YAZARLAR

Demokrasilerde seçimler bir bayram havası içinde geçer.Geçtiğimiz hafta 31- Mart seçimlerinin uzantısındaki İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimleri içinde şaibe vardı ve yoktu mücadelesi ile 36 gün geride kalmıştı ki, Ülkemiz gündemine oturan Seçim mücadelesi bir kör düğümle yeni bir mecraya geldi.

Sadece İstanbul Büyük şehir Belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine YSK. ca karar verildi.Ülke genelini doğrudan olmasa da dolaylı olarak ilgilendiren bu seçimlerde hiç kimse benim ayranım ekşidir demiyordu.

         Ülke genelinde kutuplaşan Cumhur ve Millet İttifakı yarı, yarıya başarı sağlamışlardı ki,Millet birlik ve beraberlik ruhuyla bütünleşmeyi yeğlediğini açık,açık gösterip bir seçim zaferinde Cumhurun ve Milletin bütünleşip ülkeye hizmet vermelerinin resmini çiziyordu.

Ne var ki Ülkemiz insanı net ve somut yol gösterip buyurun hizmete derken, Ekonominin çarklarındaki yalpalanmaların tamiri bölük pürçük olmaya asla izin vermiyordu. Ta,1946 dan bu yana çok partili hayata giriş ile, Vatandaşın seçimlerden beklediği geçiminin ana öğesi maddi varlığının yeterli hale gelmesi, geçimini medeni ölçülerde sağlaması yegane arzusu oluyordu.

Demokrasinin vazgeçilmesi genel ve mahalli seçimlerin siyasilere verdiği dersler açık ve net ortada iken, Küfürleşmeler,acıtmalar, incitmeler, onur kırıcı ithamlar sonucunda Halkımız için yapılacak hizmetlerin tahakkukunun olmaması, Siyasi kuruluşlarımızın Millet nazarından silinip gitmesine neden oluyordu.

Rakibini aldığı cüzi bir oy farkı ile Demokrasi ve siyaset sahnesinden silmeye çalışanlar,anlı şanlı varlıklarını eritip Siyasi Partiler mezarlığındaki yerlerini alma modelini hep çizmişler,en fazla Onar yıllık periyotlar içinde yok olup gitmişler. Şimdiki iktidarda olan AKP.de kaybettiği gücünü MHP. den alma prensibi içine girmiştir.

Türk Halkı Milliyetçi Muhafazakar siyasi yelpazesi ile önemli bir güç olurken, Bu gücünü iktidar olanakları ile bütünleştirmekle Milliyetçi ve Muhafazakarlık derecesinin ayarını yapamama gibi bir sakillikle Cumhuriyetçi ve ATATÜRK çü kuşağın en patisinin hesabını yapamamanın aczi yetine girmiş olduğu ortadadır.

İstanbul seçimleri bir ayı geçkin bir zaman sürecinde, gerek Cumhur İttifakı ve gerekse Millet ittifakı Avam ağzıyla değil,tahriklerden uzak olmanın kazancı ile gönüllere girip Oy ekseriyetini sağlamayı yeğlemesi, Cumhur İttifakı için gerekli olduğu kadar Millet ittifakı içinde geçerlidir.

Gönül istiyor ki,televizyon ekranlarımıza Dünyaya örnek bir seçimle Demokrasimizin örnek alınacak bir siyasi yelpaze içinde Türk Halkının seçim yarası yüreğine bir merhem,duygularında açılmış bir çiçek olarak Siyasi tarihimizde yerini alsın.

Ülkemizin siyasi gündemini Seçim değil, geçim Atmosferi  alsın.Bu atmosfer darda olan tüm ekonomik müşküllerimize de deva olsun dileğimiz vardır.

1946 dan bu yana yapılan onlarca seçimlerden yeterince ders aldık.Artık Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesindeki gerçek demokrasiyi yüreğimize koyup, İslam Devletleri içindeki Siyasi erklerimizle donanımlı benliğimize ve gücümüze dayanma mutluluğunu tadalım istiyoruz.

Ülkemiz gündemine giren İstanbul Seçimlerinin Ülkemiz siyasetine çağdaşlık, bereket ve bolluk getirip, Dört tarafı dört iklimle donanımlı ülkemiz ve insanına mutlu gelecek ve bereketli kazançlar getirmesi dileğimizle …

 

> Yeni Meram >Yazarlar > SEÇİMLER VE SÖNEN UMUTLAR !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.