YAZARLAR

Siyasette hareketlilik devam ediyor. Partilerdeki durağanlıklar bir bir yok olmakta. Siyasi partilerin birçoğu teşkilatlanma çalışmalarını tamamladı. Son olarak da önceki haftalarda 18 Mart’ta MHP’nin, 24 Mart’ta da AK Parti’nin olağan kongreleri yapıldı. Kongre detaylarına girmeden AK Parti yetkililerinin de dillendirdiği gibi Kabine’deki olası değişikliği de göreceğiz.

Özellikle MKYK üye sayısının 50’den 75’e çıkarılması ile birlikte acaba Kabine’deki bakan sayısının artırılması yoluna gidilecek mi? Daha önceleri ekonomik gerekçelerle birleştirilen bakanlıkların tekrar ayrılması gündeme gelebilir. Sorunların daha hızlı çözülmesi bakımından gerekçeli bir şekilde bakanlıkların ayrılmasıyla birlikte, belki 4 ya da 5 yeni bakanlık oluşturulması muhtemeldir. Bu meyanda metal yorgunluğu yaşayan, değiştirilmesi gereken ya da başka bakanlıklara kaydırılacak Kabine üyeleri mutlaka olacaktır. Ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcısı ya da olacaksa, yardımcılarını birlikte göreceğiz. Ancak Kabine ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı haricinde bilgi sahibi olunmadığı muhtemeldir. Geçmişte görüldü, Kabine’de yer alan bakanların birçoğu görev verildiğini dahi bilmiyorlardı!
AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde bir tahlil yapmak gerekirse, en önemlisi 50 olan MKYK üye sayısının 75’e çıkarılması. Bir diğer konu da eskiden bir adet Genel Başkan Vekili varken yeni dönemde Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Numan Kurtulmuş, partide Genel Başkan Vekili oldular. Eski 50 kişilik MKYK listesinden 22 üye liste dışında kalırken 47 yeni üye MKYK’ya girmiş oldu. Önceki dönemde MKYK’da 2 Konyalı milletvekilimiz vardı, Sayın Leyla Şahin Usta ve Sayın Ahmet Sorgun. AK Parti MKYK’nın içerisinden seçilen MYK( Merkez Yürütme Kurulu) yani başkan yardımcıları arasında Sayın Vekilimiz Leyla Şahin Usta vardı. Usta, yine MYK listesinde İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak yerini aldı.
Konya adına belki de tek değişiklik Sayın Sorgun’un yerine Sayın Tahir Akyürek’in getirilmesi. Açıkçası Sayın Akyürek’in MYK listesinde yer alacağını ümit etmiyor değildik. Sayın Akyürek’in Meclis Çalışma Grubunda “Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu” başkanlık görevi var. Tahir Bey’in bir diğer görevi de partide “Yerel Yönetimler Başkanlığı” görevini üstlenen Sayın Mehmet Özhaseki’nin Başkan Yardımcılığı.
Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin açıklanmasıyla birlikte taşlar biraz daha yerine oturacak. Bilindiği gibi Kabine’de iki değerli bakanımız var. İki bakanlık da birbirinden önemli ve etkin bakanlıklar. Sayın Bakanlarımız da işinin ehli, Konya’mıza ve ülkemize yakışan, gecesini gündüz eden çalışkan bakanlar. Sayın Fahrettin Koca’nın pandemiyle mücadelesini ve gayretini bilmeyen var mı? Sayın Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Konya’mızın yatırım takibinde bütün bakanlıkların yükünü alan kardeşimiz. Tabiri caizse “Koordinatör Bakanımız”
Takdir Sayın Cumhurbaşkanımızın ancak Konya, bakanlarının yanındadır. Bakanlarımızın başarıları da ortadadır.
Gelelim bundan sonraki eylemlere. Hemen hemen bütün partiler tabiri caizse yenilendiler, olası eksikliklerini kongrelerde giderdiler. Kabine’nin de açıklanmasıyla birlikte çalışmalar zirveye varacaktır. Nitekim AK Parti yetkilileri şimdiden, bütün partililer oturdukları yerden kalkıp halkın içine inecekler. Hedefte 2023 ve 2024 var. Tempolu çalışmaları, siyasetteki hareketliliği, ivmeyi birlikte göreceğiz. Siyasi partiler sokağa inerken projeleriyle, ekonomik çözümleriyle problemlerin üzerine gidecekler. Yeni öneriler getirecekler. Bu mücadeleyi de pandemiye rağmen verecekler. İttifaklar ya da yeni yeni ittifakları birlikte göreceğiz. “Kişi sevdiğiyle birlikte haşrolunacaktır” diyenlerin hangi ittifaklarda boy göstereceğini de birlikte göreceğiz.
Bir tarafta 30 bine yaklaşan vaka sayıları, ölümler, yoğun bakımlardaki yoğunluk varken diğer taraftan ekonomik olarak bunalmış esnaflar. Kısıtlama yapsanız esnaf zor durumda, serbest bıraksanız insanınız ölüyor. Şu hesabı bütün siyasiler yapmalı, zaten yapıyorlardır da. Hammadde bulamama ve fiyatlardaki artışlar ekonomiyi daha da zora sokabilir. Onun için kesemizi, kasamızı rahatlatacak formüller üreten ve projeleriyle vatandaşın güvenini kazanan partiler ipi göğüsleyecek.
Ülkenin gerçekleri 2023 tarihini öne çekebilir mi? Partiler de yenilendi. Türkiye’nin önünde bir sınav var. 2023 ya da olması muhtemel bir erken genel seçim için bütün partiler hazırlıklı. Biz geçmişi ile büyük bir ülkeyiz. Bu coğrafyada yıllarca yaşamışız. Mücadele vermişiz. Yine başarırız, başaracağız Allah’ın izniyle.
Hayırlısıyla.

> Yeni Meram >Yazarlar > 7. OLAĞAN KONGRE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.