YAZARLAR

İnsan denen canlı, toplulukla var oldu ve öyle olacak. Acılarını, sevinçlerini, duygularını toplumla paylaştı. Dertlerini anlattı… Onu var eden duygularının yansımasıydı bu toplum.
Kimdir bu ‘toplum’ denen şey bilinmez. Komşun mu? İş arkadaşın mı? Elle dokunulmaz, gözle görülmez… Adı var mıdır derseniz belki vardır ama onu da bilmem. Sorgulamam da adını sanını…
Bu toplum algıları ile insana zarar verir. Öyle bir hakimiyet altına alır ki seni, attığın adımı belirleyen olur. Senin iç sesin olur. Sana gideceğin marketi gösterir, giyeceğin kıyafeti seçtirir, seveceğin kadın kriterini belirler…Farkına da varamazsın.
Şu an yaşamının bunlardan ibaret değil mi? Dön bir bak!
Her japon balığı turuncu mu olur?
Uzun uzun bu algıyı anlatmayacağım. Bu algı gayet açık bir şekilde ortada değil mi? Anlatacağım yol nasıl kaçacağımızdır. Cevabım; turuncu japon balığı hikayesi!
Japon balığı ne alaka dediğinizi duyuyorum. Evet cevap bir balıktan ibarettir. Küçük, minik bir japon balığı… En baştan anlatayım.
Bir baba ve küçük kızı balık almak için petshopa uğradılar. Ben de oralardayım. Önce ne istediklerini anlattılar. Küçük bir fanus alındı, süsler seçildi ve sıra geldi balığa …
Büyük bir akvaryum içi dolu japon balığı. Her yerde tupturuncu japon balıkları. Ve baba kızına “hadi seç bakalım” diye seslendi. Küçük kız heyecanla balığı göstererek “bunu istiyorum baba” dedi. Haydaa bu balık siyah! Onca turuncu parlak balık içinden neden siyah japon balığı? Tam siyah balık yakalanacakken baba devreye girdi.”Hayır hayır turuncu seç sen. Japon balığı turuncu olur” Ve turuncu balık seçilip, alındı.
Yönetilen bir beyin ile temiz bir beyin…Fark tam olarak da budur! Yönlendirmeler ile kirlenmiş beyni ile küçük kızını da kendi kör kuyusuna çekiyor. O da artık kutsanmış bir insan! İçindeki algı canavarı büyümeye başladı bile…
Eğer kurtulmak ve kendi kararını almak istersen ‘siyah balığı seçen’ o çocuk olmalısın. Farklı olana, çevren ne der diye geri durmamalısın. O an siyah beğendiysen siyah senin olmalı! Eğer dans etmek istersen sahne senin. Buyrunn! Komşuların, arkadaşların bunu yapmıyor diye sen niye yapmayasın?
Koş, gez, ağla, kimseyi duyma. Kural; etrafın değil senin kalbin ve beynindir! Tıpkı bir çocuk gibi hisset. Özgür ve eğlenceli!
Sevgi dolu özgür bir yaşam ile…
mutlumuhammethabib@gmail.com

> Yeni Meram >Yazarlar > TURUNCU BALIK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.