YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta gazetemizde KTO Karatay Üniversitesinin uçaklarıyla alakalı haberi okumuşsunuzdur. Kısaca hatırlatmak gerekirse “KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü bünyesinde kullanılmak üzere Slovakya’dan aldığı eğitim uçakları geldi. 2 planör ve 2 eğitim uçağı KTO Karatay Üniversitesi bünyesinde kullanılacak.” Hayırlı uğurlu olsun.
Hem bu bağlamda hem de ziyaret amaçlı olarak uğradığım Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Özçelik kardeşimle yaptığımız hasbihalde bölüme olan ilginin fazlalığından konuştuk.
Benim bildiğim Türkiye’de pilotaj eğitimini veren Kıbrıs Üniversiteleri de dahil toplamda 12 civarında üniversite var. Ancak bu üniversitelerin içinde büyük çoğunluğu sivil hava alanlarını kullanarak eğitimlerini veriyor. Ama bizim KTO Karatay Üniversitesinde durum farklı.
Nasıl farklı, şöyle ki; KTO Karatay eğitimlerini kendi yapacağı hava alanı ve bakım merkezinde verecek. Yani anlayacağınız şekilde ifade etmem gerekirse; kendi hava alanını kendi yapacak. Bununla alakalı ihale vs. çalışmaları tamamlanmış ve yakın zamanda önemli bir mesafeye gelecekmiş.
Yani KTO Karatay Üniversitesi, kendi planör ve uçaklarıyla, kendi pisti ve bakım merkezinde pilot yetiştiren tek üniversite unvanına sahip bir üniversite.
Bunun yanında Pilotaj bölümünde eğitim veren isimler ise alanlarında bilgi birikimleri ile isimlerini sektörde kabul ettiren hocalar. Bu konuda özellikle KTO Karatay Üniversitesi yönetimini kutlamak gerekiyor. Çünkü böylesi önemli bölüme bilgi ve birikimle isimleri getirmek bölümü açmak kadar önemli diye düşünüyorum.
Tabi bölüm yeni olunca ‘Bu bölümde diğer üniversitelerden farklılıklar ne olacak’ diye de sormadan edemedim Mehmet kardeşime. Hiç fırsat vermeden planör eğitimi olduğunu söylerken bunun yalnızca KTO Karatay Üniversitesi’nde olduğunun da altını çizdi.
Planör ile alakalı kısa bilgi vermek gerekirse de; Planör lisansına (SPL) sahip olan bir pilot adayı, bir uçağa nispetle çok daha üst düzey kumanda becerisi gerektiren planör kullanımda kumanda becerilerini geliştiriyor. Piste hangi irtifadan nasıl yaklaşacağını, mecburi inişlerde hızlı ve mükemmel karar verme yeteneklerini planör eğitimiyle kusursuzlaştırılıyor. KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj bölümü öğrencileri anormal duruma yaklaşan veya giren uçağın hangi kumandalar ve koordineli kullanımla kurtarılacağını öğreniyormuş.
Kısaca söylemek gerekirse bu bölümün varlığı bence Konya için büyük bir şans, daha konuşup köşeye dahil edemediğim bölümler de var ama onları da zaman içinde gazetemizde haber olarak okuyacaksınız.
Tabi bu bölümde şu an 35 civarında öğrenci eğitim görüyormuş ve bu öğrencilerden 3’ü tam burslu olarak eğitim alıyor. Normal eğitim için de tabi bir bedel söz konusu. Bu eğitimin her şeyi dahil toplam bütçesi ise 500 bin TL civarını buluyor.
Kısaca eğitimi maddi olarak külfetli gibi görünse de çalışma hayatına başladıktan birkaç yıl içinde amorti ediliyor.
Bilindiği üzere Pilotaj eğitimi almış olan kişilerin çalışma alanları da oldukça geniş, çünkü özel hava yolu şirketlerinin yanı sıra, Türk Hava Yolları, uçuş okulları ile hava taksi işletmeleri sürekli olarak pilot alımları yapıyor.
Bu güzel mesleğin kaliteli eğitimi için yapılması gerekenlerin en iyisini yapmaya çalışan KTO Karatay Üniversitesi yönetimi ile Pilotaj bölümü kadrosuna kolaylıklar diliyorum.
Kalın sağlıcakla….

> Yeni Meram >Yazarlar > Pilotlar KTO Karatay’dan çıkacak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.