YAZARLAR

Bizleri Önce Allah’a sonra Müslüman kardeşlerimize yakınlaştıran bayramın adıdır Kurban…
Bayram namazı eda edilerek başlanan bu kadim günün sabahında büyüklerin hoş sohbetleri, küçüklerin şen kahkahaları ile renklenen bayram kahvaltıları yapılır, aile arasında gerçekleşen kısa bir bayramlaşma sonrası çocuklar heyecanla bekledikleri harçlıklarını alır, sonrasında ise Allahın emrini yerine getirmek üzere kurbanlar kesilir.
Kesilen her bir kurban Allah a teslimiyetin bir göstergesidir, çünkü Hz İbrahim ile oğlu Hz İsmail’in üstün teslimiyetleri, bu faziletli bayramın Müslümanlara hediye edilmesine vesile olmuştur.
Dolayısıyla bu bilinç ile hareket eden Müslüman, Kurban bayramının yalnızca kurban kesmekten ibaret olmadığının farkındadır.
Nitekim Hac Suresinde Yüce Allah: “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” buyurmuştur.
Bu farkındalık, yapılan ibadete lezzet katmasının yanında bireylerin bu ibadeti büyük bir özenle yapmasını sağlar.
Üzerine tefekkür edildiğinde birçok mesajın anlaşılacağı Kurban bayramı, İslam’ın yoksul ve muhtaç bireyleri gözetme düsturuna dayanarak Müslümanlara paylaşmayı öğretir.
Büyük bir huşu ile kesilen kurbanlar, Allah’ın emrettiği şekilde muhtaç bireylere taksim edilir.
Komşusu açken tok yatanlardan olmamayı teşvik eden bu emir, Müslümanlar arası bağları kuvvetlendirerek dil, ırk, statü ve görüş farklılıklarından doğan ayrımcılığın da önüne geçer.
Bireylerin yalnızca kendilerini düşünerek hareket ettiği böylesi bencil bir çağda, Kurban Bayramı vesilesiyle gündeme gelen bu paylaşma emri, göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir.
Kurban Bayramının hayatlarımıza yaptığı bir diğer kıymetli katkı da, muhtaç bireylerin yanı sıra aile, akraba ve dostlarımızla da yakınlaşmamıza vesile olmasıdır.
Modern hayatın koşturmacası içerisinde aksatılan akraba ilişkilerini onaracak ve bizi özlem ile bekleyen akraba ve dostların gönüllerini edecek ziyaretler gerçekleştirilmesini sağlar. Bu ahlak ile yetişen çocukların, üyesi oldukları topluma sağlayacakları katkı tam da çağımızın ihtiyaç duyduğu türden olacaktır.
Duyarlı, düşünceli, paylaşmayı bilen ve halden anlayan bir nesil.
Dolayısıyla ailesine, akrabalarına ve çevresine duyarlı bireyler yetiştirme konusunda da bayram bizlere yol gösterici olmaktadır.
Gösterilen bu yolda ilerleme umuduyla Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, vatanımıza milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bayramın önemi paylaşmanın ötesinde…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.