YAZARLAR

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde kendini gösteren koronavirüs tüm dünya hayatını etkisi altına almış durumda. Bugün bu hastalığa yakalanmamak için alınacak tedbirleri yazmayacağız. Bugünlerde sosyal medyada ve devlette alınan önlem ve kararlar fazlasıyla var. Bugün bu illetin yaşantımıza etkilerini belirtmek istedik. O kadar çok bilgi kirliliği var ki birilerinin ortaya attığını diğerleri çürütmekte.
Çok farklı ve abes uygulamaları maalesef görüyoruz. Bir taraftan kolonya satışlarındaki patlama ve fahiş fiyatları yaşarken diğer taraftan tüketiciyi koruyucu 174 hattı kuruldu. Diğer taraftan insanlar elini kolonya ile temizlerken içerisini de alkol ile temizleme cehaletini gösterdi ve kaçak içki ile zehirlenmeler yaşandı. Yapılmaması gereken ancak bazı fırsatçılar tarafından uygulanan sahte dezenfektanlar piyasaya sunuldu. Dünyanın ve ülkemizin bu zor günlerinde sahte içki ve temizlik malzemesinin piyasaya arzı insanlığa sığar mı? Sadece ‘yazıklar olsun’ diyoruz. Bu fırsatçılara Rabbim imkân vermesin.
Daha sonra bu virüs İran, İtalya, Amerika, Avrupa ülkeleriyle birlikte sonunda Türkiye’ye de geldi. Şu ana kadar yaklaşık 10.000 insanın vefat ettiği bu virüs daha çok dikkatle takip edilir oldu. Tuhaftır ki medeniyetin eşiği dedikleri Avrupa’da, İtalya’ da ölenlerin sayısı Çin’i geçmiş durumda. Virüsten korunmak için çok abesle iştigal yöntemleri de gördük. İran’da türbedeki yapılanlar, Hindistan’da kendilerine göre kutsal hayvanlardan medet ummalar.
Kabul edelim ya da etmeyelim virüs Avrupa’yı esir almış durumda. Başta İtalya, Almanya, Hollanda ve diğerleri. Şu anda ise İspanya’yı zor günler bekliyor. Bu hastalıkla ilgili en güvenilen ve en az etkilenen ülkelerden birisi Türkiye. Yıllar önce ülkemizden ayrılıp İngiltere’de yaşayan bir şarkıcımız, kızını da alıp Türkiye’ye dönme kararı aldı. Şunu kabul edelim yoğun bakım ünitesi olarak Avrupa’nın en fazla yatağına sahip ülkesi Türkiye.
Devletin sıkı takibi altındaki bu virüs ve oluşturduğu hastalık hakkında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir açıklama yapıldı. Kabinenin ve devletin zirvesinin atlamalı oturduğu koltuklardan bir mesaj verildi. Sayın Cumhurbaşkanının bir sözü o kadar önemliydi ki “Koronavirüsün ülkemize sonradan sirayet etmesi en büyük avantajımız.” Hakikaten Çin, İran ve İtalya’nın yaşadıkları bizim için bir tecrübe oldu.
Açıklamanın yapıldığı salonda fedakâr, işini bilen, uykusuzluktan gözleri kan çanağına dönen bir hemşehrimiz var. Kendileri Konyalı ve Ömeranlı. Sayın Fahrettin Koca’dan bahsediyorum. Kendileri Sağlık Bakanı. Her kesimden insanın sevdiği, takdir ettiği samimi bir insan. Kurban verdiğimiz ilk vatandaşımız için “HASTAM” demesi… Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Doktorlarımız ve sağlık personelimize minnettarız. Hastaları için çalışan, savaşan cengaverlerimiz tıbbiyeliler.
Zaten insanımız saat 21.00’de yapılan ve üç gün süren farkındalık eyleminde sağlıkçılarımıza gerekli desteği verdi. Devletimiz de idari ve ekonomik tedbirleri açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanı uyulması gerekli olan kuralları koyarken ekonominin de olumsuz etkilenmemesi için 100.000.000 TL bir kaynak oluşturdu. Bizde “Ulul Emre” itaat vardır. Söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır. Bütün kurallara harfiyen uyulmalıdır ve uyulacaktır. Kul hakkına girmemek esastır. Bize medeniyet dersi vermeye kalkanlar solunum cihazı kıtlığından dolayı yoğun bakımdaki yaşlıları ölüme terk edip gençlere takmadılar mı? Vahşi Batı!..
Keşke Türkiye’miz Kasım ayında Wuhan’da görülen koronavirüsü dikkate alarak 22-23 Şubat’taki umrecileri Arabistan’a göndermeyi bir kez daha değerlendirseydi. Cuma namazını topluca kılamadık. Miraç Kandilini yine evimizde idrak etmeye çalıştık. Camilerin ezanlarının daha gür çıkması için yapmamız gerekenler ortada.
Devletin koyduğu kurallara harfiyen uymak. Uyacağız efendim uyacağız. Biz uyacağız ki devletimiz mücadeleyi kazansın. Tez zamanda kazansın.
Rabbim çalışanlara kolaylık versin. Rabbim ticaret insanlarımızın müşkülünü halletsin. Rabbim hastalarımıza şifa nasip etsin. Rabbim hasta yakınlarına da sabır versin.
Türkiye büyük ülke, bunu da atlatacağız inşallah.
Sağlıcakla kalınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > KORONAVİRÜSÜN HAYATIMIZA ETKİLERİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.