YAZARLAR

Uzun bir tatil döneminin ardından milyonlarca öğrenci ve velisi için bugün heyecanlı bir maraton başlıyor. Dahası 2019-2020 eğitim öğretim yılının bugün ilk günü. Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla resmi ve özel okullarda 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen bugün ders başı yapıyor.
Yaklaşık 2 hafta önceden başlayan okul telaşı, kırtasiye arayışı ve kıyafet seçimleri derken artık start bugün verilmiş olacak. Aslında 1. sınıf öğrencileri için geçtiğimiz hafta uyum süreci olarak başlanmıştı ancak bugün itibari ile resmen okullu olmanın mutluluğu yaşanacak.
Tabi okul ve öğretmen seçimleri aylar öncesi birçok tartışmaya neden olsa da Bakanlığın yaptığı açıklamalar ve neticesinde herkesin yerini bulması ile gelecek yıla kadar yerini sukuta bırakmış oldu.
Hafta içi çarşı pazar gezilerinde ailelerin okul alışverişleri dahası miniklerin heyecanı maziye daldırmış olsa da bu mutluluğun tarifi gerçekten yapılamaz.
Çünkü geleceğimizin teminatı olarak adlandırdığımız ve her ortamda ifade ettiğimiz miniklerimizin hayatlarını şekillendirecekleri yolun ilk adımı hiç şüphesiz eğitim öğretim hayatlarıdır.
Hem iyi eğitim almaları hem de aldıkları eğitimi daha yüksek aşamalara taşımaları her velinin çocukları için yürekten istekleridir. Bunun içindir ki ilk adıma çok dikkat ediliyor ve hassas davranılıyor. Hem okul, hem öğretmen iyi analizlerden geçirilerek ısrarla isteniyor.
Bunlar normal istekler ancak eğitim modeli ve müfredatı ile genel sistemin sadece birkaç okul veya öğretmen için seçicilik oluşturmasının önüne geçilmesi gerekiyor.
Yani “şuradaki okuldaki şu öğretmen” değil tüm okullardaki tüm öğretmenler aynı ısrarı görmeli.
Tabi bu sistemin kanayan yarası olarak her yıl karşımıza çıkıyor ve iyi dilek temenniler ile gelecek yıllara nakli sağlanıyor. Yani yaraya neşter vurmak yerine geçici tamponlar yapılarak bir sonraki tartışmalara kadar mola verilmiş oluyor.
Bugün büyük Türkiye hedeflerini gerçekleştirecek nesillerden bahsediyor ve istiyorsak o zaman o nesillerin eğitimini sağlama almamız ve yerinde atılması gereken adımları atmamız kaçınılmazdır.
Tabi bunu sadece ben söylemiyorum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan, gelişme yolunda önemli mesafe kat eden ülkemizin, başarılı ilerleyişini sürdürebilmesi ve 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için eğitim yatırımlarının artırılması, eğitimdeki kalitenin yükseltilmesi ve çağın gereklerine uygun olarak eğitim anlayışının yenilenmesi elzemdir. Özellikle son dönemde hayata geçirilen uzun vadeli politikalar ve verilen büyük emekler sonucunda eğitim alanında ulaştığımız seviye memnuniyet vericidir” diyerek eğitim anlayışının yenilenmesi konusunda dikkati çekmiş.
Umudumuz eğitim adına her yıl yaşanan sıkıntıların gelecek yıllarda yaşanmayacak olmasıdır.
Ben bu anlamda 2019-2020 eğitim öğretim yılının tüm öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor özellikle bugün trafikte anlayışa davet ediyorum.
İlk günlerin servis karmaşası ve yoğunluğu ister istemez trafikte hengâmelere neden olacaktır ama bunu birbirimize karşı anlayışla geçiştirelim. Sonuçta servislerdeki çocuklar bizim çocuklarımız ve onların ve güvenle okullarına ve evlerine gitmeleri de en büyük isteğimizdir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yoğunluğu ve eğitimi anlayışla çözelim…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.