YAZARLAR

Alaaddin Camisi baştan aşağı tamirde çalışmalar var.Tahminim bu tamirden sonra 2.kez onarıma tabi tutulmaz.Alaaddin camisini eski ve yeni halini  yaşımdan dolayı çok iyi bilirim.1944 yılında  bu caminin içinde Konya’daki terzileri 2.ordumuz camiye çağırdılar.Terziler orduya palto, ceket askerlerin giymesi için  terziler kendi makinalarıyla elbise diktiler.Bende o tarihte terzi çırağıydım.Caminin içinde bisikletle dolaştığımı hatırlarım.Benim bu camiye karşı derin bir sevgim  ve saygım var.O yıllarda camiye gereken ilgi yok  desek yalan olmaz.

Bu muhteşem eser Alaaddin camisi keykubat  zamanında 617 Hicri  1220  miladi zamanında tamamlanmıştır.Caminin güney kısmı 96 m uzunluğunda duvarı var.Konyalılar caminin bu  duvarına yıllarca  dilekleri istekleri için bir şey yapıştırırlardı.Bu güzel eserin güney kısmı çatladı yarıldı.Bakan çekenler vardı ama çaba harcayan azdı.Bu caminin çatlakları için  köşemde bir yazı yazdım ses getirdi.Ankara’dan müfettiş geldi.Ağaçların  sulanmasından  zarar görmüş  dedi.Ağaçları Belediye Başkanı  SN. AHMET ÖKSÜZ  geceleri suladı ama çatlaklar daha genişledi.Konyalı bu çatlağı  iyi bilir.

Ben ikinci bir yazıda yazdım.Gelenler Alaaddinin üstünde ses getirdi havuzu kapattılar o da bir fayda sağlamadı.Aylar günler geçiyor.Caminin duvarındaki çatlak daha da genişledi.Çok üzülenler vardı.Benim cami duvarı için yazımı okuyan bir kişi bana bir akıl verdi.

O yıllarda Konya Belediyesi’nde görev yapmış Hamdi Baş Tavla görüş dedi.Şimdi Mevlana’ya yakın Bolu etliekmek dükkanının üstünde evini aradım  buldum.Hamdi Baş Tavla şöyle dedi.Konya’nın suyu Alaaddin  üstündeydi.Depodaki su kafi gelmediği için  eski deponun üzerine 5 m yükseklik ilave yaptırdık.İlave yerden sızmış olabilir dedi.Tekrar bir yazı yazdım.Geldiler baktılar.Cami ile su deposunun arasını kazdılar ,eski  su depodan 25 yıl caminin  altına su sızmış, caminin altı balçık olmuş,  Devlet su işleri el attı.Makina gerekli bütün tedbiri  aldı.

Caminin altına  aylarca  beton aktırdı caminin altı oldu bir betondan kütle oldu.1986 yılında Ana Vatan Partisi başkanı  Rahmetli  Adil Küçük başkandı.Bana sık sık sorardı.İşin ucundan tuttun  bırakmadan sevaba girdin derdi.Bende sevinirdim.Benim evim fuar ve Alaaddini görür.Selçuklu sarayı çok güzel muhteşem ışıkları  akşamları seyrederim.Alaaddin camisinin üzerindeki kubbe ve minareninde ışıklandırılması gerekli .Çünkü Selçuklu Sarayının ışıklandırılmasını Hacı Veyis Camisinin  minareleri ve kubbeleri muhteşem görünüyor.Işıklandırması Konya’ya  geceleri  yeni bir hayat  verdiği de açık seçik  meydandadır.Konya için  Alaaddin  Camisi minaresi ve kubbesine en kısa zamanda  ışıklandırılması ayrıyeten Konya’ya şeref kazandırır.Alaaddin camisi  Mevlana’ya gelen turistler 2. Ziyaret yeri Alaaddin Camisi oluyor.Konyamız için çok önemlidir.

Her gelen turistin evvela Mevlana Müzesi , ikincisi Alaaddin camisi üçüncüsü de meramı gezdiği açık seçik ortadadır.

 

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA: ALAADDİN CAMİSİNİN SON DURUMU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.