YAZARLAR

Fertlerin ve toplumların hayatında olağanüstü zamanlar, sıradışı olaylar hep yaşanır ve dünya durdukça da yaşanacaktır. Böyle zamanlar insan görünümlü yaratıkları ayrıştırıcı bir görev ifa ederler.

Ayrışma noktasında iki tavrı dikkate sunmak istiyorum.

Merhamet ve nefret.

Merhamet sureta insan görünümlü yaratığın gerçek bir insan olduğunu ispat eder. Nefret ise insan görünümlü bu yaratığın gerçekte insan olmadığının delilidir. Bunlar Kur’an i Kerim ifadesi ile “belhum adal” yani hayvandan daha aşağı olan varlıklardır.

Merhamet asalettir. Merhamet fazilettir. Merhamet bir ilahi sıfatın beşerde tecelli etmesidir. Bu nedenle aslolan merhamettir.

Bu satırları Elazığ depremi ile ilgili haberleri izlerken yazdım. Milletin hala bozulmamış mayası güneş gibi parladı. Merhamet pınarları aktı. Kiri pası süpürüp götürecek inşallah.

Jandarma kurtarma görevlisinin sesinde ki merhameti hissetmiş olmalısınız. UMKE gönüllüsü kardeşimizin asil çırpınışlarıni, Anadolu kadını, mübarek bir anne… Azize hanımı. İzlerken gözyaşlarıma hakim olamadım.

Allah’a hamdolsun.

Sen ne güzel şeysin ey merhamet.

Her vesileyle olduğu gibi bu vesileyle de cibilliyetlerinin gereğince hareket eden yamyamlar yine sahne aldılar. Söz etmeye değmez. Acınası hallerine sadece ibretle bakıyorum. Hangi cehenneme yuvarlanacaklar, mustehaklari ne olacak…

Bir şeye daha temas ederek yazıyı bitirmek istiyorum.

Büyük Marmara depremi sonrasında orada bulundum. Bazı çalışmalara katıldım. Millet yine aynı milletti. Ama devlet aynı organize halin içinde değildi. Büyük bir çaresizlik vardı. Aradan geçen yaklaşık 20 yıldan sonra devletin bütün kurum ve kuruluşları ile daha organize çalıştığı, çözüm ürettiği ve sonuç aldığı görülüyor.

Bu gerçekten memnuniyet verici bir gelişme. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Rahman in kullarına merhamet yakışır.

Nefret kendiniz için zaten cehennem hazır etmek demektir.

Herkes istediğini işlediği ile elde edecektir. Vesselam

> Yeni Meram >Yazarlar > ASLOLAN MERHAMETTİR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.