YAZARLAR

Bundan yıllar önce Konya denilince akla ilk gelenler Mevlana ve Türkiye’nin tahıl ambarı oluşuydu. Bu özelliklerini halihazırda koruyor olmakla birlikte Konya artık çok daha gelişti ve gelişiyor.
Konya denilince akla artık Mevlana ile beraber, tahıl ambarı olması özelliği ile beraber Konya sanayisi de gelmektedir. Özellikle pandemi dönemindeki ihracat başarıları ise Konya’nın sanayi şehri olma özelliğini sağlamlaştırmış ve pekiştirmiştir.
Ulusal ve uluslararası alanlarda hissedilir derecede kendini kanıtlayan Konya sanayisi her geçen yıl varlığını daha çok kuvvetlendirerek büyümeye devam etmektedir. Konya artık sadece bir tarım şehri ya da sadece Mevlana ismi ile anılan bir şehir değildir.
Konya, başta savunma sanayisi, yedek parça ve tarım aletleri ihracatında ülke ve bölge ekonomisinde kendinden ayrıcalıklı olarak söz ettiren başarılı bir şehirdir.
Konya’nın bu başarısının altında elbette sanayi alt yapısının güçlü olması, üretim odaklı çalışması ve teşvikler yer almaktadır.
Bunun ildeki en güzel örneklerinden biri dün gerçekleştirilen açılış töreninde hayat bularak, Konya’ya kazandırılacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Binali Yıldırım’ın katılımıyla Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınma projesi kapsamında, Konya’da yeni bir sanayi sitesinin temeli atılmıştır. Devlet erkanı ve yerel idareler Konya’nın sanayi alanında gelişmesi için var gücüyle el birliği ile çalışmaktadır. Yeni sanayi sitemiz kentimize hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkürler.
Bu çalışmalar da şüphesiz ki meyvelerini tarihi ihracat rekorları kırarak vermektedir ve vermeye de devam edecektir. Konya’ya da yakışan budur.
Nasıl ki bundan yıllar önce tarım denilince akla ilk Konya geliyor ise bundan yıllar sonra sanayi denilince de akla ilk Konya geleceğine olan inancım tamdır. Ki, bu çok zor bir ihtimal değildir. Gerek coğrafi konum olsun, gerek altyapı olsun, gerekse de yetişmiş insan gücü ve üretim kabiliyeti olsun Konya tam manasıyla bir sanayi şehri olma yolundan bir adım ancak uzaktadır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yeni sanayi sitesi şehrimize hayırlı olsun
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.