YAZARLAR

Artık yazmaktan, çizmekten, söylemekten, duymaktan, izlemekten bir hal de olsak; korona haberleri, yazıları, belgeselleri birçok mesaj içeriyor da olsa, hala bu konuda ihmalkarlıklar, umursamazlıklar devam ediyor.
Her gün kaybettiğimiz yakınlarımız, eşimiz, dostumuz, akrabalarımız, demek ki hala bir şeyler anlatmaya yetmiyor bizlere.
Daha geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz 46 yaşındaki Çumra Belediye Başkanımız Halit Oflaz’ın yanı sıra birçok insanımız da bu virüsün pençesinden kurtulamıyor.
Kadere iman eden insanlar olarak, tedbirinde gerekliliğine inancımızın tam olması şüphesizdir. Nitekim bu virüsle mücadelede üstüne basa basa ifade edilen önlemler, tedbirler vurgulanıyor.
Ancak çevremize baktığımız zaman bu tedbirlere çok da dikkat edilmediğinin farkındayız. Dikkat diyoruz, aman diyoruz, ama kime diyoruz(!) Artık önemsensin şu tedbirler; çarşıda, pazarda, AVM’ de, kısaca toplu olarak bulunmamız gereken yerlerde her zamankinden daha çok dikkat edelim.
Dün gittiğim semt pazarında özellikle gözlemledim. Maskesini takıp sosyal mesafeye dikkat edenlerimiz kadar etmeyenlerimizin fazlalığı, hala işin ciddiyetinin kavranamadığının göstergesi oldu.
Hayat devam ediyor ve temel ihtiyaçların giderilmesi için elbette bu tür ortamlarda olunması gerekiyor ancak tedbir ve önlem ihmal edilmeden…
Bakın, çevremizdeki sevdiklerimizden her gün yenilerini kaybediyoruz ve bu işin ihmalinin olmadığını görüyoruz. Ne olur, bizler tedbirimizi alalım, takdiri Allah verecektir.
Şimdi mevsim olarak bünyelerin normal seyrinde ilerlediği zamanlar ama önümüz kış ve asıl büyük sorun o zaman ortaya çıkacak. Şimdi grip, nezle gibi kış rahatsızlıkları henüz kendini göstermiyor ama yakın zaman sonra bunlar da ortaya çıkacak ve işte o zaman ‘sapla saman’ birbirine karışmış olacak.
İşte tam da dikkat çekmeye çalıştığım kış olayı ile ilgili dün İstanbul Medeniyet Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Çağ’ın açıklaması isabet oldu.
Açık havadaki sosyal mesafe vurgusunun yanı sıra havaların soğumasıyla vatandaşların kapalı alanlarda daha fazla zaman geçireceğine dikkat çeken Çağ, açık alanlara kıyasla kapalı alanlarda bulaş riskinin daha fazla olduğunu belirtiyor. Kışın kapalı alanlarda artan temasın vaka artışlarını da etkileyeceğine değinen Çağ, kış aylarında sıkça görülen gribin Kovid-19 semptomlarıyla benzerlik gösterdiğini bunun da sağlık sisteminde inanılmaz yoğunluk yaşanacağını hatırlatıyor.
Bu durumun kışın hastanelerin yükünü arttıracağına dikkati çeken Çağ, “Hastanelere ateş, öksürük veya bir boğaz ağrısı semptomları ile başvuran insanlar tabii ‘Kovid miyim?’ diye başvuracak, hastanelerde gereksiz bir Kovid yükü oluşturacak. Aslında bu hekim olarak bizim en büyük korkumuz. Çünkü yazın çok görmediğimiz öksürük, ateş, boğaz ağrısı olan hastaların hepsi Kovid şüphesiyle değerlendirilecek bizim için” açıklamasıyla dikkatin daha fazla artmasının sağlımız için önemli olduğunu belirtmiş oldu.
Şimdi uzmanların bu uyarılarına dikkate alarak yaşantımızın bundan sonraki evresini daha sağlıklı geçirmemiz gerekiyor.
Geçtiğimiz hafta Yeni Meram ailesi olarak acı bir hafta yaşadık. Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Sarıkulak amcası Ahmet Topuz’un, Genel Müdürümüz Mehmet Hançerli’nin ise muhterem babası Süleyman amcanın vefatı bizleri üzdü. Ben bu sebeple Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Sarıkulak ve Genel Müdürümüz Mehmet Hançerli ve ailelerine başsağlığı, merhumlara da Allah’tan rahmet diliyorum.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Dikkat de, kime dikkat?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.