YAZARLAR

Geçtiğimiz günlerde sosyal hesaplarımda kendime ait yazılardan bir alıntı paylaştım.

Bu sözün sohbeti muhabbetdaşlarım ve okurlarım arasında bir kaç gün sürdü. O alıntıyı sizinle de paylaşayım ki bakarsınız sizler de okuyunca zihin jimnastiği yapmaya başlayıverirsiniz hemen;
“Kendi ışığını keşfedememiş insanın başkalarına ışık olması imkansızdır”

Alıntı bu idi ve bu alıntıyı sosyal mecralarımda paylaştığımda okuyan herkesin sözün içinde bulduğu anlam farklıydı ama hepsi de çok güzeldi. Çünkü, sonuçta her bir birey kendi hayatına uyarlayarak yoğurdu bu alıntımı.

Benim bu alıntıyı neden ve nasıl yazdığım konusuna gelince; tabii ki ben de kendi hayal dünyam ve hayatımda olup bitenlerden esinlenerek yazdım.

Cümle içindeki “ışık” kelimesinin mecazi olduğunu anlamayanınız yoktur. Bana göre ışık, bir insanda var olanları veya olmayanları temsil eder. Ve meziyetlerini dışarıya, yani diğer insanlara nasıl yansıttığını.

Bazı insanlara baktığınızda donuk, mat gözler, solgun bir yüz, bıkkın bir ruh hali görürsünüz. Hatta belki de sürekli şikayet edip duran sözcükler duyarsınız böylelerinin dilinden. Nerdeyse doğdukları gün sanki hayata yorgun gelmiştir bu tipler. Fazla değil, yarım saat yanlarında kaldığınızda aynı bezginlikle, sürekli sorundan bahseder halleri ve yüzlerindeki kuru ifade sizi de çekiverir ağına.

Eminim, bahsi geçen bu tarz kişilerden sizlerin de etrafında vardır. Yaşama dair hiç bir ışıkları, enerjileri yoktur böylelerinin. 20 wattlık ampul bile daha çok ışık saçar onların yanında.

Aaa.. şunu demeyin sakın; “belki bir derdi, sıkıntısı vardır. Ne diye yaftayı hemen yapıştırıyorsun insanlara” diye. Yafta falan yapıştırdığım yok güzel insanlar, bildiğiniz alenen ışıksız bu insanlar.

Ne kendi yaralarına merhem olma gayretleri var ne de ruhlarında yaşama dair en ufak bir kıpırtı!

Şimdi sorarım size; böyle insanların arasında olmak ister misiniz? Bu yapıdaki insanlarla hoş beş etmek, hatta belki de bir işiniz düştüğünde, bir sıkıntınız olduğunda paylaşmak ister misiniz? Oturup da bir kahveyi içmek ister misiniz?

Şahsen ben istemem. Zaten hayatın mevcut zorluklarıyla yeterince uğraşmanın yanısıra bir de kendinden bile mum ışığını esirgeyen bu tiplerle vakit kaybetmek istemem.

Kendine ışık olmayan bana nasıl olsun?

Kendine faydası olmayanın insanlığa faydası nasıl olsun?

Kendisiyle sorunlarını çözememiş insan, başkalarına nasıl fener tutsun?

“Ya ışık sizsinizdir ya da ışıksızsınızdır”…Bunun başka alternatifi yoktur.

Işığını size yansıtabilen insanlarla karşılaşmanız ve başkalarının hayatlarına da ışık olmanız dileğimle

Esen kalın.

> Yeni Meram >Yazarlar > HAYAT IŞIĞI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.