YAZARLAR

Yargıtay Başkanlığımızca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 02 Eylül 2019 tarihinde yeni adli yıl açılış programı gerçekleştirilecektir.
Programa, TBB Başkanı ile ilk defa yargının kurucu unsuru savunmayı temsilen 79 Baro Başkanı davet edilmiştir. Davet üzerine bir çok baromuz, yürütmenin başına ait mekanda yapılacak adli yıl açılış törenin, yargının tarafsız ve bağımsızlığını zedeleyeceği temel gerekçesi ile toplantıya katılmama, bir kısım barolarımız ile toplantıya katılma kararı almışlardır. Öncelikle, alınan kararlara karşı saygılı olduğumuzu ifade etmek isteriz. Konya Barosu olarak, adli yıl açılış törenine katılma kararı almış bulunmaktayız.
Öncelikle; tavrımız, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ilkesinin varlığı, bağımsız ve tarafsız yargının ülkemiz için olmazsa olmaz olduğu yönündedir. Bu temel ilkeleri yaşatmak salt hukukçuların değil tüm vatandaşlarımızın temel görevi olmalıdır.
Yargının sorunları vardır, özelde savunmanın sorunları vardır. Ülkemizde, vatandaşlarımızın yargıya güvenlerinin artırılması, yargının ve savunmanın sorunlarının çözümü ancak, paydaşların birlikte diyalog içerisinde, tüm paydaşlarca sunulan sorunlarının tespiti ve çözüm yollarına ilişkin görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi ile mümkündür. Bu nedenle, yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda Yargı Reformu Strateji Paketi hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Beklentimiz, yeni yasama dönemi ile birlikte pakette açıklanan hususlarda yasal düzenlenmelerin, değişikliklerin bir an evvel yasalaşarak, hayata geçirilmesidir.
Bu pakette, avukatlık mesleğine ilişkin de önemli düzenlemeler yer almaktadır. Pekala, sorunların tamamı giderilemeyecek ancak önemli katkılar sunacaktır. Bu çerçevede birer meslek örgütü olan baroların temel görevi ve sorumluluğu da, meslektaşlarının ekonomik, sosyal ve mesleki kazanımlarını korumak, artırmak, daha iyi yaşam sürmeleri için var güçleri ile mücadele etmektir.
Yüzü aşkın hukuk fakültesinden her yıl binlerce gencimiz mezun olduğu, olacağı, meslektaşlarımızın, bırakın çalışabilecek bir büro, staj yeri bulmakta dahi son derece zorlandığı, avukat sayının kontrolsüz bir şekilde artış gösterdiği, bağlı avukat meslektaşlarımızın kazançlarının meslek onuru ile bağdaşmadığı bu dönemde mücadelemiz; -ülkemizde yaşanacak hukuk ihlallerine sessiz kalmadan, yargının bağımsızlığının zedelenmesine göz yummadan, hukuk devleti ilkesinin aşındırılmasına tepkisiz kalmadan- devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, yeni adli yılın ülkemize, meslektaşlarımıza, yargı camiamıza hayırlar ve güzellikler getirmesini temenni ediyoruz.
Saygılarım ile…
Av. Mustafa Aladağ
Konya Baro Başkanı

> Yeni Meram >Yazarlar > ADLİ YIL AÇILIŞI TÖRENİ ÜZERİNE….
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.