YAZARLAR

2.300.000 adayın girdiği üniversite giriş sınav sonuçları dün açıklandı. Adaylar aldıkları sınav sonuçlarına göre tercihte bulunacaklar. Bu konuda eğitimci olmam sebebi ile birçok eş-dost çocuklarının hangi bölümleri seçmelerinin gelecekleri açısından iyi olacağı konusunda arayarak fikir sormaya başladı. Ben de istedikleri işi yapsınlar diye cevapladım hepsini.
Ülkemizde planlama kültürünün olmaması sebebi ile gelecek öngörüsünün yapılamaması gençlerimizi kararsızlığa itmekte. Planlama yapılmaması elimizdeki en değerli kaynak ve güç olan genç nüfusumuzu önce üniversite kapılarında, ardından da yeterli insan ve teknik altyapıya sahip olmadan tamamen plansız şekilde açılmış, hangi amaca yönelik nitelikli eleman yetiştirdiği bile belli olmayan üniversite sıralarında heba etmekteyiz. Vakit daha geç olmadan tedbir almak zorundayız!
Nitelikli insan gücüne erişmek ve çağı yakalamak adına yapılması gerekenler ise;
Reel bir ihtiyaç planlaması yapılarak hedeflerin belirlenmesi,
12 yıllık eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılarak özellikle ihtiyaç duyulan alanlarda eleman ihtiyacını karşılayacak nitelikte mesleki eğitim veren okulların devletin her türlü imkânı seferber edilerek canlandırılması, öğrencilere burs, mezun olduğunda iş garantisi vb özendirici tedbirlerin alınması,
Üniversitelerde mevcut bölümlerin kontenjanları, eğitime devam etmesi ve yeni bölümlerin açılabilmesi için objektif kriterlerin belirlenmesi ve tavizsiz uygulanması,
Kapatılan bölümlerdeki öğretim ve teknik (laboratuvar ekipmanı vb) en yakın üniversitedeki bölüme aktarılması,
Müfredatların ve müfredatı verecek öğretim elemanlarının özellikle yabancı dil, yayın vb konularda belli aralıklar ile akredite kuruluşlarca değerlendirilmesi ve sürdürülebilir bir eğitimin devam ettirilmesi,
Bu sayede hem güçlü bölümler oluşturulması hem eğitimin kalitesi ve çeşitliliğinin artması kolayca ve en ekonomik şekilde halledilecek, üniversite kapılarında ve sıralarındaki yığılmanın önüne geçilecektir.
Kötü bir örnekle yazımı sonlandıracağım;
Bilindiği gibi Selçuk Üniversitesinden ilk başta Necmettin Erbakan Üniversitesi ayrıldı. Amaç konusunda uzman üniversiteler oluşturulması idi.
Fakat sonuç istenilen gibi olmadı, her üniversite diğerinde bulunan bölümlerin aynısından açma telaşına girdi. Adeta yarışırcasına Necmettin Erbakan Üniversitesi Ziraat, Diş Hekimliği, Mühendislik Mimarlık, Hukuk vb birçok fakülte ve bölüm açarken Selçuk Üniversitesi de boş durmadı ve İslami Bilimler, Eğitim vb birçok fakülte ve bölüm açtı. Bu arada 100 km ötemizdeki Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi de kervana katıldı. Kontenjanının %20’si ancak dolan hatta hiç öğrenci almayan bölümlerden ders alınmamış ki Selçuk Üniversitesinden ayrılan Konya Teknik Üniversitesindeki bölümlerin de Selçuk Üniversitesinde tekrar açılması için çalışmalar yapılmakta.
Madem aynı bölümler tekrar açılacaktı niçin üniversiteleri böldük diye sormak istiyorum.
İki yıldır öğrenci almayan Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bir bölümde 2’si Prof.Dr., 1’i Doç. Dr. ,3’ü Dr. Öğretim Üyesi, 2’si Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 8 Öğretim Elemanının olması nasıl açıklanır onu ise hiiiç bilmiyorum…….
Bunun gibi birçok örnek vermemiz mümkün!
Değerli Rektörlerimizin Fakülte ve Bölüm bazında değerlendirme yaparak, hangi bölüm ne zaman, hangi gerekçe ile açılmış, neden kapanmış ya da kapanacak, bu bölümler için harcanan emek ve para ne şekilde ülkeye kazandırılacak, bunu kamuoyu ile paylaşmalarının bir gereklilik olduğunu düşünüyorum.
SARFEDİLEN KAYNAKLAR HEPİMİZİN!!!
Dr.S.Kamil AKIN
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi

> Yeni Meram >Yazarlar > HAR VURUP HARMAN SAVURMAK!!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.