YAZARLAR

Daha önceleri Konya olarak bir çok restorasyon çalışması gördük, geçirdik. Camiler, hanlar, hamamlar ve çarşılar…

Birçoğu gerçekten başarılı, bir kaçı ise başarısız ve üzücüydü… Bu çalışmalarla Konya’mızın tarihinin yaşatılmasına olumlu katkılar sağlandı.

Geçen hafta ise benim için hepsinde ayrı bir proje duyuruldu. Alaaddin etrafında ki binaların Konya tarihine yakışır şekilde düzenlenmesi… Bu konuyu 1 defa daha yazma fırsatım olmuş ve dilimizin yettiğince önemini anlatmaya çalışmıştık.

Birçok kişi tarafından da acil şekilde yapılması beklenen ve istenen bu proje gerçekten de hayata geçmeye başlayacak…

Bu proje diğerlerinden bir ayrı olacaktır. “Alaaddin” ki Konya’nın göbeği. 20 yy ortaların da yapılan şehir planlamaları incelendiğinde de Alaaddin Konya’nın tam ortası olarak görülmüş ve planlanmıştır. Tabi bu plan yerine getirilmese de Konya’nın ortası bizler için her zaman burasıdır.

Şehrimizin merkezi diyoruz fakat etrafı çoklarımızın canını acıtır bir imaja sahipti.

Açıklanan projeyi inceleme fırsatımız olmasa da umuyorum ki tarihimize yakışır bir proje olmuştur. Malzeme seçimi, uygulama şekli ve görüntüsü gibi bir çok etken önemli. Neler gördük neler… Taş görselli straforlar, kırılıp yeniden yapılan seramikler, ahşap desenli boyamalar…

Bu söylediklerimiz inşaat işleri ile ilgili beklentilerimiz… Fakat değinilecek bir başka nokta ise fizikselin dışında orada yaşanan kültürün değişmesidir… Alın teri ile birçok esnaf orada ekmeğinin peşinde ama aralarında ki çürük yumurtaların temizlenme vakti geldi de geçti…

Bu fiziksel değişim ile orada yeni bir esnaf kültürü doğacak, bu insanlarımıza ve şehrimize bir çok noktadan fayda sağlayacaktır…

İşletme mantığı, ses ve ışıklandırma kontrol altında tutulmadıkça bu çalışma sadece para israfı olarak kalacaktır. Dikkate almak gerek diye düşünüyorum.

Şimdiden emeği geçen ve geçecek yöneticiden memura, işçiden ustaya herkese teşekkürleri borç bilirim. Önemli ve gerekli bir çalışmaydı…

Bakalım ve görelim; zaman bizlere daha neler neler getirecek…

Sevgi ve saygı ile…

> Yeni Meram >Yazarlar > Tarih yeniden mi canlanıyor?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.