YAZARLAR

Kıymetli okurlar;
Hepimizin de bildiği gibi ‘yazı’ medeniyetin başlangıcıdır.
İnsanlık tarihi boyunca ne olursa olsun, ne icatlar edilirse edilsin, ne buluşlar yapılırsa yapılsın, bunlar yazıya dökülmediği ve kalıcılığı sağlanmadığı müddetçe yok olmaya, efsaneleşmeye ve rivayet olmaya mahkumdur.

Mesela biz Türklerin daha çok sözlü kültürden geldiğimiz söylenir ancak bu son derece yanlış bir yargıdır. Bunu şu şekilde düzeltmemiz daha doğru olacaktır. Biz Türkler, yazılı medeniyetimizin yanında oldukça gelişmiş bir sözlü medeniyete de sahibizdir.
Zira öyle olmasaydı, kendimize ait alfabeler oluşturamazdık.
Göktürk, Yenisey ve Uygur kitabeleri gibi birçok yazılı eserimiz göklere uzanmazdı…

Lafı şuraya getireceğim değerli okurlar, ve bu Konya Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Dairesi’ne naçizane tavsiyemdir. Tramvaylarda ve otobüslerde nasıl ki; yaşlılara, engellilere ve hamile kadınlara yer verilmesi konusunda ikaz levhaları varsa, aynı şekilde, yine toplum ulaşım araçlarına, TELEFONDA YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLENMEZ YA DA VİDEO İZLENMEZ, YANINDAKİ KİŞİYLE HÖKÜREREK AĞIZINDAN SALYALAR SAÇILARAK KONUŞULMAZ, BACAKLARINI İKİ METRE AÇARAK OTURULMAZ, gibi bilgilendirici, eğitici, öğretici, uyarıcı ve mümkünse vatandaşın görebileceği her yere asılacak levhalar yerleştirilsin. İstirham ediyorum.

Evet, sözlü kültürü gelişmiş bir medeniyetiz ama, gümüz insanları saygı gösterme konusunda, bilgisiz demiyorum ancak uygulama konusunda yetersiz olduğu için karşı tarafın sinir katsayısını oldukça zorluyor. Hatta saygısızlığa maruz kalan kişi, ikinci ikazından sonra zannediyorum, jest ve mimiklerinden, korku ve gerilim sahnelerini aratmayacak sahneler canlandırıyor hayalinde. Evet bu çok belli oluyor.

Bundan dolayı özellikle, gözün gördüğü her yere birden fazla asılmasını tavsiye ediyorum.
Zira günümüz insanları yukarıda da belirttiğim gibi anlamadığından değil asla, uygulamada, daha doğrusu uygulamama konusundaki ısrarcılığından dolayı, o uyarı ve nezaket levhalarını göre göre en azından bilinçaltlarına yerleştirsin ki, farkında olmadan da olsa bir güzellik yapmış olsun toplum adabına. Ve bunu bilinçsiz de olsa alışkanlık haline getirsin. Evet bu psikolojik bir gerçektir. İnsan anlamadığı şeyleri de bir zaman sonra beynine dikta edile edile uygulamaya başlar.

O yüzden yazı medeniyettir diyorum sevgili okurlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Medeniyet yazıdır azizim
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.