YAZARLAR

Kurban Bayramına adım adım yaklaşıyoruz. Geçmiş Ramazan Bayramını pandemi sürecinde geçirdik maalesef. Önümüzdeki Perşembe günü arefe, cuma günü de Kurban Bayramı, bir bakıma da iş bayramı. Pandemi sürecinde ilk 5’i kimseye bırakmayan bir Konya var. Bazen ikinci bazen de üçüncü oluyoruz. Ancak değerli hemşehrilerim, ‘çember daralıyor’
Dikkat edin, vakalardaki artış hızında Konya’mız Türkiye ikincisi, başı Ankara çekiyor. Çember daralıyor derken; pozitif vaka çıkanların ve vefat edenlerin bir çoğu bizlerin de tanıdığı isimler. Bir de virüs pek yaş falan da tanımıyor. 80 yaşındaki Nurettin amcamız da, 51 yaşındaki imam Yusuf kardeşimiz de rahmet-i Rahman’a kavuştu. Mekanları cennet olsun. Konya olarak galiba düğün, dernek, kına, söz kesme, şerbet… adına ne derseniz deyin, çok seviyoruz.
Hafta içinde bir hastanemizin başhekimi ile görüştük, “Covid-19’un aşı ya da ilacı bulunsa dahi 4-5 yıl korona ile yaşamasını öğreneceğiz galiba” dedi. Ayrıca mutasyona uğrayan virüsün grip kadar öldürücü olmadığını ancak bulaşma hızının gribe göre kat be kat fazla olduğunu söyledi.
Gelelim Kurban Bayramı öncesi Türkiye’nin gündemine. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyeti 24 Temmuz cuma günü 86 yıl sonra yerine getirildi. Camiden müzeye çevrilen Ayasofya kılınan cuma namazı ile birlikte ibadete açılmış oldu. Büyük bir coşku ile huşu içinde kılınan cuma namazı ile birlikte ‘zincirler kırıldı’ ve Ayasofya Camii açılmış oldu. Rabbim cemaatini bol eylesin inşallah. Ağzı olan konuştu. Türkiye hür bir ülke ve şu ana kadar hep kendi kendini yönetmiş. İç işlerine kimseyi karıştırmaz, karıştırmadı ve gereği yapıldı. Fatih’in torunları dedelerini mesut etti. Elhamdülillah. Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili en çarpıcı açıklama ise CHP İstanbul Milletvekili’nden geldi. Hafta sonu yapılan CHP Genel Kurulunda da Genel Başkan Adayı olan İlhan Cihaner, “Ayasofya’da kılınan cuma namazı laikliğin cenaze namazı olmuştur” dedi.

Bir önemli konu: “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine ilişkin kanun teklifi”
Teklif Adalet Komisyonunda yapılan uzun görüşmeler sonucunda kabul edildi. Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşırsa bu yayınlarla etkin mücadele verilecek. Her önüne gelen korsan hesaplarla istediğine istediği hakareti ya da asılsız yalan haberleri yapamayacak. Bu haberlerin acısını çeken biri olarak çok mutlu oldum. Örnek verirsek, Mevlana arkasındaki Kışla Caddesi üzerinde, iki mescidin tamir ve bakımı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yükleniciye yaptırıldı. Müteahhit firma yapım aşamasında mescitlerin belli bölümlerini yıktı. Bunun üzerine bazı korsan hesaplar “Belediye başkanı cami yıktı” diye mesaj attılar; kul hakkına girdiler. Halbuki firma daha sonra yıkılan çürük yerleri onardı ve mescitler tamamlandı. Beklerdik ki “Belediye yıkım yapmadı, mescitler yenilendi” mesajı atılsın. Maalesef…Güzel bir yasa teklifi, herkes birbirini suçlarken daha dikkatli olacak.

Bir diğer konu medarıiftiharımız Konyaspor’umuz, zorda olsa kümede kaldı ve yönetim genel kurul kararı aldı. Çoğunluk sağlanırsa 7 Ağustos cuma günü kongremiz var. Konyaspor’un son haftalarda verilen mücadelesine katkı sunan, maddi olarak elini taşın altına koyan Konyaspor Başkanı ve yöneticilerine teşekkür ederiz. Ayrıca Konyaspor’un imkanlarını artırmak adına uğraş veren Sayın Bakanımız Murat Kurum, İl Başkanı, Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanlarına teşekkür ediyoruz.  Sporun yanında olan ve daha rahat ortamda hizmet vermelerini sağlamak için mesaisini harcayan kurum temsilcilerine müteşekkiriz. ARSAMIZ hayırlı olsun.

Şimdiden bayramınızı tebrik ediyoruz. Kurban kesim aşamasında hijyene, mesafeye ve maskeye dikkat edelim. Korona liginin ilk 5’inden düşmek adına yine ziyaretsiz bir bayram geçirmekte fayda var.
Kurallara uymaz isek, düğün pilavlarında ve diğer alanlarda faaliyetlerimiz devam ederse, virüs çemberi daha da daraltacağa benziyor.
Allah esirgesin.

> Yeni Meram >Yazarlar > BAYRAMA GİRERKEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.