YAZARLAR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta yapmış olduğu açıklama ile koronadan sonra yaşantımız biz dizi normalleşme aşamasına girdi. Daha önce alınan tedbirlerin tamamı insanımıza ve onun sağlığına verilen değerden dolayı idi. Sözde uygar ve medeni batı huzurevleri ve bakımevlerindeki hastaları ölüme terk ederken bizde 65 yaş üstü insanımıza en büyük değer verildi. Memleket insanı saygı değer büyüklerimiz de bunun idraki içerisinde kurallara büyük bir çoğunlukla uydu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda normalleşmede yeni adımlar atıldı. Bilim Kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda kabine toplantısında önemli kararlar alındı. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, 65 yaş üstü ticaret ehli ve işletme sahiplerine serbestiyet, şehirler arası ulaşımın serbest olması vb… Ticari hayatı durdurmadan bir dizi önlem ve genelde istenilen 3 altın kural “Maske- Mesafe- Hijyen”
Bu altın kurala ne kadar çok uyarsak koronalı günlerden daha çabuk kurtuluruz inşallah. Salgının pik yaptığı günlerde günlük testi pozitif çıkan hasta sayısı 4 binlerin üzerinde idi. Şu anda belki de en büyük handikabımız günlük hastalığa yakalanan hasta sayımızın binin altına düşürülememesi. Virüsle mücadelede bütün kısıtlamalara rağmen pozitif vaka sayısı binin üzerinde ise açılacak yeni iş yerleri, sosyal hayatın başlaması, ulaşım ve diğer aktivitelerle birlikte bu rakamın üzerine çıkar mıyız? Arjantin, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin tedbirleri bıraktıklarında düştükleri durumu görüyoruz. Yapacağımız tek iş şu olsa gerektir: Maske hayatımızın bir parçası olmalı, sosyal mesafeye dikkat etmeli ve inancımızın da gereği temizliğe riayet etmeliyiz.
Cuma günü sevgililerin buluşma günüydü. Camiler cemaatle cem oldu, elhamdülillah. Cuma günü biz de Meram Belediyesi bitişiğindeki Sekine Hatun Cami’nde namazımızı eda etmeye çalıştık inşallah. Kamu ve belediye görevlilerini takdir etmek lazım. Sosyal mesafe kuralını takip ettiler. Alanın steril hale getirilmesini sağladılar. Cemaatin maskesine baktılar. El dezenfektan malzemelerini kullandırdılar. Müftülüğümüz cami dışında açık alanda kılınacak namaz için seslendirme ve görevlendirmeleri yaptı.

Cemaat camiyi özlemiş. Yaklaşık 20 – 25 bin metrekarelik alan tamamen doluydu. Hutbe öncesi okunan ezan sesiyle gözleri yaşaran kardeşlerimizi gördük. Bazı camilerimizde cemaat fazlalığı ve açık alanların olmamasından dolayı sosyal mesafeler ihlal edilmiş, ufak tefek bazı olaylar olmuş olabilir. Bu da insanımızın cuma özleminden, ibadet özleminden ve ibadet aşkından kaynaklanıyor.
Şehirciliğin gereği olarak imar planlarına toplanma alanlarının konulması elzemdir. Bu alanlar olağanüstü hallerde kullanılır. Afetlerde, depremlerde ve diğer durumlarda…

Şayet bu ibadetlerin camiler dışında, dışarıda yapılması biraz daha devam edecekse önlemin de alınması kaçınılmazdır. Bu bağlamda insanımızın ibadet özgürlüğünün karşılanması esastır. Sosyal mesafe kurallarından ötürü cuma günleri zaten cemaati almakta zorlanan camilerimiz müşkül yaşamaktadır.
Yetkililerimiz alınacak önlemler doğrultusunda otopark, pazar yeri, açık alanlar, parklar vb. Geniş alanlarda ibadetin yapılması hususunda dikkatli bir çalışma yapılması gerekir. Mevsim şartları, yağmur, güneş ve sıcağın göz önüne alınması gerekir. Örnek olarak Karatay İlçe Belediye sınırları dahilinde belediye tarafından yaptırılan 20’ye yakın pazar market var, üstü kapalı yanları açık alanlar. Bu alanlar cuma için kullanılmalıdır.
Ayrıca bir öneri olarak camilerimizin kapı ve pencereleri açık tutularak, klimalar çalıştırılmadan, sosyal mesafe kuralına uyarak camilerin içerisinde de ibadet edilebilir mi?
Camilerimiz ve içinin süsü Allah’ın kulları buluştular. Birbirlerini de öyle özlemişler ki anlatılamaz. Hasretleri bitti. Bize düşen sevgililerin sevgilerini dillendirmeleri için, Cenab-ı Hakk’a kullarının gereğini yapmaları için zemin oluşturmak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Hasret Bitiyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.