YAZARLAR

Konya’mız sanayi bağlamında TÜMOSAN traktör fabrikası haricinde büyük bir fabrika ve tesise sahip değil. TÜMOSAN motor fabrikasının da durumu ve çalışan sayısı ortada.
Ancak şunu da biliyoruz ki büyük bir tesis ve fabrikaya sahip olmayan Konya’da sanayi sektörü hayli gelişmiş durumda. Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan TÜMOSAN kurulduktan sonra geldiği Konya’da bu fabrikada 300 kişi çalıştığını söylemiş, bu sayının ilk etapta 3000’e daha sonra da daha yüksek rakamlara çıkacağını belirtmişti. TÜMOSAN’ın bir traktör fabrikasından ziyade dünya çapında bir motor fabrikası, dahası tank motoru fabrikası konumuna getirileceği dile getirilmişti. Maalesef bu hedef tutturulamadığı gibi TÜMOSAN özelleştirildi ve şu anda fabrikanın durumu ve performansı da malum.
Şunu da ifade etmeliyiz ki KOBİ işletmeleri olarak Konya’mız ülkemizin yüz akı konumunda. Çok farklı sektörlerden (özellikle tarım) yurt içi ve yurt dışına üretim yapılmakta diğer firmalara ve markalara tedarik vermektedir.
Eskilerden Meram Eskiyol Sanayi, Eski Sanayi, Karatay Sanayi ve Marangozlar Sanayi Sitesi mevcut iken bugün 100’e yakın sanayi sitesi vardır. Özellikle organize sanayi bölgelerinin sayısı beşe yükselmiştir. Özel sanayi siteleri ve üretim sahiplerinin kendilerine ait olan, her sektöre ait çok büyük fabrikalar mevcut.
Şu hakkı teslim etmekte fayda var. Memleketimizin kalkınması ve istihdama katkılarından dolayı bütün STK başkan ve üyelerini, bütün oda başkanları ve müteşebbislerini, işverenleri, çalışanları ayrı ayrı tebrik ediyoruz. Sanayici kardeşlerimizin işi zor ve zor olanı yapmaya çalışıyorlar. Bazılarının yapmış olduğu gibi imalatı bırakıp finansmanı üretimsiz değerlendirmeyi düşünmüyorlar.
Bugünkü yazımızda üniversite sanayi iş birliğinden bahsetmek istedik. Ne yazık ki şimdiye kadar sayıları dörde ulaşan üniversitelerimiz ile sanayinin ortak çalışmaları istenilen düzeyde değil. Bir yeni fırsat daha doğdu. Yeni kurulan Konya Teknik Üniversitesi bu iş için bulunmaz fırsatlardan birisi ve ilk protokolünü de imzalamış oldu. Konya Sanayi Odası ile Konya Teknik Üniversitesi arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Takdire şayan, tebrik edilebilecek güzel bir birliktelik.
Üniversitemiz bilgi birikimini, yeni teknolojik gelişmeler doğrultusunda üretimde yapılabilecekleri masaya yatırırken, sanayicimiz de iş gücünü ortaya koyacak. Yapılması gereken Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Konya’daki Ziraat Odaları, üniversitelerimizin ziraat fakülteleri, İl Tarım Müdürlükleri arasında farklı protokoller yapılmalıdır.
Merak etmiyor değiliz; ya da vatandaş bilmiyor, takip etmiyor olabilir. Tarım kenti Konya’ da üniversiteler, ziraat odaları, sanayiciler ve tarım müdürlükleri arasında şimdiye kadar protokol imzalanmış mıdır? Tahıl ambarı Konya’mızda bu tür uygulamalar gereklidir, yapılmalıdır. Selçuk Üniversitemizde bulunan 200’ün üzerindeki değerli profesör konumundaki akademisyenlerin Konya sanayisine katkıları istenmelidir, sağlanmalıdır.
Savunma sanayi kapsamında ASELSAN yatırımlarının kazandırılma aşamasındaki şehrimizde teknik odalarımızın STK’ların da katkı ve destekleri alınmalıdır. Tek bir hedefimiz var. Dünya üzerinde ülkelerin yanında şehirler yarışıyor. Hz. Mevlana ile iyi bir tanınırlığa sahip Konya’mızı sanayi alanında da layık olduğu yere oturtmak herkesi her kesimin vazifesi olmalı.
Saygıdeğer akademisyenler, üniversiteler, odalarımız; şehir insanı Konya Teknik Üniversitesi ile Sanayi Odası arasında imzalanan protokolün benzerlerini ve devamını sizlerden beklemektedir. Yüze yakın sanayi sitesinin üretim kapasitesi ve gerçek yeri bu değildir.
Gelin Konya’mızı layık olduğu yere birlikte getirelim. Sanayi şehri yapalım.
Kolay Gelsin.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sanayi Şehri KONYA…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.