YAZARLAR

Rabbimiz buyuruyor:
“Allah, (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Zümer 39/42)
Ruhlar Allah-u Teala’nın elindedir. İnsana takdir edilen ömrün sonu geldiği zaman Allahu Teala ruhları onların kendilerinden alır, kabzeder, yok etmeksizin kendilerinden geçirir, şuur ve temyiz güçlerini alarak bu dünyayla ilişkisini keser. Ölüm hükmü verilmemiş olanların da uykularında alınan nefisleri takdir edilmiş bir süreye kadar ki, ölecekleri zamana kadar salıverir. Hem ölüm halinde hem de uyku halinde o nefisler, Allah Teâlâ’nın elinde bulunur.
Secde Sûresi’nde “De ki: Üzerinize vekil edilen ölüm meleği, canınızı alır, sonra Rabbinize döndürülürsünüz.” (Secde, 32/ 11) buyurulmuş, En’am Sûresi’nde: “Sonunda birinize ölüm geldiği zaman onu gönderdiğimiz melekler vefat ettirirler. Onlar vazifelerinde kusur etmezler. Sonra insanlar hak olan Mevlalarına döndürülürler.” (En’am, 6/61-62) buyurulmuştur.
Fahrüddin Râzî tefsirinde: Gerçekte nefisleri alan (öldüren) ancak Allah Teâlâ’dır. Şu kadar var ki, Allah Teâlâ sebepler âleminde her türlü işi, meleklerden bir meleğe görev olarak vermiş, böylece ruhların alınmasına da ölüm meleğini memur kılmıştır ki, o başkandır. Beraberinde tabileri ve hizmetçileri vardır. Onun için bu ayetlerde geçen alma onlara nisbet edilmiştir. Bunun özü, Allah’ın görevlendirip gönderdiği elçilerin alması, Allah’ın alması demektir.
Hz. Ali’ye nispet edilen şu söz çok dikkat çekicidir:
“Eğer biz öldüğümüz zaman bırakılmış olsaydık, ölüm her canlının rahatı olurdu. Fakat bizler öldüğümüz zaman tekrar diriltileceğiz de ondan sonra her şeyden sorguya çekileceğiz.”
Hesap günü sonrası Rabbimizin azabı ile karşılaşan kâfirler hayata tekrar döndürülmeyi isteyeceklerdir. Bu istek boşa çıkınca da ölümü bir kurtuluş yolu olarak görerek tekrar ölerek yok olmayı isteyeceklerdir. Unutmayalım ki ölüm bir yok oluş değil yeni bir hayatın başlangıcıdır ve ebedi hayatın başlangıcıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bir Ayet Bir Yorum
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.