YAZARLAR

Sevgili okurlar;

Medyadan gördüğünüz üzere Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Konya’da da çeşitli organizasyonlarla ve üzerine titreyerek Ahilik etkinlikleri yapılmakta.

Bu etkinliklerle Ahilik kültürünün ne olduğunu nereden geldiğini ve çıkış nedenini öğrenmekteyiz.

Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak, geçen gün tam da bu konunun bam teline bastı.

Vali Toprak, kökleri 12. yüzyıla dayanan İslam ahlakının, Türk gelenek ve göreneğinin bir ürünü olan Ahilik Teşkilatı’nın bugün de aynı heyecanıyla, aynı görev bilinciyle ömrünü sürdürdüğünü belirterek, -kalın puntolarla belirtiyorum- “Sadece esnaflıkla uğraşanların bir araya geldiği değil, ilk dönemlerde içinde askerlerin, kadıların, müderrislerin, yöneticilerin olduğu toplumun hem ekonomik hem sosyal hem siyasi hem de kültürel hayatını etkileyen bir anlayıştan bahsediyoruz. Bu toprakların Türk yurdu olmasında çok büyük emeği olan bir teşkilattan bahsediyoruz.” diyerek, Ahilik kültürünün sadece esnaflıkla sınırlandırılmaması gerektiğini vurguladı ve içerisinde ortaya çıkış aşamasında bir çok teşkilatlanmadan faydalandığını ifade etti.

Bu farklı ve birbirinden oldukça bağımsız teşkilatların bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan bu kültür, zamanla öyle bir güç haline geldi ki, Anadolu topraklarının Türkleşmesi ve İslamlaşması konusunda çok büyük kolaylıklar sağlayarak, bugünkü Anadolu Türkiye’sinin oluşmasına ön ayak oldu.

Yani günümüzde anladığımız ve anlatıldığı gibi aslında sadece esnaflıkla ilgili değildi. Farklı teşkilatların güç birliği yapması sonucu ortaya çıkan bu kültür sentezi aslında gizli bir fetih politikasıydı. Dönemin Anadolu’sunun siyasi yapısına bakıldığında tam da bunu görmekteyiz.

Meselenin özüne dönecek olursak kıymetli okurlar, ahilik kültürünün kaybolmaması, yaşatılması ve o anlayışta nesiller yetiştirebilmemiz için kesinlikle ilkokuldan itibaren, Ahilik kültürü derslerinin konulması ve zorunlu hale getirilmesi şarttır.

Yani bir bireyin üniversite dönemine gelmeden önce bu kültürün özünü alması gerekir. Zira ağaç yaşken eğilir.

Zannediyorum bu anlayışta eğitilen ve öğretilen nesillerimiz özkültürüne daha bağlı, vatandaşlık bilinci daha yüksek, devlet ve millet anlayışı daha kuvvetli ve tarih bilinci en yükseklerde olacağı şüphesizdir.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİZE AHİ NESİL GEREK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.