YAZARLAR

Geçen hafta bir önceki yıl ilimizden arsa alan ve yatırıma hazırlanan büyük bir tekstil firmasının 5000 kişiye istihdam sağlayacak projesini Aksaray iline kaydırdığı haberini okudum ve çok çok üzüldüm. Konya ili merkez nüfusunun dörtte birine sahip bir başka ile bu yatırımın kaptırılması Konya ekonomisine yıllık yaklaşık 500.000.000 TL ekonomik katkının da kaybedilmesi anlamına geliyordu.
Maalesef ilimizin iş imkanlarını, cazibesini artıracak ve ekonomimize katkı sağlayacak bu ve benzeri yatırımların peşini kovalamak, yatırımların önünü açmak ve gerekli çalışmaları sonuca ulaştırmak konusunda çok da becerikli olduğumuzu söyleyemeyiz.
Deprem riskinin olmadığı, yapılan lojistik merkezi ile ürün sevkiyat problemi yaşamayacağımız, ülkenin ortasında tüm ulaşım imkanlarından ziyadesi ile faydalanan ilimizin yatırımcılar için cazip imkanlar sunularak tarım kökenli sanayiden kurtularak farklı iş kollarında da cazibe merkezi haline getirilmesi şarttır.
Bu konuda mutlaka ilgili meslek odalarının (Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası vb) , yerel ve merkezi yetkililerinin, destekleyici kuruluşların (KOP, MEVKA, KOSGEB vb) ve üniversitelerin de dahil olduğu bir KENT TANITIM ve YATIRIM PLATFORMU kurulması ve harıl harıl gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yatırımcı arayışına girmesi bir keyfiyetten öte, hem ülkemiz, hem Konya’mız, hem de insanımız için büyük bir hizmet ve borçtur.
İlimiz bu konuda yapılacak çalışmalar için gerekli tüm kaynaklara fazlası ile sahiptir. Yeter ki bunu yapmak için bir araya gelelim.
——-
Geçen hafta Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Öncelikle gençlere ve ailelerine hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.
12 yıllık zorunlu eğitim sonucu ortaya çıkan ve en büyük gücümüz olan milyonlarca genci üniversite kapılarından geri çeviren eğitim sisteminin de baştan aşağıya yenilenmesi gerekliliğini tekrar hatırlatıyorum. Gelecek vadetmeyen, çıktısı ülke gerçekleri ile örtüşmeyen ve en verimli çağlarında çocuklarımızı oyalayan ve ailelerini maddi manevi külfet altına sokan bu eğitim sistemi ile mücadelem devam edecektir.
Geçtiğimiz gün yapılan KPSS’ye yapılan rekor başvuru da bu garabet eğitim sisteminin sonucu olarak karşımıza çıkmakta. Milyonlarca aday devlet kadrolarına girmek için gerekli puanı alabilmek için yarışa girdi. Halbuki ülkenin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları özenli bir şekilde tespit edilebilmiş ve buna göre mesleki eğitim verilmiş olsa bu yığılmaların önüne çoktan geçmiştik.
Mesleki ve teknik becerinin ölçülmediği bu tür sınavlarda başarılı olan ve hiçbir teknik bilgisini kullanmamış ve hasbelkader bir kuruma yerleşen teknik elemanların başarılı şekilde hizmet etmesini (bazı istisnalar dışında) beklemek de hayalden ve temenniden öte değildir.
Satırlarıma son verirken herkese sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir hafta dilerim.
Pandemi sürecinde hepimizin sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına azami ölçüde dikkat etmesini özellikle rica ediyorum. Bizim dikkatsizliğimizin bir başkasının canına mal olacağı şuuru ile hareket etmemiz gerekli. Bizim dikkat etmediğimiz sürece ne sağlık sistemimiz ne de ekonomimiz bu yükü taşıyamaz!!!!!
Dr.S.Kamil AKIN
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi

> Yeni Meram >Yazarlar > KAÇAN YATIRIMLAR VE EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.