YAZARLAR

Nane: Mısır Yunan ve Romalılar döneminde tıbbi bitki olarak kullanılmakta, Japonlar 2000 yıldan beri ‘Menthol’ü tanımakta ve ilaç olarak kullanmaktadır.
Kök: Nane saçak köklü bir sebzedir. Köklerin derinliği 60–100 cm kadar iner. Köklerin büyük bölümü toprağın 20–30 cm derinliğinde bulunur.
Gövde: Nanenin, yarı odunsu bir gövdesi vardır. Başlangıçtaki süren gövdenin rengi yeşildir. Zamanla dip kısımdan yukarı doğru gövde odunlaşmaya başlar ve rengi mor veya kahverengine dönüşür. Gövde, boğum ve boğum aralarından meydana gelir. Gövde bazı çeşitlerde yuvarlak, bazı çeşitlerde köşelidir.
Yaprak: Yapraklar gövdenin boğumlarından, karşılıklı iki adet çıkar. Yaprakların aya kısmı uzun, oval, uç kısımları sivri olup, yaprak üstü damarlı ve pürüzlüdür. Yaprakların rengi açık yeşil, koyu yeşil, bazen antosiyan içerir ve bu yüzden rengi morlaşır. Alt yüzünde damarlar dışarı çıkmıştır. Genellikle alt yüz mat yeşil renkli olup damarlar mordur. Alt yüzde tüyler bulunur. Yapraklarda yağ bezleri bulunur ve yaprağa temas edildiğinde kendine özgü bir koku salgılar.
Çiçek: Çiçekler, sürgün uçlarında başak şeklinde meydana gelir. Çiçeklenme çiçek başağını altından uç kısma doğru olur. Çiçekler erdişi olup, uzun ince bir boru görünümündedir. Çanak yaprakları 4 adettir. Uç kısımları sivri, rengi yeşil, mor yeşildir. Taç yapraklar da, dipte boru biçiminde birleşmiş, uçta 4 parçalı ve mor renklidir. Dişi organ ortada bulunup, ince uzun bir dişicik borusu vardır, dişicik tepesi iki parçalıdır Yumurtalık 4 karpellidir. Bir çiçekte 2–6 arasında tohum bulunur.
Etken Maddeleri ve Kullanım Amaçları:
• Özellikle yaprakları başta olmak üzere nane tüm organlarında uçucu yağ içermektedir
• Yapraklarında yağ oranı
• Uçucu yağın ana komponentlerini Menthol ve Menthon oluşturmaktadır.
• Menthol oranı %50’ye, Menthon oranı %40’a kadar çıkabilir.
Üretilen nanelerin büyük bir kısmı distilasyon ile uçucu yağ elde edilmesinde sinde kullanılır. Uçucu yağın büyük kısmı da kozmetik ve gıda sanayinde kullanılmaktadır. İyi bir nane uçucu yağı en az içermelidir. %18 – 25 menthon % 40 menthol içermelidir.
İştah açıcı, hazım düzenleyici, gaz giderici, kramp çözücü, safra atıcı özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca; içerdiği tanenlerin yardımıyla midebağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde ve soğuk algınlığında kullanılmaktadır. Mentha piperita yüksek oranda methol içeriği nedeniyle yemeklerde fazla kullanılmaz. Mentha türlerinin kullanım alanlarını; başta baharat olmak üzere ilaç sanayi, meşrubat, parfüm, kozmetik endüstrisi, diş macunu, çiklet, sabun, şekerleme yapımında, şifalı ve dinlendirici, çay imalatı şeklinde sınıflandırmak mümkündür.
Patates nane için iyi bir ön bitkidir. Nane de tahıllar için iyi bir ön bitkidir.
Üreticilerimizin alternatif tıbbi aromatik bitkiler hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları üretim desenlerinde bu ürünlere de yer vermeleri tarım ve orman bakanlığının vermiş olduğu desteklerden faydalanmaları özellikle tarım ilaçlarından dolayı insan sağlığının beslenme kaynaklı olarak ciddi anlamda bozulduğu günümüzde her üreticinin elini vicdanına koyarak özelikle TARIM İLAÇLARI KONUSUNDA yeterli bilgiye sahip olmalarını temenni ederim.
RABBİMDEN TÜM HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİM.

> Yeni Meram >Yazarlar > TIBBİ NANE (Mentha spp) nedir?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.