YAZARLAR

Bu hafta tüm Türkiye bir isimi konuşur oldu. Fen Lisesi öğrencisi Kadir Şeker…
Olayı bilmeyeniniz azdır fakat bilmeyenler için kısaca tekrarlayayım. Bir öğrencimiz üniversite hazırlığı içerisindeyken parkta kavga eden bir çiftti görüp olaya müdahil oluyor. Sonrasın da ise malumunuz üzere genç bir arkadaşımız katil oluyor. Tarafların ifadeleri farklı olsa da genel hatları ile olay budur.
Şimdi ben burada haklıyı haksızı ilan edemem fakat burada ülkenin vicdanında açılan yaradan bahsedeceğim. Oturmamış bir sistemden…
Bir kısım polisi arasana be çocuk diyor bir kısım alkışlıyor bir kısım ise kimseye iyilik etmeyeceksin diyor…
E şimdi kardeşim yardım etsen ayrı etmesen ayrı… Sen olsan ne yapardın diye soruyorum? Demek ki sorun bu çocuk da değil. Sorun yine bizlerde. Yardım etsen karşında 19 suçu olmasına rağmen sokaklarda olan bir adam, yardım etmesen belki canından olacak bir kadın ve ardından kadın cinayetleri kapsamında yapılan güzellemeler. E hadi yardım etmedik bize ne dedik, e vicdanımız?
İşte sorun bizlerde diyoruz ya boşuna demiyoruz… İki ucu çamurlu değnek diye buna denir. Önce ki cinayetlere bir dönelim; Sokak ortasında tekme tokat dövülüp, öldürülen kadınlarımız; çarşının orta yerinde bıçaklananlarımız… Onlara kim yardım etti? Yardım etmeyenler de haksızlar mıydı? Onun cevabı vicdanlarınızda… Belki yardım edenlerde katil olacaktı, yaralanacaktı belki onlar ölecekti… Ya da bir mazlum kadınımız acılar içinde kıvranacaktı.
Ben kendime sorduğumda Kadir Şeker olsam yardım eder miydin? Galiba ederdim diyorum ama sonra bunun için miydi diye sormadan da edemiyorum. En iyisi etmemek demek geliyor içimden… İşte cevabı yok bu işin. Cevap adalette!
İşin özeti;
Adalet sistemi oturmadıkça daha ne canlar yanar ne canlar. Giden kadınlar, katil olan gençler… Sadece bu konu için konuşmuyorum. Ya onlarca suçu olan insanları dışarı salmayacaksın ya kadını koruyacaksın yada bir olay oldu mu insanlara müdahil olma ihtiyacı hissettirmeyeceksin… Adalet sığınan bir liman olmalı…
Belki bu olay gibi niceleri büyüklü, küçüklü yaşandı da göze çarpmadı… Allah kimseyi bu ikilemde bırakmasın. Zor seçim… Yardıma koşsan ayrı koşmasan ayrı.
Olayları insan değil sistem çözmedikçe bakalım daha ne ciddi konular magazin gibi gündeme gelip gelip gidecek…
Yanan canlar, kaybedilen hayaller ve cabası… Özetin sonucu da budur. Nokta!
Sevgi ve saygı ile…

> Yeni Meram >Yazarlar > KADİR ŞEKER…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.