YAZARLAR

Sigara bir halk sağlığı sorunudur. Sigara covid-19 riskini 17 kat artırmaktadır. Akut kardiyak arrest/ani ölüm sendromları hiç de azımsanamayacak kadar sıklıkta görülmektedir. Bu sendrom çok ani olarak gelişir. Birkaç dakika gibi kısa bir süre içinde ölümle sonuçlanabiliyor. Bu vakaların sigara ilişkileri araştırılmış %90 dan fazlasının sigara içenler olduğu görülmüştür. Sigaranın yanmasıyla açığa çıkan toksik gazlar alyuvarlara/kırmızı kan hücrelerine bağlanır. Dolayısıyla kanın oksijen seviyesini düşürür. Bu durum dokulardan kemik iliğine kan hücresi üretim sinyali göndermesine sebep olur. Kan koyulaşır, damar içinde hücrelerin çarpışmasına neden olur, hücreler zedelenir, kümeleşir pıhtı oluşturur, pıhtılar dolaşıma girer, damar tıkanmalarına neden olur. Akciğer, kalp, aort gibi büyük damatları tıkaması (emboli) çoğunlukla ölümle sonuçlanır. İnme/felç olaylarının en büyük nedeni de beyin damalarına/şah damarına pıhtı/emboli atılması sonucu gelişir. Bu vakaların büyük çoğunluğunu sigara içenler oluşturmaktadır. Bu vakaların %82’sinde sekel/hasar kalır, bir kısmı da yatağa bağımlanır.
Ülkemizde 5 milyona yakın KOAH vakası vardır. Her bir vakanın aylık tedavi maliyeti 750-1000 TL arasındadır. %95’inin sigara içenler olduğunu dikkate aldığımızda devlete maliyetini siz hesap edin. Ayrıca kaybettiğimiz canlar, yıkılan yuvalar, dinamik insan gücü kaybı cabası.
Ülkemizde;
Erkeklerde en yaygın görülen ilk 5 kanser türü akciğer kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser, mesane kanseri ve mide kanseri idi. Erkeklerde görülen kanserlerin en az %40’ının sigara ilişkili olduğu tahmin edilmektedir. Akciğer kanserinin %90’ı sigara nedeniyle meydana gelirken, ayrıca larinks kanseri, ağız boşluğu, farinks, özofagus, mide, kolon, pankreas, böbrek, mesane, meme ve serviks kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü vardır. İnsanlardaki bütün kanserlerin yaklaşık olarak üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır.
2020 yılında yeni tanı konan akciğer kanseri vakası 35000 civarındadır. Bunun %90’nının sigara nedenli olduğunu düşünelim. Her bir akciğer kanserinin tedavi maliyeti 102 bin TL civarındadır. Ülkemize ekonomik maliyetini ve devlete yükünü siz hesap edin.
Sigarayla mücadele konusunda etkili bir mücadele sergilenemedi. Kapitalizmin merhameti yoktur. Bu sektörü elinde bulunduran sömürücüler, sigarayla yapılan mücadelenin boşluğunu doldurmak için zararsız olduğu algısı oluşturarak elektronik sigara pazarına yüklenmiştir. E-sigara pazarlamacıları tarafından, geleneksel sigaralara göre daha ucuz, daha güvenli, daha az zararlı olarak tanıtılmış ve sigara bırakmaya bir alternatif olarak ticarileştirilmiştir. E-sigaralar, tütün ve yanma süreci içermediği halde solunum yoluyla tüketilmesi nedeniyle geleneksel sigara içme şeklini taklit etmektedir. Literatürde, E-sigaraların tütün dumanını solumadan, kullanıcıya nikotin sağlaması nedeniyle daha az zehirleyici olduğu düşüncesi, sigara içen ve içmeyen bireylerde ürünü deneme isteği yarattığı bildirilmektedir. Yapılan çalışmalarda kullanıcıların; geleneksel sigarayı bırakmaya yardımcı olması, geleneksel sigara tüketimini ve maliyetini azaltması, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde kullanılabilmesi ve geleneksel sigaradan daha az zararlı olması gibi gerekçelerle, E-sigarayı tercih ettikleri bildirilmektedir.
Gerçeği yansıtmayan algılar, ülkemizde E-sigaraya yönelmeyi artırmıştır. Nikotin kartuşlarının buhara dönüşmesini sağlayan gliserol ve diğer katkı maddelerinin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkisi en az geleneksel sigara kadardır. Saf nikotin içermektedir. Nikotinin farmakolojik etkisi, kısa süreli uyarı yaparken, uzun sürede gangiyon/sinyal ileti sistemini bloke etmektedir. Bu durum kalp de ani ritim bozukluğuna neden olabilir.Ani kalp krizlerinin önemli bir nedeni de ritim bozukluklarıdır.
Geleneksel ve E-sigara ülkemizin en büyük halk sağlığı sorunlarındandır. Devletimizin halk sağlığı kurumlarımızın bu konuya süratle el atması gerekmektedir. Erken tedbir almak geç kalmaktan daha kolaydır, daha kârlıdır. Sigarasız yaşayın sağlıkla kalın.

> Yeni Meram >Yazarlar > SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAYASASI (3)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.