YAZARLAR

Konya’mızda Ramazan ve Kurban Bayramı Konya’da sevinç, neşe içinde geçer.Bayram namazında küçük büyük camilerimiz dolar taşar.Herkez birbiriyle kucaklaşır, küsler barışır, apartman dairelerinde oturanların kapıları çalınır. Bayramda kapının önünde en az 4, 5 çocuk el öpmek için sıraya girerler.Şeker ve para isterler.Eğer şekeri tek verirsen alırlar, bazen de şekerliği sunarsan onuda avuçlarlar.
Güzel bir ortam oluşur.Bayramı bayram yapan çocuklarımızdır.Eğer çocuklar kapılarımızı çalmazsa üzülürüz.Çok temiz, kibar, hürmetkar çocuklar var.Bazı arsız çocuklar da oluyor oda nerden geldiği pek bilinmiyor.
Bir neşe ve sevinç , bir huzur ve saadet günü olan Bayram, Ramazan ayı boyunca orucunu tutan, namazını kılan, zekat ve fıtır sadakalarıyla kimsesizleri, yoksulları gözeten mü’minlerin en şerefli günlerinden biridir.Bu şerefli bayram gününde, İslam insanının, yani Müslümanların vazifesi, kalplerindeki iman ışığıyla maddede ve manada birliğe, kardeşliğe erebilmek için her türlü perişanlıktan , çekişmeden, ayrılıktan kurtulmaya çalışmak zorunda olmalıdır.Bayram yapmanın değeri de buradadır.
Bayram; kinimizi, hırsımızı, şeytanımızı kül olurcasına yakmalı, bizi birliğe, kardeşliğe erdirmelidir.Dargınlarımızı bir daha darılmamasıya barıştırmalı, kırgınlık ve kızgınlıkları silmelidir.
Bayram; yalan, iftira, çekiştirme, itham, şüphe, küfür, düşmanlık, sahtekarlık duygularını atmalı, bizi karşılıklı sevgi, hürmet, şefkat, merhamet, yardımlaşma, ahlak ve faziletle birbirimize bağlamalıdır.
Öz olarak bayram; müslümanın ruhunu güldürmeli, gönlünde bir seher neşesiyle bahar havası estirmelidir.
İmanlı gönüllerin camileri doldurduğu, rahmet müjdelerinin ufkumuzu kapladığı şu mübarek bayramda; ömürlerimizi imansız, ,ibadetsiz, Kur’an’sız geçirmemeye hep beraber söz verelim.Hem dünyamızı ve hem de ahretimizi kazanmak için çalışalım.Ramazan bitti diye ibadet ve taatlerimizi de bitirmeyelim.Zekat ve fitrelerimizi vermediysek verelim. Çocukları, büyükleri, fakir ve yoksulları sevindirelim.Dargınlarımız varsa barışalım.Eşimizi, dostumuzu, hısım, akraba ve büyüklerimizi ziyaret edelim.Ziyaret imkanımız yoksa, mektupla, telefonla onların bayramlarını kutlayarak gönüllerini alalım.
Camilere, ziyaretlere tertemiz elbiselerle vekar ve ciddiyetle gelip gidelim.Yolda rastladığımız din kardeşlerimize selam verelim.Ölmüşlerimizin kabirlerini ziyaret edelim, onların ruhlarına Fatihalar okumak suretıyle rahmet ve hürmetle analım.
Şu mübarek saatte, bütün mü’minleri birlik ve kardeşlik şuuruna erdirmesi için Yüce Mevlamıza dua ve niyaz edelim.
-El kapılarında dilenci değilsin, bunun şükranesi olarak kapından dilenciyi kovma.
(SA’Dİ)
Saygı sayana, terbiye alana göredir.
(Türk Atasözü)
Sevgi ve beceri yan yana geldiğinde, muhteşem bir eserin ortaya çıkmasını bekleyin.
(JOHN RUSKİN)

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA: BAYRAMA KAVUŞUYORUZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.