YAZARLAR

Bugün yaşadığımız fani dünyada ara bulmak hoş ve rahat geçinmek insanlığın kabul ettiği önemli hususlardan biridir.Bazı kişiler vardır ki insanların arasına girip bir sözün yanına bazı laflar eklemek suretiyle kişileri birbirine düşman ederler.
Günümüzde böyle insanlar var mıdır maalesef vardır.Diğer yandan küs olan iki kişinin arasına girip aracılık yapmak suretiyle barıştırıp sevaba girer.Böyle insan var mıdır vardır.Yüce dinimiz bu önemli konuda neler söylüyor.Fani dünyada hoş geçinmek için insanların bazısı birbirine dargın ve küs olabilir.Bunların arasına girip birbiriyle barıştırmak için çaba harcamak insanlık vazifesidir.
Gel gör ki işler öyle gitmiyor.En ufak bir şeyden dolayı birbirine küsüyorken aylar yıllar sürüp gidiyor.Barıştıranlar var mıdır vardır.Bazı insan vardır iki insanın arasına girip laf taşımak suretiyle fitne yaparak aralarını bozanlar var mıdır vardır.Ama bazen günaha girer.Ara bulan barıştıranda sevaba girer.İkiside insan ama onunda çok farkı vardır.Bu önemli konu için yüce dinimiz neler sölüyor:
İslamda, kardeşin kardeşe karşı birçok vazifeleri vardır.Bunların başında, güzel geçinmek, iki kardeş arasında vuku bulan kırgınlığı, dargınlığı gidermek için arabuluculuk yapmak gelir.Karşılıklı sevgi ve bağlılık duyguları içinde yaşayan bir cemiyet hayatı, huzur ve saadet içinde bulunan bir aile yuvası, yürekleri aynı dava ve aynı ideal için çarpan bir dostluk ahengi meydana getirmek istiyorsak, İslam’ın bize yüklediği bu vazifeleri yapmak zorundayız.
Allah katında , dargınların, kırgınların, arasını bulmak, onları dostça, kardeşçe yaşayışa sevk etmek , kalplerden kin, haset, husümet mikroplarını sökerek din kardeşiyle hoş geçinmek , nafile olarak tutulan oruçlardan, verilen sadakalardan ve kılınan namazlardan daha efdaldir.Çünkü küçük dargınlıklar, büyük fitnelere sebebiyet verebilir.Bu yüzden nice aile ocakları söner, nice çocuklar yetim kalır ve cemiyet hayatında nice onulmaz yaralar açılır.Bu sebeple Peygamberimiz(s.a.v.) yalan söylemeyi en çirkin bir huy saydıkları halde, dargınları barıştırmak, insanların arasını bulmak için yalan söylemek gerekiyorsa buna müsaade etmişlerdir.
İslam, ara bulma ve hoş, geçinme üzerinde bu derece hassasiyetle dururken, maalesef birçok Müslüman kardeşlerimiz söz getirip götürmek suretiyle dargınlık ve tefrikayı körüklemekte, sevgi ve kardeşlik bağlarını koparmaktadırlar.Halbuki bu hareketler hiçbir zaman Müslümanlığa sığmaz.Müslüman yıkıcı değil yapıcıdır.Müslüman kırıcı değil, kurucudur.Müslüman ayırıcı değil, birleştiricidir.
Cenab-ı hak, Kur’an’ı Kerimde: << Kafir olanlar bile birbirlerinin yardımcılarıdır.Siz bunu yapmazsanız yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat kopar>> buyurur.Kafirlerin, din düşmanlarının ittifak halinde bulundukları bir ortamda, Müslümanların birbirlerine karşı kötü duygular beslemeleri, birbirlerine sırt çevirmeleri Allah’ın ve Resulünün emirlerine ihanettir.

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA: ARA BULMAK VE HOŞ GEÇİNMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.