YAZARLAR

Hayırlı haftalar dileğimizle bismillah diyelim.

Öncelikli güncelimiz Mevlid Kandili… Geçtiğimiz hafta Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece idrak ettik. 1448 yıl önce dünyaya teşrif eden Peygamberimiz (s.a.s), içine doğduğu vakitte çocukluğundan itibaren, insanlığın içinde bulunduğu hastalıklara çare olacak bir hayat sonrası, peygamberlik gelmeden önce bile “güvenilir Muhammed” olarak temayüz etmiş, peygamberlik sonrası ise hem görevi hem de zaten haline yansıyan kişiliğiyle bizlere örnek olmuş ve sonrasında ebedî aleme göçmüştür. Aramızdan ayrılırken de Vedâ Hutbesinde günümüz sosyal hayatında yaşanan birçok sıkıntıya ilaç olacak reçeteyi vererek Kur’an ve sünnete bağlı olarak yaşamanın önemine dikkat çekmiştir. Allah (C.C.) şefaatine nail eylesin.

İkinci güncelimiz sağlıkla ilgili… 3-9 Kasım tarihleri arasındaki hafta “Organ Bağışı Haftası” olarak bilinir ve çeşitli etkinliklerle organ bağışına dikkat çekilir. Bu yıl da böyle oldu. Neden önemli bir konudur bu konu… Vücudumuzdaki bazı organlar çift yaratılmış ve zaruret halinde bir tanesi şartları sağlayan bir hastaya nakledilebilmekte ve olumsuz bir durum gelişmezse nakledildiği insanda fonksiyon görmeye devam etmektedir. Böbrek bu organa örnektir. Karaciğer de hayatta iken bir parçası ile başka bir hastaya umut olabilecek organlarımızdandır. Ancak kalp, göz gibi organlarımız sadece vefatımız sonrasında alınarak başka bir hastaya nakledilebilecek organlarımızdır. Bu da ancak kişinin hayatında organlarını gerekli prosedüre uygun bir şekilde bağışlamasıyla mümkündür. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, göz problemleri, kan kanseri gibi hastalıklardan muzdarip insanlarımızın yaşama umutları ancak bu konuda atılacak adımlarla artacaktır.

Son olarak geçen haftaki yazımıza ilişkin çok sayıda dönüş aldım. “Konya’da neden olmasın” sorusuyla iki konuya değinmiştim. Sivaslı öğrenci kardeşimizin içerisinde bulunduğu durum konusunda toplumsal açıdan hepimizin görevlerini hatırlatan yorumlara elbette katılıyor ve teşekkür ediyorum. İkinci konumuz olan “sağlık için spor” çerçevesinden bakarak şehrimizin marka değerine de katkısı olacağına inandığımız “Konya Maratonu” konusunda da çok sayıda dönüş oldu. En önemlilerinden bir tanesi gazetemizin Genel Müdürü Sn.Mehmet Hançerli’ nin sporcuları erkenden spor yaptıkları mekanda bir muhabir arkadaşımızla ziyaret ederek hem nostalji yapması hem de konuyu geniş bir şekilde gazetemizin sayfalarına taşımasıydı. Adalet Parkını başkanlığı döneminde hizmete açan eski başkanımız Sn. Hançerli’ye ve parkın güzel ortamıyla hemşehrilerimize hizmete devamını sağlayan Hasan Kılca başkana ve ekibine sporcular adına teşekkür ediyorum. Sn.Hançerli’ye ve muhabir arkadaşımız Hüseyin Menekşe’ye de konuyu geniş bir şekilde gazetemiz sayfalarından kamuoyunun bilgisine sundukları için çok teşekkür ediyorum. Sanırım bu konunun fitili ateşlenmiş oldu…

Kendimizi 3 konu diye sınırladık. Yazıyı fazla uzatmamak adına çocuklarını zehirleyerek öldüren ve geriye buna gerekçe olarak hayata dair zorlukları gösteren mektup bırakan baba ve başka konuları ileriki haftalara bırakalım.

Sağlıkla ve sağlıcakla…

Haftanın Spotu

“Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havz(ı kevserin yanın)a kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir.”

(*)

(*)Hâkim, el-Müstedrek, 1/93

> Yeni Meram >Yazarlar > 3 Güncel Konu…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.