YAZARLAR

Seçimler bitti, yankısı hala bitmedi.

Sürüncemede olan geçersiz oyların akıbeti, YSK çıkmazı, hukuk algoritması derken ortaya bir tablo çıktı aslında.

CHP için büyük kitlesel bir başarı denilebilir.

Bir tarafta millet, bir tarafta cumhur.

Her zaman söylediğim bir şey var aslında ne cumhurun ne de milletin bölünemeyeceğine dair. Ama bu seçim farklı parametrelerdeydi. Onun için 31 Mart yerel seçimleri genel seçim havasında geçti.

İşin heyecanı birazda oradan kaynaklanıyor. Şu da bir gerçek kanaatimce, 24 Haziran da bile bu heyecan yaşanmadı diyebilirsiniz. Çünkü her ilde belli statüde adaylar meydandaydı. Her birinin bir karizması, seçimin işleyişini belirten en büyük bir gerçekti.

Bu süreçte parti liderlerinin çizmiş olduğu tavırda seçimin kazananını belli etti aslında. Her seçim döneminde benimsenen üslup bu kez rotayı farklı noktada kenetledi.

17 yıllık Ak Parti’ye bakıldığında siyasi başarısının altında sosyolojik etki yaratan kitleyi çok iyi şekilde analiz etmesi yatmaktadır. Bunun bu sefer iktidar tarafından unutulması, en çok CHP’ye 3 büyük şehrin belediyesini alması konusunda olanak sağladı.

24 Haziran seçimleri sonrası Kılıçdaroğlu belli ki iyi dersler çıkarmış, bunu da partisine revize etmiş. Haliyle bu başarı kaçınılmaz. Ayrıca bu süre zarfında parti genel başkanlarının tavırlarını takip ettiyseniz, halkın neleri talep ettiğini de daha iyi anlarsınız.

Sokaklarda, çarşıda, pazarda kazanan hep aynıdır aslında, çünkü ortak beklentiler ortak fikirleri doğurur. Bu sefer kritik bölgelerde ortak ses tercihini başka bir noktaya kaydırdı. Bunun için ellerinde olan 5 yıllık süreçte CHP tarafından adına derman belediyeciliği dedikleri belediyeleri denemelerine imkan sağladı.

Bu seçim süreci iyi analiz edilirse halkın aslında kucaklaşmaya, milli şuur ve bilince olan hasretidir. Kılıçdaroğlu’nu takip ettiyseniz dikkatinizi çeken hususlar şimdi kafanızda daha iyi yer etmeli.

Birkaç kez konuşmasına rast geldim, her birinde sakin bir ses tonu, belli konuşmalar mevcuttu. Belki de çoğu için bu kriterdi, buradan aldı yürüdü. Kim ne derse desin; görünen köy kılavuz istemez gerçeğinden hareketle ne noktaya geldiğimiz kaçınılmazdır.

Şu hep gerçek değil midir, oy vereceğimiz karakterde her zaman itidalli olması gerçeği yatmaktadır. Kimseyi de bu noktada neden oy verdi diye yargılamamalıyız, sadece gelecek adına diğer oluşumların bu noktada önlem alarak, birlikteliği artırması sağlanabilir.

CHP’de bir diğer artı ise İYİ Parti ile olan ittifakın çok iyi gözetilmesini göstermekte. Buradan hareketle halkın içine daha çok sızılması, halkla araya örülen o duvarın yıkılması kuvvetlendirici bir algı yarattı. İşte burada halk ne diyor, beklentileri neler, ince hesaplarla ince eleyip sık dokutturdu.

Vuku olan en büyük ayrıntı ise ülke içindeki ekonomik daralma, ortamdaki gidişatta bu seçimleri tetikleyen bir unsurdur. Bir yerde olan bir hata seçimi de bahane ederek insanları farklı tercihler konusunda oylamaya teşvik etti. Buda haliyle CHP’ye itibar kazandırdı. Üzerindeki algıyı yıkmasına az da olsa bir olanak sağladı. Fırsat bu fırsat eğer ki önümüzdeki 5 yıllık süreçte belediyeler yerelde birilerine derman olursa genel seçimlere de bunu taşıyacaktır. Buda her zaman farklı arayışta olan insanların kolaylığı gibi bir alternatiftir. Sezar’ın hakkı Sezar’a derler ya o hesap bu hesap, hakkını vermek gerek. Şayet ki bunu şekilde dile getirmem herhangi bir partinin avukatlığı ile beni de seni de bağdaştırmamalı. O yüzden o tevazu hem iktidar seçmenine hem muhalefet seçmenine lazımdır.

Şimdilerde günün modası haline gelen bir parti hakkında konuşanı, yazanı, çizeni yaftalamak kimseyi iktidar yapmaz. Sadece beni senden, seni de benden koparır. Kardeşliğe en büyük darbeyi vurur. O yüzden ne sen CHP’yi alkışladın diye hain olursun ne de ben. Nitekim bu vatan bizim!

> Yeni Meram >Yazarlar > CHP NEDEN KAZANDI?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.