YAZARLAR

Türk siyasi hayatında liderler kendilerine rakip olacak kişileri partilerinde barındırmamışlar, onları bir biçimde partilerinden göndermişlerdir. Bunun tek istinası Ecevit’tir. Örnekleme yapacak olursak, M. Kemal ile İnönü arasındaki tartışmada M. Kemal Mareşal Çakmak’ın da yardımı ile İnönü’yü tasfiye etmiş, İnönü M. Kemal ölünceye kadar inzivai hayat yaşamıştır.(Süleyman Yeşilyurt Paşaların Kavgası) Celal Bayar’ın baş kaldırmasını İnönü kabul etmemiş o da Demokrat Parti’yi kurmuş CHP’den ayrılmıştır. Ecevit 70’li yılların başında İnönü ile çatışma yaşamış çok yaşlı olmasının da etkisi ile İnönü CHP’den ve liderlikten de ayrılmıştır. Ferruh Bozbeyli Demirel ile çatışmasında partisinden ayrılmak zorunda kalmış Demokratik Parti’yi kurmuştur. Yine Mehmet Yazar Demirel’e baş kaldırdı ancak istifa etmek zorunda kaldı ve parti kurdu. Erbakan, Erdoğan’a zor görevler verdi ama liderlik görevini vermedi o da şartlar oluştuğunda AK Parti’yi kurdu. Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu’na MHP’de lider olma imkanı tanımamış o da ayrılıp BBP’yi kurmuştur.
Şimdi gelelim, Muharrem İnce hareketine…Kemal Kılıçdaroğlu 2010 yılında Baykal’ın liderlikten ayrılmasıyla genel başkan oldu. CHP’yi adeta başkalaştırdı. Milliyetçi ne kadar adam varsa hepsini tasfiye etti, en küçük eleştiriye tahammülü yok. Ancak Muharrem İnce için durum farklı, genel merkezi de Kemal Bey’i de eleştiriyor. Kemal Bey sessiz, onu disipline vermedi. Partiden de atılmadı, o da 4 Eylül’de Sivas’tan ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni başlattı.
Kemal Bey, İnce hareketinden çekiniyor mu? Galiba. Yoksa gak veya guk diyeni partiden atan Kemal Bey, İnce’nin o kadar ağır eleştirilerine rağmen onu disipline vermeyeceğini söylüyor. Çekinmese, bunu neden yapsın.
Gerçi İnce de bizim hareket parti içi muhalefet değil, diyor. Bu anlaşılır gibi değil. Bin gün memleketi il il dolaşıp muhalefet yap, sonra bu hareket muhalefet hareketi değil de… Oysa ortada olan gözle görülen şu: Alabildiğince muhalefet var. İhraç yok.
Ancak, Kemal Bey, Muharrem İnce’yi partiden ihraç etmeden onu adım adım partiden ayrılmaya mecbur edecek. Bu kadar muhalefetten sonra CHP’de kalamaz, ayrılması lazım. Büyük ihtimalle hareket partileşecek ancak başarılı olur mu? Zor. İnce, iyi bir hatip olabilir ama halka güven vermiyor. Kemal Bey gibi liderine baş kaldırıp başarılı olan iki kişi bilinir, birisi Celal Bayar diğeri ise Erdoğan. Diğerlerinin hepsi -Muhsin Yazıcıoğlu hariç- siyaseten yok oldular. Büyük ihtimal ki Muharrem İnce de öyle olacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > GEL MUHARREM İNCE, GİT MUHARREM İNCE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.