YAZARLAR

Zorlu ve sıkıntılı süreçler geçiriyoruz millet olarak, bir yandan korona diğer yandan korona kaynaklı belirsizlikler ve uluslararası alanda ülkemizin Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığı içerisinde yürüttüğü faaliyetler konusunda Yunanistan’ın tetikçiliği konusu iyiden iyiye can sıkmaya başlıyor.
Öncelikle şu korona konusunda iki kelam etmek isterim.
Malumunuz son haftalarda vaka artışları ve kayıplar ciddi üzüntü verirken bu konuyla alakalı yapılan tüm uyarıların havada kaldığını görmek daha çok üzüyor. Hemen hemen her gün gündemimizde olan korona kamuoyunda çelişkili tabloların görünmesine de neden oluyor.
Mesela toplu taşımada önce alınan önlemler, şu süreçte kendi haline bırakılmış bir görüntü sergiliyor… Daha önce toplu taşıma araçlarına maskesiz alınmazken şimdilerde maske konusunda ihmallerin yaşandığı gelen haberler arasında yer alıyor. Bunun ötesinde kimi zaman balık istifi yolculuk yapılması ve koltukların tamamen dolması da vatandaşın canını sıkan bir diğer konu.
Bunun yanı sıra kimi işletmeler camına asmadığı uyarı yazısından dolayı uyarı ve ceza ile karşı karşıya kalırken birçok kişinin gözleriyle şahit olduğu sosyal mesafe ve maske kuralından uzak oturma düzenli alanlarla alakalı adımların atılmaması da aynı bir çelişki olarak karşımıza çıkıyor.
Dün gazetemizi arayan okuyucumuzun ifadesi ise gerçekten yenilir yutulur gibi değildi. Neydi okuyucumuzun paylaştığı bilgi: Kurallar gereği düğün salonlarında yasaklanan kına, nişan gibi toplu programların el altından bazı kafelerde gerçekleştiği bilgisiydi.
İstediğimiz kadar uyarıları yayınlayalım, istediğimiz kadar duyuralım ancak kişinin kendisinde olması gereken hassasiyette sorun varsa, ki şu olayları duymak var olduğunu gösteriyor, o zaman yapılacak bir şey kalmıyor. Böyle duyarsızlığa göz yuman ve katkı sağlayanlara söylüyorum, Allah aşkına koronaya bulaşmış bir yakınınız veya çevrenizdeki bir insanla oturun, dinleyin.
Bir saniyelik nefes için, neler yapmak istediklerini öğrenin.
Her defasında, birlikte yeneceğiz, birlikte başaracağız gibi söylemler havada kalıyor. Çünkü birlikteliği bozan gruplar olduğu müddetçe, mücadele başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
Ben yetkililerin de bu konuda daha dikkatli olacağını düşünüyor, kış gelmeden belirli aşamaya gelineceğini umut ediyorum.
*********
Şimdi gelelim Doğu Akdeniz’e…
Takip ediyorsunuzdur, ülkemizin aldığı sondaj gemileriyle Akdeniz’de sondaj çalışması yapma mücadelesini. Tabi bu mücadele bizleri mutlu etse de Türkiye düşmanlarının eteklerinin tutuşmasına neden oldu. Doğal olarak başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere Fransa, Mısır vs gibi ülkeler seslerini yükseltmeye, hatta bir tık ileri giderek savaş nedeni hamleler yapmaya başladılar. Ancak ülkemiz artık eski Türkiye olmadığını göstererek, dik ve kararlı duruşu ile ite köpeğe pabuç bırakmayarak ülke olarak hakkımızı sonuna kadar koruyup savunacağını tüm dünyaya göstermiş oldu.
Bu olayda ikili oynayan ve sonrasında maskesi düşen ülkeler de oluyor elbet. Mesela Doğu Akdeniz’de Ankara ve Atina arasındaki tansiyonu düşürmek için sözde arabuluculuk yürüten Almanya’nın yaptığı, son açıklama ile gerçek yüzü ortaya çıkmış oldu. ‘Tarafları uzlaştırmak için çaba gösterdiğini’ öne süren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “AB üyeleri, Yunanistan’ı desteklemekle yükümlü” açıklaması Berlin’in, Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan’ı destekleyen pozisyonunu ortaya koydu.
İşte tam da burada “Gavurdan dost, domuzdan post olmaz” sözünün yeri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bakalım, bu hafta içindeki gelişmeler, olayın seyrinde daha nasıl iki yüzlülükleri aşikâr edecek, bekleyip göreceğiz.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Çelişkiler can sıkar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.