük avantajlara sahip bölgenin belediye binası olarak değerlendirilmesi bence 800 bin metrekarelik alanın hakkını vermek olacaktır.
Siz ne düşünürsünüz bilmem ama alternatif düşünceleri paylaşmak için görüşlerinizi bekliyorum.
***
Yazımın son bölümünde ise yine alkışlanacak bir projeden bahsetmek istiyorum. Malumunuz geçen hafta pandemi nedeniyle şivlilik etkinliği iptal edildi. Durum böyle olunca her yıl ellerinde çantalarıyla kapı kapı dolaşan miniklerimizi göremedik. Bu durum onlar kadar bizleri de üzdü tabi. Ancak gerek belediyelerimiz gerekse de kurumlar boş durmadı ve karınca kararınca hazırladıkları paketleri miniklere ulaştırarak az da olsa gönüllerini almaya çalıştılar. Bunun yanı sıra Karatay Ulubatlı Hasan Mahallesinde ise esnaf kardeşimiz Gökhan Alkan’ın öncülüğünde 100’e yakın gönüllü esnaf ve mahalle halkı bir araya gelerek şivlilik toplayamayan çocuklar için “Kapıda Şivlilik” etkinliği başlattı. Çok da güzel oldu. Gazetemizde bunun haberini yaparak mahalle esnafı ve halkının güzelliğini duyurmuş olduk. Ancak bu alkışlanacak hareketi bile eleştirenler olmuş. Vallahi artık diyecek kelime bulamıyorum. Bu hazımsızlıklar neden ve niçin anlamak mümkün değil. Allah hidayet versin. Siz bildiğiniz yolda ilerleyin Gökhan kardeşim Rabbim kolaylık güç versin..
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Böyle bir proje alkışlanır…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.