YAZARLAR

Korona diye bir şey varmış, korona Çine yayılmış, Korona nasıl bulaşıyor, korona Avrupa’ya da geçmiş, korona Türkiye’ye de geldi derkeeen artık Konya sınırları içerisinde de olduğunu düşünüyoruz.
Malumunuz hızlı yayılan bir virüs ve aylar içerisinde hemen hemen bütün Dünya’ya yayıldı. Evet zor şartlar altına gireceğiz, evet hızlı yayılıyor, evet öldürebiliyor fakat çözümü de gayet basit…
Kısa ve net! Tedbirini al ve evde kal
Peki evde kalmak sadece yeterli mi? Hayır…
Evde sosyal medyaya ve aktivitelere dikkat!
Sosyal medyada yayılan yazılar, resimler ve videolara dikkat edelim. Bir çoğu saçmalıktan öteye gitmese de bazıları gerçek gibi anlaşılabiliyor. Epilepsi hastasının krizi korona gibi gösterilebiliyor, bazı hastane fotoğrafları sanki korona acil durumu gibi yayınlanabiliyor…
Bu durumlarda kaynak çok önemli… Araştırın ya da araştıran kurumları dinleyin. Paniğe kapılmak ve hastalık hissine girmek kendinize verebileceğiniz en büyük hasar olacaktır. En büyük düşman kendiniz olabilirsiniz. Dikkat!
Gelelim ev aktivitelerine… Bir çoğumuz ilk kez bu kadar çok evde vakit geçireceğiz. Bu durumun kapalı kalma hissi uyandırdığına katılıyorum fakat bunun çözümü yine sizin ellerinizde. Kendinize aktiviteler geliştirin. Kitap okumak, müzik dinlemek, yemek yapmak veya yazı yazmak. İşte bu aktiviteler sizleri bu panik ortamından kurtulmanıza yardımcı olacak. Sakinliğe ve dinginliğe kendinizi bırakın.
Bir çoğumuz hep şu lafı söyler dururuz. Bazı hayallerim var ama fırsat yok, zaman yok… İşte sizlere fırsat ve zaman. Artık gerisi sizlere kalmış…
Resim yap, yazı yaz, araştır, öğren ya da en kötüsü yol haritanı çiz…
Şunu unutmayın; gerçek mutluluk yalnız kaldığımız da kendini gösterir. Kendi kendimize yada ailemizle kalarak gerçek mutluluğu yakalamak gerekli. Bu ortamı fırsata çevirmeli ve kendimize bir şeyler katmalıyız.
Krizleri fırsatlara çevirmek her daim önemlidir…
Son bir not… Biliyorum ki bir çok işçi, emekçi işe gitmek ve ailesini geçindirmek zorunda. O kardeşlerimize kolaylık diler, azami ölçüde tedbirlerini almalarını rica ederim.
Tedbir ve sakinlikle…

> Yeni Meram >Yazarlar > Koronalı günler başlıyor…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.