YAZARLAR

Evet değerli okurlar, kadim şehrimiz Konya için geçtiğimiz hafta içinde önemli bir imza daha atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edildi.
Alanda, robot teknolojisinden yapay zekâya kadar Türkiye’nin atılım yapmayı planladığı ileri teknolojili projelere ev sahipliği yapacak…
Konya-Ankara kara yolu üzerinde bulunan Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı mevkiindeki bölge “Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi” olarak adlandırılacak.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Aselsan Konya Silah Sistemleri AŞ’nin talebi üzerine Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edilen 158,1 hektarlık alanda yaklaşık 50 milyon liralık altyapı harcaması yapılması planlanıyor.
Alanın faaliyete geçilmesiyle yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Yürütülecek çalışmalarla 4 bin kişiye istihdam kapısı açılması ve cari açığın azaltılmasına yıllık 100 milyon dolarlık katkı sağlanması hedefleniyor.
Savunma, havacılık ve uzay sektörlerine yönelik çalışmaların yürütüleceği bölgede, platform dahil her türlü silah sistemi üzerinde çalışmalar yapılacak.
Burası, robot teknolojisi ve proses otomasyonu, yazılım ve kritik yazılım geliştirme, uydu teknolojileri, türbin teknolojileri, haberleşme, bilgi güvenliği teknolojileri, otonom ve yapay zeka uygulamaları, mikro ve nano teknolojiler, kaynak teknolojileri, kaplama teknolojileri, ileri tıp teknolojileri, test ve sertifikasyon faaliyetleri, havacılık taşıtları ve uzay araçları üretimi ve tasarımı, insansız hava, kara, deniz aracı sistemleri, elektrikli, içten yanmalı, türbin motor ve motor parçaları üretimi, elektrik, elektronik, elektromekanik, mekanik alt sistem imalatı, optik ürün imalatı, havacılık endüstrisinde kullanılan kimyasalların imalatı gibi ileri teknolojili faaliyetlerin yürütüleceği bir bölge haline gelecek…
Yeni Meram Gazetesi’nin programı Meramımız Haber’in ilk konuğu da geçtiğimiz hafta Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay oldu.
Altay, Gazetemize samimi açıklamalar yaparak önemli bilgilerde verdi.
Alaaddin Çevresinde bulunan binalarda iyileştirme çalışmasına başlayacaklarını ifade eden Altay, “Konya’nın tarihi şehir statüsüne kavuşması için bu çalışmamız şubat ayı sonunda başlayacağız. İnce Minareli Medrese ile Kültür parkın arasından başlayarak tüm binaların cephelerini düzenleyeceğiz” dedi.
Başkan Altay, otobüs filosuna yeni otobüs alımı yapacaklarını da kaydederek, “Metro projemiz devam ediyor. İnşallah en kısa süre içerisinde tünel açma cihazları gelecek. Projenin tamamı tünel açma yöntemi ile yapılacak. Mutlaka Konya metrosunun ikinci etabının da ihalesinin gerçekleşmesi gerekiyor. İnşallah nisan ayı içerisinde de Yeni Sanayinin temelini atmayı planlıyoruz. 3 yıl içinde Yeni Sanayi bitecek ve buradaki hak sahipleri taşınacak. Yani 3 yıl içerisinde Karatay ve Eski Sanayinin tamamını yıkacağız. Millet Bahçesi Projesi kapsamında Tarım İl Müdürlüğü ile Muhacir Pazarı’na gelen yolun kesiştiği yere Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bir örnek camii yapmayı planlıyoruz. Mevlana Çarşısının yıkımına 8. ayda başlayacağız. Konya müzesi için Ali Ulvi Kurucu Caddesi ile Kışla Caddesinin köşesine yeni bir proje çalışıyoruz. Konya Müzesini buraya yapacağız” dedi.
Konya’ya vermiş oldukları destek ve katkılardan dolayı devlet büyüklerimize teşekkür ederiz… Lakin bu tür olayları kendilerine sindiremeyen bazı zat-ı muhteremler var…
Milletvekilliği görevini yürütüyor ama dünyada, ülkemizde ve özellikle şehrimizde yaşanan gelişmelerden dahi haberi yok…
Hani hep hak hukuk var diyorsunuz ya… Oraya buraya çıkarak konuşmakla olmuyor bu işler… Aldığınız maaşın hakkınız olduğunu düşünüyor musunuz? Yani çünkü sizin maaşınızı da halk veriyor. Peki, siz ne yaptınız bu zamana kadar Konya halkı için?

> Yeni Meram >Yazarlar > Sorarım; sen ne yaptın bu şehir için?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.