YAZARLAR

Geçen hafta gündeme oturan konular arasında CHP’deki taciz iddiaları ve Sayın Bahçeli’nin İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i tekrar yuvaya davet etmesi vardı.

Takdir edersiniz ki, coğrafi olarak iki kıtayı birbirine bağlayan 83 milyon nüfuslu bir ülkede bu tür taciz ve tecavüz isnadı bitmedi, bitmeyecek de. Siyasi partilerimizin, hele parlamentoda grubu ve milletvekili olan siyasi partilerin binlerce çalışanı ve milyonlarca üyesi var. İnsanın olduğu yerde bu tür vakalara her zaman rastlanıyor. Aslı olan olaylarla ilgili, parti ve hukuk gereğini yapıyor. Asılsız olaylara ilişkin de iftira yiyenler mağdur duruma düşüyor.

Bu taciz olaylarının Konya’mızı ilgilendiren bölümü ise 17 yaşında bir parti gönüllüsünün CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile ilgili şikayetleri genel merkeze iletildi. CHP Genel Merkezi’nden en yetkili isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Kağan Salıcı tarafından açıklama yapıldı. İddiaları incelediklerini ve asılsız olduğu kararına vardıklarını kamuoyuna açıkladı. İl başkanının görevde olduğunu bildirdi.

Yine önemli konulardan biri de, Sayın Bahçeli hafta içi yaptığı basın toplantısında İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e net bir çağrı yaptı: “Dön evine, bitsin bu çile” Hatta Sayın Bahçeli, güçlendirilmiş parlamenter sistem arayışlarından vazgeçsinler, millet kararını vermiştir. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne geçilmiştir.” dedi. Daha da ileri giderek, 2023’te yapılacak genel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın devam edeceğini, ittifakın ve kendilerinin cumhurbaşkanı adaylarının Sayın Erdoğan olacağını hatta Erdoğan’ın da seçimleri kazanacağını vurguladı.

Bahçeli, ülkücü hareketin merkezinin MHP olduğunu ve bütün ülküdaşlarını bu çatı altında görmek istediklerini belirtti. 14 Mart 2021’de yapacakları MHP Kurultayı’ndan önce bütün ülküdaşlarını yuvaya çağırdı. Hatırlarsınız, bundan önceki çağrılarda Sayın Akşener, “Kafama silah dayasalar Cumhur İttifakı’ndan yana olmam” demişti. Şimdiki çağrıya daha enteresan, daha kısa ve net bir cevap verdi: “Genel Merkez’deki çalışmaları bitirdik, evime dönüyorum😎” emojisiyle…
Sayın Akşener’in ifadesi “Biz işimizi de, yerimizi de biliyoruz” diyordu sanki. Makam aracının arka koltuğunda emniyet kemerini takarak, sağlamcı olduğunun ve yoluna güvenli bir şekilde devam ettiğinin işaretini verdi. Yine arka sağ koltukta nizami( burun içeride) maskesi ile “Gelebilecek her türlü saldırıya karşı önlemimi aldım. Herkes işine baksın” der gibiydi. Sayın Akşener’in cevabının bu olduğunu düşünüyoruz. Cumhur İttifakı parti yetkilileri, hatta genel başkanları seçimin zamanında yapılacağını ve ve erken seçim olmayacağını vurguladılar. En son olarak da AK Parti Genel Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’in beyanatı “Erken seçim yok ve seçimler zamanına yapılacak” şeklindeydi.
Belki şunu kabul etmekte fayda var. 2023 ya da öncesinde yapılacak bir erken seçimde İYİ Parti acaba kilit parti konumunda mı olacak? Tabii ki bütün partiler seçimlerde etkin bir rol oynayacaklar. Ancak İYİ Parti daha bir denge rolünü mü kapacak? Bir taraftan Cumhur, bir taraftan Millet İttifakı. Diğer taraftan SP, DEVA, Gelecek Partilerinin üzerinde çalıştıkları bir ittifaktan bahsediliyor.
O zaman ülkücü seçmenin yoğun olarak bulunduğu veya bulunacağı iki partiden MHP Cumhur İttifakı’nda, İYİ Parti’ de Millet İttifakı’nda yer alacak. Hangi ülküdaş, hangi ittifakın hangi adayına oy verecek?
Bu seçimde bütün partiler ve bütün siyasi “Akil” sahipleri devreye girecek. Kazanmak adına daha önce örnekleri görülen uygulamalar devreye sokulacak. CHP’de eski AK Partili, yeni Saadet Partili adayları milletvekili listelerinde görebileceğiz. Daha önce örnekleri görüldü, evveliyatı ülkücü olan adaylar Türkiye’mizin en büyük illerinden CHP adayı olarak belediye başkanı seçilmedi mi?

Bu seçimler önemli. Gördüğümüz kadarıyla İYİ Parti ikna edilirse, ufukta bir erken seçim görünüyor. Ancak İYİ Parti zaten “Parlamenter Sistem”den yana. Sahi ülkücü bir seçmen genel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın adayına mı, Millet İttifakı’nın ülkücü kökenli adayına mı oy verir?
Göreceğiz hayırlısıyla.

> Yeni Meram >Yazarlar > GÜNDEMİN SICAK KONULARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.