YAZARLAR

Otuz kere yazdım bir daha yazıyorum..

Ne iş yapıyorsan yap adam olacaksın..

Çöpçü, tuvalet temizleyen, makam sahibi, bürokrat, özel iş sahibi, polis, bekçi, memur, işçi..

Haddini bilecek, ahlak sahibi olacaksın. İnsanlık ta, İslamiyet de bunu gerektirir..

Artistlik yapmayacaksın, insanların zayıf taraflarından faydalanıp onu ezmeyecek, insana insanca davranacaksın. Hiç kimse senin kaprisini havanı cıvanı çekmeye mecbur değil..

Örnek verelim. Mesela bazı polisler hakkında bir ton yazı yazdım..

Devletin verdiği elbiseyle bi acayip havaya bürünüp kendini dünyanın merkezi sanan, millete gereksiz dayılanan polis memurlarını belirleyin ve bunlara insana nasıl davranmaları hususunda eğitim verin dedim..

Polisin çok hakaretine uğradık. Suçlu olmadığın halde seni milletin içinde köpek azarlar gibi azarlıyorlar. Güç onda ya. Biz de vatanını bayrağını seven ve bu memleket için çalışan insanlarız, neden bize gavur muamelesi yapıyorsun..

Geçtiğimiz günlerde Adana’da gerçekleşen MHP kuruluşunun 50. Yıl kutlamalarına katılmıştım..

Programdan erken çıkmak zorunda kaldım ve araçla park yerinden çıkmak üzere yön levhalarının gösterdiği çıkış yoluna geldiğimde, ters istikamette gelen araç kuyruğu ile karşılaştım..

Başka yerden çıkamazsınız, çünkü tek çıkış vardı ve yol tek araç geçecek genişlikte. Bekleyeceksin, ters yönden gelenler geçecek bitecek, sonra sen geçeceksin..

Araç kuyruğu bitmek bilmiyor. Malum Türkiye’nin her bölgesinden kutlamaya katılanlar var ve ortalık ana baba günü..

Köşe başında ters yönden gelen araçları güya yönlendiren bir polis memuru var ve benim çıkmak için orada beklediğimi görüyor..

Tek çıkış yolu ve önceliğin benim olduğunu da bildiği halde bize yan gözle bakıp görmemezlikten geliyor. Yapması gereken, konvoyu kesip benim oradan dışarı çıkmamı sağlamak. Oraya düzeni sağlamak için dikilmiş çünkü..

Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra kibarca, “Memur bey konvoyu kesebilir misiniz, çıkmak istiyorum işim acele” anlamında kısık sesle ve el işaretiyle rica ettim..

Sen misin onu söyleyen. Bağırarak “Bana işimi mi öğreteceksin yürü git işine asabımı bozma benim” diye bağırıp beni milletin içinde rezil etti..

Sıkışık durumda az ilerleyince beni gören konvoydakiler durup yol verdi de zor da olsa çıkabildim..

Olağanüstü durumlarda benzer şekiller yaşanabilir. Duruma göre giriş çıkışlar değişebilir buna eyvallah..

Fakat bunu adam gibi söylersin olur biter. İnsan hayvan gibi azarlanmaz. Sana işini öğretmesi gerekenler öğretmemişse işini sana ben mi öğreteceğim..

Çok çirkin durumlar, başta da belirttiğim gibi bunlara polislik mesleğinin yanı sıra insanlara nasıl davranılması gerektiği de anlatılmalı. Sen asayişi sağlamakla görevliysen, diğeri de bu memleketin çöpçüsü ya da her ne iş yapıyorsa. Herkes kamu hizmeti yapıyor. Polissin diye, güç sende diye ona suçlu olmadığı halde insanlara hakaret edemezsin, insanlık bunu gerektirir, kaide budur..

> Yeni Meram >Yazarlar > Eğitimsizlik kötü..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.