YAZARLAR

Hayırlı haftalar değerli okurlar. Geçen hafta başlattığımız konuya bugün devam edelim. Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar açısından ülkemizde durum nedir, ülkemizi neler bekliyor? İlimizde neler oluyor?

TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİ KRONİK BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR’DAN ETKİLENMEKTEDİR?
*Türkiye’de 2010 yılında yapılmış olan “Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması (TURDEP-II)” sonuçlarına göre, Türkiye’de 20 yaş ve üzeri yetişkin nüfus içinde 8.5 milyon kişinin diyabet, 15,8 milyon kişinin hipertansiyon ve 17,5 milyon kişinin de obezite nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarına maruz kaldığı anlaşılmaktadır.

*Genel olarak diyabeti olan grubun %56,5’ne hipertansiyon eşlik ettiği, diyabeti olmayanların ise %26,8’inde hipertansiyon olduğu görülmüştür. Bu durumda Türk toplumunda diyabet varsa hipertansiyon riski 2,11 kat daha yüksektir (bu risk kadınlarda 2.16, erkeklerde 2,01 olarak hesaplanmıştır).

*Hem diyabeti hem hipertansiyonu olan alt grupta bulunan yetişkinlerin %56,8’i obezdir. Bu oran kadınlarda erkeklere göre biraz daha yüksektir (%62,9 vs. %44,1).

*Diyabetlilerin %52,7’si obez iken diyabeti olmayanların %32,7’si obezdir. Bu durumda diyabet varsa obezite riski 1,61 kat artmaktadır. Bu risk erkeklerde kadınlara göre biraz daha yüksektir (1,75 vs. 1,55).

*Benzer şekilde bel çevresine göre belirlenmiş santral obezite (bel çevresi kadın ≥88 cm., erkek ≥ 102 cm.) riskine bakıldığında; diyabetlilerin %74,3’ü diyabeti olmayanların %49,4’ü santral obezdir. Bu durumda diyabet varsa santral obezite riski 1,50 kat daha yüksektir. Bu risk erkeklerde kadınlara göre biraz daha yüksektir (1,72 vs. 1,42).

*Tütün ürünleri pasif içicilerde dahil olmak üzere her yıl 7,2 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır ve bu sayının önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir.

*Genel toplumda obez grubun %52,4’ünde hipertansiyon var iken obez olmayan grubun %13,4’ünde hipertansiyon vardır. Bu durumda obezite varsa hipertansiyon riski 3,91 kat daha yüksektir. Bu risk kadınlarda erkeklerden belirgin olarak daha yüksek bulunmuştur (5,60 vs. 2,04).

*Benzer şekilde fazla kilolu grupta da hipertansiyon riski normal kilolu gruba göre 2,55 kat daha yüksek bulunmuştur. Bu risk kadınlarda erkeklerden hafifçe daha yüksektir (2,66 vs. 2,42).

*Buna karşılık diyabetli olmanın fazla kilolu olma riskini arttırmadığı görülmüştür.” (*)

*Bu çalışmanın sonuçlarına bakınca birkaç husus ön plana çıkıyor. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, aşırı kilolu olma hali (obezite), tütün ve tütün ürünleri bağımlılığı ve pasif içicilik, psikiyatrik bazı hastalıklar gelecekte toplumumuzun en önemli sağlık sorunları arasında yer alacak. Özellikle obezite ve tütün-tütün ürünlerinin tetiklediği kanser hastalıkları da ayrı bir problem kaynağı olacak. O nedenle, bireysel olarak atacağımız adımlarla ve yapacaklarımızla riski çok çok azaltabilmek elimizdedir. Yapacağımız tek şey, vücudumuzun bize değil, bizim vücudumuza söz geçirmemiz, harekete geçmemiz, besin dengemizi özenle sağlamamız konforlu bir hayat sürmemiz açısından oldukça önemlidir. Yöresel beslenme alışkanlıklarımızın da bu problemlere yol açma açısından yüksek risk barındırdığını da düşünürsek etliekmeği, düğün pilavını ölçülü yemek, sporla da aldığımız enerjinin daha fazlasını harcamak en güzeli.

Fazla enerjiyi harcamak için hem şehir içinde hem de yakın çevremizde güzel aktivite alanları mevcut. Belediyelerimize ve emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza teşekkür etmek isterim yeri gelmişken. Karatay Belediyemizin Adalet Parkı en güzel koşu-yürüyüş parkurlarından. Nene Hatun Parkı, Evliya Çelebi Parkı, Dutlu Kırı Millet Bahçesi, Takkeli Dağ, Gevale Dağı, Loras dağı, Dere vadisi ve sayamayacağım birçok yer hepimizi bekliyor. Hem ulaşım hem de spor amaçlı bisiklet yolları hazırlanmış. Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği, her hafta akşamları şehir içi, hafta sonu şehir etrafı turlarla güzel etkinliklere imza atıyor, farkındalık oluşturuyor.

Seyfi Atamer önderliğinde Nene Hatun Parkında başlayan koşu ateşi, Konya’da benim de dahil olduğum hatırı sayılır kişinin gönlünde karşılık buldu. Recai Kıcıkoğlu ekibinin ve İl Dağcılık Temsilciliğinin dağcılık faaliyetleri 15 günde bir hafta sonları güzel bir aktivite alternatifi. Bu çağrıya karşılık veren ve sağlıklı yaşam için gayret eden tüm dostlara teşekkür ediyorum. 3 Kasım’da İstanbul’da koşulacak uluslararası maratona Konya’dan ciddi bir katılımın olacağını biliyorum. Birkaç arkadaşımızın da kendi kategorilerinde derece yapacağına inanıyorum.

Hafta içi erken yatıp sabah erkenden sporla güne başlamanın tarifsiz zevkini hepinizin tatmasını çok arzu ederdim. Tamam diyenleri her sabah 05.30’da Adalet Parkına bekleriz.
Sağlıkla ve sağlıcakla…

(*) TÜSEB Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü web sayfası
Haftanın Spotu…
(Konu aynı olunca spotumuz da aynı!…)

Harekette bereket vardır!
Sağlık İçin Hareket Et!
Tabiat barındırdığı güzellikleri ücretsiz sunuyor bizlere,
Tek bedeli biraz çaba ve gayret…

> Yeni Meram >Yazarlar > Harekette Bereket!.. (2)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.