YAZARLAR

Değerli Okurlar;

Geçen haftaki köşe yazımda pandemi sürecinde alınan ekonomik tedbirlere ve kısa çalışma ödeneğine değinmiştim. Bu hafta ise 28.07.2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7252 sayılı kanunun çalışma hayatına, işverene ve normalleşme sürecine nasıl katkı sağlayacağı konusunda sizleri bilgilendirmek isterim.

Yayımlanan 7252 sayılı kanunla; iş sağlığı ve güvenliğinde iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu yeniden ertelendi, kısa çalışma ödeneği başvuru tarihinin yanı sıra ödeneğin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatma yetkisi de Cumhurbaşkanı’na verildi, fesih yasağına ilişkin sınırlar netleştirildi, kısa çalışmadan ve nakdi ücret desteğinden çıkana prim teşviki (normalleşme desteği) uygulaması getirildi.

İşverenler için hiç şüphesiz en dikkat çeken madde ise normalleşme desteği oldu. Pandemi sürecinde farklı teşviklerle destek sağlanan işverenler, normalleşme sürecinde de yalnız bırakılmadı. Dilerseniz normalleşme desteğine ilişkin hususları daha iyi anlayabilmemiz için soru-cevap şeklinde ilerleyelim;

Soru 1: Normalleşme desteğinden hangi durumlarda faydalanılabilinir?

Cevap: Normalleşme desteğinden iki durumda faydalanabilmek mümkün;

4447 sayılı Kanunun geçici 23’üncü maddesi kapsamında (covid-19 kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle) 1.7.2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların işyerindeki kısa çalışmasının sona ererek aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri,
4447 sayılı Kanunun geçici 24’ncü maddesi kapsamında 1.7.2020 tarihinden önce başvuruda bulunarak nakdi ücret desteğinden yararlanılması ve nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalı için haftalık normal çalışma süresine dönülmesi.

Soru 2: Normalleşme desteği ne kadar süre uygulanacak?

Cevap: 31.12.2020 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ay süreyle prim desteği sağlanacak.
Destekten her bir ay için;
Kısa çalışma ödeneği alan her bir sigortalı için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı,
Nakdi ücret desteğinden yararlanan her bir sigortalı için nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı kadar yararlanılacaktır.
Prim desteğinin süresi Cumhurbaşkanı tarafından 6 ay uzatılabilecektir.

Soru 3: Normalleşme desteğinden hangi iş yerleri faydalanabilecek?

Cevap: Normalleşme desteğinden ihale konusu iş üstlenen iş yerleri hariç olmak üzere özel sektör işverenlerine ait iş yerleri faydalanabilecektir.

Soru 4: Normalleşme desteğinde prim desteğinin tutarı ne kadar olacak?

Cevap: Destek kapsamında işe alınan sigortalıların 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene prim desteği sağlanacak ve destek tutarı İşsizlik Fonundan karşılanacaktır.
Prim desteği tutarı, destekten yararlanacak sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı/nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması halinde, aylık 1.103,60 TL olacaktır.

Soru 5: Prim desteğinden yararlanılan sigortalı için diğer teşviklerden yararlanılabilir mi?

Cevap: Prim desteğinden yararlanılan sigortalı için 5510 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda yer alan prim teşvik, destek ve indirimlerden yararlanılamaz.

Soru 6: Sigortalı destek tutarının kendisine ödenmesini talep edebilir mi?

Cevap: 4447 sayılı Kanunun geçici 26′ ncı maddesi kapsamında Fon tarafından işverene sağlanan sigortalı hissesine karşılık gelen destek tutarının sigortalıya ödenmesi, sigortalı tarafından işverenden talep edilemez.

Soru 7: Destekten yersiz yararlanılırsa ne olur?

Cevap: İş yerinde uygulanan kısa çalışmadan yersiz yararlanıldığının tespiti veya kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması ya da nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının tespiti halinde, iş yeri bu madde kapsamında sağlanan destekten yersiz yararlanmış sayılacağından, yersiz yararlanılan prim desteği tutarları 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin ikinci fıkrası uyarınca gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte işverenden tahsil edilecektir.

Evet değerli okurlar konuyu toparlamak ve özetlemek gerekirse; devletimiz uzatılan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanmak istemeyen ve normal çalışma düzenine geri dönen işverenleri ilk etapta yıl sonuna kadar destekleyecek. Her ne kadar son günlerde artan vaka sayıları normalleşme sürecinde canımızı sıksa da, alınan ekonomik tedbirlerle bu sürecinde en az hasarla atlatılacağı kanısındayım.
Saygılarımla…

> Yeni Meram >Yazarlar > NORMALLEŞME DESTEĞİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.