YAZARLAR

AK Parti iktidarı, 18 yıldır devam ediyor. Bu süre zarfında birçok hizmete imza attı. Ancak insanların tamamını memnun etmek imkansız. Şunun altını çizmekte fayda var: Bu güzide ülkeye hizmetler hep tek parti iktidarları döneminde gelmiş. Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, iktidar güçlü bir şekilde yönetmeli. Seçmen de hesap sorarken o iktidara hesap sormalı.

Parlamenter sistem ile yönetilirken önce seçimler, seçim sonuçlarına göre de koalisyonlar yapılmaktaydı. Hatta bir ileri evresi de sayısal çoğunluğun vazgeçilmez insanları kendi çıkarlarını, memleket menfaatlerinin önüne geçirdiler. Güneş Motel olayı. Milletvekili ya da bakan transferleri . Parlamenter sistemin bu eksilerini ya da aksak yönlerini gören yetkililer yarı başkanlık ya da “Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi”ni devreye soktular. Bir dizi Anayasa değişikliği yapıldı. Akabinde seçimler ve 2.5 yıldır da yeni sistemle yönetiliyoruz. Olumlu yönleri var mı, var tabii ki. Canı sıkılan, falanca bakan ya da hükümet adına gensoru veremiyor. Güven oylaması, pazarlıklar ve hükümet düşürme yok. Aksayan yönleri var mı? Tabii ki. Öncelikle cumhurbaşkanına verilen aşırı yetkiler. En önemlisi de seçimlerdeki 50+1(bir) oy. Seçim ikinci tura kaldığında, anlaşan adaylardan sonra aritmetik tamamen değişebilir.
Bu sistemin pazarlıkları da büyük pazarlıklar olabilir. Parlamenter sistemde önce seçim sonra koalisyon. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde önce koalisyon sonra seçim.

Yeni sistem ile birlikte yeni parti oluşumlarında da bir hareketlenme gözlendi. Tabi bu arada iktidarın süresini doldurduğu ve değişmesi gerektiğini düşünenler de az değil. Bu düşünceden hareket edenlerin AK Parti içinden ve diğer partilerden koparak yeni parti kurmaları dikkat çekmekte.

Geçmişi hatırlarsak, İYİ Parti kurulmadan önce Meral Akşener ve ekibi, MHP içerisinde bir dizi iktidar(parti içerinde) mücadelesi verdi. Yapılan, ya da yapılamayan parti kongreleri. Mahkeme kararıyla yok sayılan genel kurullar. Akabinde MHP’den ayrılan ekip İYİ Parti’yi kurdu. Yapılan seçimlerde Millet İttifakı bünyesinde 43 milletvekili çıkartarak parlamentoya girdi. Siyaset böyledir işte. İYİ Parti kurucular kurulunda bulunan ve partinin en ağır toplarından olan Ümit Özdağ partiden ihraç edildi. Şu anda Sayın Özdağ’ın parti kurma eyleminde olduğu kulislerde konuşuluyor.
AK Parti’nin kendi bünyesinden çıkan, başbakanlık ve bakanlık yapmış Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan’ın Gelecek ve DEVA Partileri zaten kurulmuş, teşkilatlanma ve kongre çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu arada Sayın Davutoğlu’nun farklı konularda farklı söylemleri var; çok konuşulan, gündemde olan. Son olarak da “İçimizde HDP’liler var. Devrimciler var. Ülkücüler var. Aramızda Hristiyan olan başkan yardımcımız Etyen Bey dahi var” demesi…Bütün siyasi partiler oy devşirmenin peşinde olacaklar.
CHP içerisinden ihracı gerçekleştirilen Ardahan Milletvekili Sayın Öztürk Yılmaz, 20 Temmuz 2020’de “Yenilik Partisi”ni kurdu. Aslolan parti kurmak değil, partiye gönüllü bulmak. Seçmen tarafında teveccüh bulamayan parti ya da partiler ondan sonra Konya teşkilatını kurabilmek için insan avına çıkarlar. Teveccüh şart!

Yine CHP’den ayrılan eski Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül, 17 Aralık Cuma günü “Türkiye Değişim Partisi”ni kurdu. Partinin tanıtımını ve logosunu kamuoyuyla paylaştı.

Partisi içerisinde umduğu ya da istediği görevleri alamayan eski siyasilerimiz hemen bir parti kurmanın peşine düşüyorlar.

Kişiler görevli olduklarında canla başla çalışmalılar. Grev süreleri dolduğunda bırakmayı da bilmeliler. Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı rahmetli Erdal İnönü, bir dönem siyaset yaptıktan sonra asıl mesleği olan fizik profesörlüğüne dönmüştü. Hiç kimse bulunmaz Bursa kumaşı değil ki. Herkesin alternatifi vardır, ya da olmalıdır.

Eski CHP Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Muharrem İnce, 81 ilde güya “Memleket Hareketi”ni başlattı. Teveccüh görmedi. Şimdilerde parti kurma ile alakalı “Seçmenim ne derse o yapılacak” diyor.
Sayın İnce’nin partisini, logosunu ve programını bizler ve seçmenler büyük bir merak içerisinde beklemekteyiz.
2023 ya da öncesinde yapılacak bir genel seçim, öncekiler gibi kolay seçim olmayacak. Seçim öncesi koalisyonlar, pazarlıklar kıyasıya yapılacak. Bir oyun bile çok önemli olduğu bu dönemde seçmenlerin “gerçek kıymeti” bir kez daha vurgulanacak. Seçimlere kadar kurulacak yeni partileri beklemekteyiz.
Unutmayalım, kolay seçim devri kapandı. Partileri de ayakta tutacak yegane güç, seçmenler.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yeni Partiler
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.