YAZARLAR

Mevlanayı anma törenleri 17 Aralıkta yapılan Şeb-i Arus programıyla neticelendi. Hz. Mevlana’nın ahirete irtihalinin 746. yıl dönümünü birlikte ihya ettik. Bu vesile ile Konya programlara iştirak eden misafirlerin ağırlanması noktasında üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Şehrimiz geçen 10 gün içerisinde de gündemdeki yoğunluğu hissettirdi.
Konya’mız maşallah her hafta farklı etkinliklerle gündeme geliyor. Son olarak da yine uluslararası boyutta 5. İslami Dayanışma Oyunları ile gündeme geldi. İslami Dayanışma Oyunları statüsü gereği 4 yılda bir yapılmaktadır. 56 devletten katılan sporcularla 27 branşta müsabakalar yapılacak. Son olarak Azerbaycan’ın Bakü şehrinde yapılan oyunlara yaklaşık 3000 sporcu katılmış. Konya’mızın 81 vilayet içinden ev sahibi şehir olarak sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından teklif edilmiştir.
İslami Dayanışma Spor Fedarasyonu tarafından teklif kabul edilmiş ve en doğru olan yapılmıştır.
2021 İslami Dayanışma Oyunlarının ev sahibi şehir sözleşmesini, İslami Dayanışma Spor Fedarasyonun Birinci Başkan Yardımcısı Hamad Malboum, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay imzalamış oldular.
Törene Gençlik ve Spor Bakanımız sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya Valisi ve milletvekilleri teşrif ettiler. Hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu sportif faaliyetin ülkemizde ve Konya’mızda yapılmasını sağlayan başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere şehrimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu oyunlar, 2021 yılının yaz aylarında hoşgörü şehri, Mevlana şehri Konya’mızda yapılacak ve 15 gün sürecek.
Bu şehrimiz için büyük bir onur olacaktır. Konya zaten spor tesisleri ile önde olan bir şehir. Stadyumumuzun kapasitesi 40.000, kapalı spor salonumuzun kapasitesi ise 10.000 kişilik. Diğer branşlarla ilgili bir hayli tesisimiz var.
İslami Dayanışma Oyunları öncesinde şayet eksik olan tesisimiz var ise bu da 2021 yılına kadar tamamlanmış olacak. Uğur Başkanım tecrübesini konuşturuyor. Metro yapımı ile ilgili olarak yatırımın ve araçların tamamını Ulaştırma bakanlığına yıkmıştı. Şimdi de bu organizasyonla birlikte şehrin ve oyunların spor tesisi ihtiyacını ve eksikliklerini Gençlik ve Spor Bakanlığına yıkmış durumda.
Hem şehrin tanıtımını dünyaya yapacaksın, hem eksik olan tesisleri bakanlığa tamamlattıracaksın, hem de şehirdeki ticari ve iktisadi hayatı canlandıracaksın. Bir taşla kaç kuş oluyor?
Konyalı şunu biliyor “Bir başkent daima başkenttir.” Konya 10.300 yıllık tarihi ile bu tür organizasyonların tamamı için biçilmiş kaftan. Hangi program olursa altından kalkar. Bu arada sadece spor tesisi değil, oyunlar öncesine kadar misafirlerimize mahcup olmamak adına eksiklerimizi de başta ulaşım ve otopark olmak üzere gidermek durumundayız.
Müsabakalara katılacak idareci, sporcu ve sporcu yakınlarına mahcup olmamak adına konaklama dahil dersimize iyi çalışıp gerekeni yaparız. Oyunların fair play ruhu içerisinde yapılması hepimizin temennisi.
Sporun özü centilmenlik ve hoşgörü. Hoşgörünün merkezindeki bu organizasyon hayırlı olsun.
Bu tür faaliyetlerin devam etmesi temennimizdir.
Bir başka günde Konya’nın “inanç turizmi başkenti” olmasını değerlendiririz inşallah.

> Yeni Meram >Yazarlar > 5.İslami Dayanışma Oyunları
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.